Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Slovenskí hasiči si v Ríme vymenili skúsenosti s európskymi kolegami

10. 05. 2023

 Bratislavskí hasiči v Ríme

Súčasťou hasičského podujatia Rome 2023 – European Firefighters in Rome, ktoré sa v hlavnom meste Talianska konalo od 14. do 25. apríla 2023, bola aj desaťčlenná slovenská delegácia. Príslušníci z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave sa tu stretli s kolegami z trinástich európskych hlavných miest. Stretnutia využili nie len na výmenu cenných poznatkov a skúseností z rôznych oblastí zdolávania požiarov či požiarnej prevencie, ale i na účasť na workshopoch a konferenciách. Súčasťou dvanásťdňového podujatia boli aj ukážky rôznych cvičení i návštevy hasičských škôl. Hasičské delegácie sa širokej verejnosti predstavili i na ikonických miestach večného mesta, akými sú Koloseum či námestie Piazza del Popolo.
V úvodných dňoch navštívili všetky delegácie školy, kde im boli prezentované výukové možnosti i tréningové polygóny pre výcvik s dronmi, hasenie striech, CBRN látkami a pod. Vo štvrtok 20. apríla slovenskí hasiči navštívili výstavisko v Ríme, kde sa okrem technických noviniek z oblasti ochrany pred požiarmi konala aj prezentácia histórie rímskych hasičov, pričom súbežne sa konala konferencia zameraná na požiarnu bezpečnosť výškových budov. Vo vonkajších priestoroch bola možnosť si porovnať postupy jednotlivých delegácií pri vyslobodzovaní osôb z havarovaných vozidiel. V tento deň naši hasiči navštívili aj svojich kolegov na hasičskej stanici v centre Ríma.
Slovenská delegácia si z podujatia zobrala množstvo nových poznatkov z rôznych oblastí, s ktorými sa príslušníci Hasičského a záchranného zboru počas plnenia služobných povinností stretávajú – prezentovaná im o. i. bola taktika pri dopravných nehodách, požiaroch striech, nežiadúcich udalostiach v tuneloch, zásahoch z vrtuľníkov, dronov, požiarov v lesoch a pod. Príslušníci Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy boli aktívnou súčasťou ukážky pri likvidácii požiaru strechy, a tiež prezentovali taktiku pri vyslobodzovaní zakliesnenej osoby po dopravnej nehode.
Súčasťou bohatého programu bola aj návšteva Kolosea, múzea „Rímske mesto ohňa“, ale i návšteva parku Villa Borghese pri príležitosti osláv Dňa Zeme. Záver podujatia patri aktivitám venovaným verejnosti, ktorá si mohla prezrieť hasičskú techniku jednotlivých delegácií. V posledný deň predstavili bratislavskí hasiči ostatným delegáciám svoj služobný úrad, špecifiká svojho zásahového obvodu, štatistiky výjazdov i hasičskú techniku.
Organizátori podujatia sa vedúcemu slovenskej delegácie, plk. Ing. Dušanovi Timkovi - riaditeľovi Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave, následne formou listu poďakovali za účasť, profesionalitu, spoluprácu a vzájomné zdieľanie skúseností počas celého priebehu podujatia. Podobné podujatia môžu byť podľa talianskych kolegov prvým krokom k vytvoreniu užšej spolupráce na úseku ochrany zdravia občanov pred požiarmi medzi hasičskými zbormi európskych hlavných miest.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]