Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. máj 2024, štvrtok
 

Zasadnutie Platformy solidarity pre Ukrajinu na pôde EÚ vyslovilo Slovensku pochvalu

23. 06. 2023

eu-solidarita-ukrajina

Na pôde Európskej komisie sa v uplynulých dňoch uskutočnilo prvé fyzické rokovanie Platformy solidarity pre Ukrajinu. Na rokovaniach o troch hlavných témach - ubytovaní, krízovom plánovaní  v súvislosti s príchodom ľudí z Ukrajiny a o budúcnosti  štátutu dočasného útočiska - za zúčastnili zástupcovia Migračného úradu MV SR Lukáš Baňacký a Sekcie krízového riadenia MV SR Braňo Tichý.

Pri téme ubytovania došlo k všeobecnej zhode o potrebe hľadania udržateľných a trvalých riešení s dôrazom na podporu osamostatňovania sa Ukrajincov a Ukrajiniek v EÚ.

"Z porovnávania rôznych prístupov, ktoré aplikujú jednotlivé členské krajiny EÚ vo vzťahu k dlhodobému ubytovaniu ľudí utekajúcich pred vojnou vyplynulo, že model ubytovacieho príspevku, ktorý sme zaviedli na Slovensku ako jedna z prvých krajín, patrí medzi najefektívnejšie formy pomoci. Tento nástroj totiž zabezpečuje rozloženie ubytovávaných ľudí po celom teritóriu krajiny a výrazne napomáha práve prirodzenej integrácii odídencov. Ubytovávanie u súkromných ubytovateľov je aj najlacnejšou formou z hľadiska verejných zdrojov a zároveň podporujú domáce obyvateľstvo,”vysvetľuje Lukáš Baňacký z Migračného úradu MV SR.

Slovensko dostalo na fóre pochvalu - zo všetkých členských štátov boli práve zástupcovia Slovenska a Estónska vybraní, aby odprezentovali úspešné príklady praxe z roku 2022.

"Keď som dostal pozvánku na stretnutie na pôde Európskej komisie, tešil som sa, že sa od 27 expertov a expertiek priučím, ako sa krízové riadenie veľkej migrácie z vojnou postihnutej krajiny robí v krajinách, kde to robia roky. Trošku ma preto prekvapilo, keď ma na začiatku ako zástupcu Slovenska spolu s Estónskom požiadali, aby sme prezentovali, ako sme ku tomu pristúpili u nás. Ukázalo sa, že Európska komisia si nás vybrala ako príklad, z ktorého by sa mohli poučiť ostatné krajiny, ktoré s plánovaním a spoluprácou medzi zložkami zápasia. Napriek tomu, že je neustále priestor na zlepšenie, sme sa dostali medzi nasledovaniahodné príklady. Skúsenosť z Bruselu je však povzbudením, že sme na správnej ceste a že sa to dá,” vysvetľuje poradca pre oblasť migrácie Braňo Tichý.