Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Úrad ochrany ústavných činiteľov oslavuje 30 rokov, patrí medzi špičku

06. 06. 2022

uouc-logo-male

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR začal písať svoju novodobú históriu 1. apríla 1991. Minister vnútra Roman Mikulec v pondelok 6. júna 2022 v Bratislave pri príležitosti 30 rokov fungovania úradu ocenil jeho súčasných aj bývalých príslušníkov za prítomnosti predsedu vlády SR Eduarda Hegera, ktorý sa spolu s ministrom vnútra v úvode prítomným prihovoril.

Pomocou širokého spektra činností úrad zabezpečuje ochranu ústavných činiteľov a zahraničných predstaviteľov počas návštevy Slovenska, ako aj ochranu určených objektov.

„Úrad na ochranu ústavných činiteľov Ministerstva vnútra SR má nezastupiteľnú úlohu v rámci Policajného zboru, a to najmä svojou multifunkčnosťou, ktorou sa vyznačuje pri plnení špecifických úloh. Zabezpečovanie osobnej ochrany a profesionálnej prepravy osôb sú oblasti, ktoré sú na verejnosti najviac viditeľné. No nachádza sa v úrade aj celý rad ďalších dôležitých profesií, ako sú napríklad pyrotechnici, hygienici, informační a spojovací technici, policajti kriminálnej polície, policajti dopravnej polície a široké spektrum iných pozícií," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Bývalí i súčasní členovia úradu s ministrom Romanom Mikulcom

Počas svojho fungovania ÚOÚČ a DM MV SR zabezpečoval množstvo významných návštev a podujatí na našom území. Spomenúť môžeme napríklad návštevy pápežov Jána Pavla II. a Františka, kráľovnej Alžbety II. a členov ďalších kráľovských rodín,  bezpečnostné zabezpečenie predsedníctva Slovenskej republiky v Rade  Európskej únie v roku 2016 či najnovšie návštevu prvej dámy USA Jill Biden.

Príhovor predsedu vlády Eduarda Hegera

V rámci ÚOÚČ a DM MV SR sa za 30 rokov fungovania vystriedalo množstvo policajtov. Minister vnútra sa súčasným aj bývalým príslušníkom poďakoval za roky odslúžené v úrade, ich prácu a nasadenie. „O profesionalite Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ministerstva vnútra SR svedčí aj fakt, že po každej zahraničnej návšteve za mnou prídu ministri a iné zahraničné chránené osoby a ďakujú, že v našej krajine mali pocit bezpečia. Toto dáva úradu vysoký kredit aj v zahraničí," povedal minister vnútra.

Ochrankári s ministrom vnútra

Terajším a bývalým kolegom sa poďakoval aj riaditeľ úradu Marek Moncman. „Každý, kto pozná túto prácu, vie, že sú to roky odlúčenia od rodiny, roky strávené na cestách, roky prespávania po hoteloch, roky sebazapierania a roky často fyzicky, ale i psychicky náročnej práce. Všetkým Vám patrí moja veľká vďaka," povedal riaditeľ ÚOÚČ a DM MV SR. Zároveň vyzdvihol výbornú súčinnosť a spoluprácu s ďalšími zložkami polície, Hasičským a záchranným zborom, Vojenskou políciou, ako aj inými bezpečnostnými zložkami.

Ochrankári s ministrom vnútra

„ÚOÚČ a DM MVSR sa vypracovalo za 30 rokov svojej činnosti na špičku ochranných služieb, čomu svedčia množstvá ďakovných listov a výborných referencií zo strany zahraničných partnerských služieb, prípadne chránených osôb," poznamenal Marek Moncman.

Ochrankári s ministrom vnútra

Ministerstvo vnútra robí všetko pre to, aby príslušníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR pracovali v adekvátnych podmienkach. „Som rád, že sa nám napríklad podarilo zabezpečiť po dlhých 13 rokoch 22 špičkových motocyklov, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy," uzavrel šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Foto: MV SR, Vladimír Benko