Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

40 somálskych utečencov je už v Humennom

Bratislava, 08. 12. 2011

FOTO_Somalsko

Záchytný tábor Migračného úradu MV SR v Humennom dňa 6. decembra 2011 v popoludňajších hodinách prichýlil 40 somálskych utečencov. Na Slovensko prišli z tábora Emkulu v Eritrei, kde žili v ťažkých podmienkach. Sú to prevažne rodiny s deťmi, 26 dospelých, 14 detí, z čoho najmladšie má iba jeden rok a najstaršou utečenkou je 70 ročná žena.

Po vstupnej lekárskej prehliadke sa zistilo, že aj napriek neľahkým predošlým životným podmienkam sú v dobrom zdravotnom stave. V tábore pobudnú šesť mesiacov, potom budú presídlení do tretej krajiny. Počas ich pobytu im Migračný úrad poskytne ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby. Finančné náklady spojené s ich pobytom sú čiastočne hradené z prostriedkov Európskeho fondu pre utečencov, zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre utečencov zabezpečuje Organizácia spojených národov pre utečencov (UNHCR) a celkový transfér zabezpečuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Toto dočasné prijatie utečencov na území Slovenskej republiky je pokračovaním Dohody medzi vládou SR, UNHCR a IOM o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu cez Slovenskú republiku. Slovenská republika začala s presídľovacím transférom v auguste roku 2009,  kedy prijala 98 utečencov z Palestíny a v máji 2011 poskytla medzinárodnú ochranu 24 matkám a 22 deťom z Afganistanu.