Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. február 2024, utorok
 

Zoznamy kandidátov vo voľbách v budúcnosti voliči nájdu na jednom mieste v elektronickom registri

10. 01. 2024

paragraf

Voliči sa jednoduchšie a rýchlejšie dostanú k informáciám o kandidátoch pre všetky druhy volieb. Umožní to návrh novely zákona č. 10/2014 o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý v stredu 10. januára 2023 schválila vláda SR. Návrh na zmenu legislatívy predložil na rokovanie kabinetu  minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Hlavným cieľom je vytvoriť nový elektronický register, v ktorom sa bude viesť na jednom mieste zoznam všetkých zaregistrovaných kandidátov a kandidátnych listín v jednotlivých voľbách. Obsahovať bude potrebné údaje o kandidátoch v parlamentných, prezidentských voľbách, vo voľbách do Európskeho parlamentu, ako i vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov a samosprávy obcí.

„Ministerstvo vnútra pokračuje v elektronizácii volebných procesov. Vytvorenie centralizovaného registra uľahčí širokej verejnosti prístup k údajom o kandidátoch pre všetky druhy volieb, zároveň bude slúžiť ako zdroj pre tlač a distribúciu zoznamu zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkov. Údaje z registra budú poskytované Štatistickému úradu SR na účely spracovania výsledkov volieb," priblížil minister vnútra SR. 

Zmenu pocíti verejnosť najmä pri voľbách do orgánov samosprávy obcí, kde bolo doteraz potrebné vyhľadávať informácie o kandidátoch na viacerých  miestach – webových sídlach samosprávnych krajov, obcí, prípadne na úradných tabuliach obce.

Elektronické spracúvanie údajov z doručených kandidátnych listín bude významnou oporou pre volebné komisie zodpovedné za registráciu, ktorým zanikne povinnosť manuálneho prepisovania a následného vyhotovovania zoznamov kandidátov. Register kandidátov a kandidátnych listín tak pomôže znížiť riziko chybovosti na zoznamoch zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkoch, a tým aj riziko možného spochybnenia výsledkov volieb.

Účinnosť zmeny zákona sa navrhuje od 1. júna 2024.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]

Predseda

 doc. JUDr. Eduard BURDA, PhD.