Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. november 2023, štvrtok
 

Polícia za 24-hodín vypátrala dve osoby

15. 10. 2013

znak PZ SR

Minulý týždeň vo štvrtok (09. - 10. 10. 2013) skončila v obvode železničných dráh 24-hodinová medzinárodná policajná akcia. RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. Akcia pod názvom Modrá 24 sa v rámci európskej siete Railpol uskutočňuje pravidelne aj na území Slovenskej republiky.

Do medzinárodnej policajnej akcie boli aj tento krát zapojení nielen príslušníci železničnej polície, ale aj poriadkovej polície a hraničnej a cudzineckej polície. Viac ako 260 policajtov skontrolovalo počas 24-hodín takmer 400 vlakov, viac ako 360 osôb a 187 železničných staníc. Počas akcie policajti vypátrali v Košickom kraji dve osoby, po ktorých bolo vyhlásené pátranie. Pozornosti policajtov neušlo ani 267 zberných surovín. Tam tiež pátrali po veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti spáchanej v obvode železničných dráh. Kontrola bola zameraná najmä na výkup farebných kovov odcudzených v obvode železničných dráh. Policajti odhalili celkom 49 priestupkov. Najčastejšie cestujúci nerešpektovali zákaz fajčenia a znečisťovali vozne. Najčastejšími priestupkami na priecestiach bolo prechádzanie na červenú a rýchla jazda. Policajti upozorňovali cestujúcich vo vlakoch, aby si dávali pozor na kabelky, osobné veci a nespúšťali ich z dohľadu. 

Cieľom tejto akcie bolo preventívne pôsobenie a kontrola dodržiavania predpisov o bezpečnosti a plynulosti v železničnej a cestnej doprave, ako aj odhaľovanie protizákonnej činnosti v obvode železničných dráh, na staniciach i vo vlakoch. Za účelom zvyšovania bezpečnosti železničnej dopravy bude Policajný zbor podobné akcie realizovať aj v budúcnosti.