Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Štátny tajomník ministerstva vnútra Vendelín Leitner hovoril o ochrane zraniteľných skupín osôb prichádzajúcich z Ukrajiny

21. 09. 2022

Council of Europe

V stredu 21. septembra 2022  sa za účasti štátneho tajomníka rezortu vnútra Vendelína Leitnera uskutočnila videokonferencia organizovaná Osobitnou predstaviteľkou generálnej tajomníčky Rady Európy pre migráciu a utečencov a Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorej hlavnou témou bolo zhodnotenie krokov a nové vízie k posilneniu ochrany zraniteľných skupín obyvateľstva s dôrazom na ženy a deti utekajúce pred vojnou na Ukrajine.

Osobitná predstaviteľka generálnej tajomníčky Rady Európy pre migráciu a utečencov Leyla Kayacik vyzdvihla stále sa zlepšujúce opatrenia Slovenska na pomoc osobám utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, a to aj na základe intenzívnej spolupráci ministerstva so zástupcami Rady Európy, Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, ako aj ďalších inštitúcií a organizácií.   

Zľava: riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský a štátny tajomník Vendelín Leitner

Štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner prítomných zástupcov Rady Európy a ďalších spolupracujúcich organizácií informoval o aktuálnej situácii v súvislosti s príchodom osôb z Ukrajiny, ako aj a o výsledkoch pri  integrácii a ochrane najzraniteľnejších skupín obyvateľstva.

 "Z takmer 94-tisíc osôb, najmä žien a detí, ktoré získali štatút dočasného útočiska, si viac ako 6 000 pobyt oficiálne zrušilo a spolu s ďalším ešte neodhlásenými tisícami pokračovali v ceste ďalej,  alebo sa vrátili domov. Pre potreby nastavenia politiky inklúzie a integrácie a jej realizácie však v súčasnosti počítame s vyše 60 000 osobami, ktoré požiadali štát alebo samosprávu o jednu alebo viacero služieb,” povedal Vendelín Leitner.

Od vypuknutia vojnového konfliktu sa denné počty prichádzajúcich znížili, faktom však ostáva, že stále ide o ženy a deti, ktoré sú najzraniteľnejšie a vyžadujú si špecifickejší druh pomoci a pozornosti zo strany kompetentných.

 „Výzvy nadchádzajúcich mesiacov nesúvisia len s počasím a faktom, že prišla jeseň, ale najmä s tým, že vojna sa neskončila a ničenie ľudských životov, Ukrajiny a jej miest pokračuje,” uzavrel štátny tajomník Vendelín Leitner.

Foto: MV SR, Vladimír Benko