Migračný úrad MV SR sa aktuálne podieľa na nasledujúcich projektoch:
Pomoc a podpora
Projekt je realizovaný migračným úradom Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v období od decembra 2024 do novembra 2029 a je zameraný na zlepšenie starostlivosti o žiadateľov o udelenie azylu. Hlavným cieľom projektu je posilniť odbornú kapacitu v oblasti poskytovania špecifických služieb, najmä psychologickej pomoci a kultúrnej mediácie a reagovať na identifikovanú potrebu podpory žiadateľov o azyl, ktorí sa nachádzajú mimo azylových zariadení Ministerstva vnútra SR.
Kľúčovou aktivitou projektu je vytvorenie mobilného tímu, zloženého zo psychológa, supervízora a dvoch kultúrnych mediátorov. Tento tím zabezpečuje odborné terénne služby zamerané na včasnú identifikáciu zraniteľných osôb, prevenciu sociálno-patologických javov a zmierňovanie napätia medzi žiadateľmi. Prostredníctvom týchto služieb projekt prispieva k zabezpečeniu kvalitnejšej starostlivosti, dôstojného prijatia a vyššej kvality života žiadateľov o udelenie azylu v súlade s medzinárodnými štandardmi.
Predpokladaný počet podporených osôb počas trvania projektu je 1 197.
Členovia mobilného tímu sa budú nachádzať v Pobytovom tábore Rohovce a v Záchytnom tábore Humenné.
Projekt Pomoc a podpora je financovaný zo 100 % z prostriedkov Európskej únie prostredníctvom Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF).
E.S.O.
Projekt je primárne zameraný na zabezpečenie komplexnej starostlivosti a doplnkovej pomoci pre žiadateľov o udelenie azylu, žiadateľov o dočasné útočisko a osoby s udeleným dočasným útočiskom v rámci celého územia SR prostredníctvom poskytovania doplnkových služieb nad rámec štandardne poskytovaných služieb, ktorý zabezpečuje SR. Aktivity projektu sú zamerané na všetky osoby evidované v zariadeniach MV SR a na maloletých žiadateľov o udelenie azylu bez sprievodu umiestnených v Centre pre deti a rodiny v Medzilaborciach. Špecifická pozornosť je venovaná potrebám zraniteľných osôb, ako napr. osobám so zdravotným postihnutím, obetiam obchodovania s ľuďmi, tehotným ženám, slobodným rodičom s maloletými deťmi, traumatizovaným osobám, týraným osobám, obetiam násilia, psychicky chorým, starším osobám, neplnoletým deťom a pod..
Projekt implementuje nezisková organizácia Slovenská humanitná rada.
Rifugio II.
Cieľom projektu je zvyšovanie miery integrácie osôb s udelenou medzinárodnou ochranou na území SR do majoritnej spoločnosti prostredníctvom poskytovania komplexných poradenských služieb zameraných na zabezpečenie sebestačného živobytia, finančnej nezávislosti a sociokultúrnej integrácie cieľovej skupiny.
Projekt implementuje nezisková organizácia Slovenská humanitná rada.
Európska migračná sieť (European Migration Network, EMN)
Národný kontaktný bod EMN v SR tvorí skupina inštitúcií, ktoré sú určené Dohodou medzi vládou Slovenskej republiky a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) o koordinácii činností Európskej migračnej siete. Každá z inštitúcií Národného kontaktného bodu EMN v SR má nominovaného experta, ktorý sa v koordinácii s IOM podieľa na implementácii aktivít EMN. Politické smerovanie, kľúčové rozhodnutia a priority za Slovenskú republiku určuje Národný riadiaci výbor EMN, ktorý pozostáva z riadiacich pracovníkov inštitúcií Národného kontaktného bodu EMN v SR. Jednou zo spomínaných inštitúcií je aj migračný úrad MV SR.
Základnou úlohou Európskej migračnej siete je napĺňať informačné potreby Európskej únie a členských štátov v oblasti migrácie a azylu prostredníctvom poskytovania aktuálnych, objektívnych, spoľahlivých a porovnateľných informácií. Medzi hlavné aktivity EMN patrí vypracovávanie publikácií a ad hoc otázok. Organizuje tiež odborné podujatia a na špecifických migračných témach spolupracuje v rámci expertných skupín. Svojimi aktivitami prispieva aj k zvyšovaniu povedomia a vzdelávaniu o migrácii medzi verejnosťou. Viac na: http://www.emn.sk/.
Vzdelávanie o utečencoch
Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pripravil vzdelávacie materiály pre prvý a druhý stupeň základných škôl a stredné školy v SR, ktoré slúžia na vzdelávanie učiteľov pracujúcich s deťmi rôznych skupín migrantov, ako aj pre žiakov na zlepšenie ich povedomia o medzinárodnej ochrane a utečencoch. Okrem osnov je medzi materiálmi pre učiteľov aj sprievodca aktivitami, prehľad osvedčených postupov ako pracovať s viacjazyčnými študentmi, usmernenie, ako pracovať s deťmi utečencov, ktoré zažili stres a traumu, ako aj súhrn tipov na začleňovanie témy utečencov do rôznych vyučovacích predmetov (napr. dejepis, zemepis, občianska náuka a pod.). Učebné pomôcky pre žiakov zahŕňajú animované videá a rôzne aktivity. Všetky materiály sú pripravené osobitne pre žiakov vo veku 6 až 9, 9 až 12, 12 až 15 a 15 až 18 rokov a sú dostupné v slovenskom jazyku: https://www.unhcr.org/sk/3043-vzdelavanie-o-utecencov.html. Na základe vzájomnej dohody medzi MŠVVŠ SR, MV SR a UNHCR o realizácii vzdelávania pedagógov tých škôl, ktoré navštevujú žiaci z rodín utečencov a žiadateľov o azyl, sa v júni a novembri 2019 v Bratislave a Poprade uskutočnili 3 školenia učiteľov a 1 školenie školiteľov. Školenia boli zamerané na prácu s deťmi so štatútom azylanta, ako aj na prezentáciu niektorých vyššie spomínaných materiálov UNHCR, a to za účasti štátneho tajomníka MŠVVŠ SR. SR zaznamenala za posledných 5 rokov na školách viac ako dvojnásobný nárast počtu žiakov-cudzincov.