Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Polícia obvinila 2 colníkov z prijímania úplatku, trestu sa nevyhne ani podplácajúca

06. 03. 2012

UBPK_logo

Minulý týždeň prebehla v Trenčíne policajná akcia. Na základe operatívnych informácií policajti zadržali tri osoby, dvoch colníkov z Trenčína a podnikateľku zo Starej Turej. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii odboru Západ obvinil tri osoby, R.E. a J.T. pre trestný čin prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa a S.X. z trestného činu podplácania. Jeden zo zadržaných colníkov je na základe rozhodnutia sudcu pre prípravné konanie stíhaný väzobne.

Podľa policajných informácií si 37 a 40 roční colníci z Trenčína v období od januára minulého roku do februára tohto roka pýtali a dostávali úplatky. Pri plnení svojich povinností vykonávali kontroly zamerané na duševné vlastníctvo predávaného tovaru v rôznych predajniach s textilom a obuvou. Pri kontrole predajne s textilom a obuvou v Starej Turej zistili, že 30 ročná majiteľka predáva falzifikáty rôzneho druhu tovaru. Za to, že zistené nedostatky neoznámia v zmysle zákona, si pýtali od majiteľky predajne úplatky vo výške od 50 do 120 eur.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii oboch colníkov obvinil pre trestné činy prijímanie úplatku spáchaný formou spolupáchateľstva a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody päť až 12 rokov. Majiteľka predajne s textilom a obuvou je stíhaná za podplácanie, za čo jej hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov.