Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Dvadsiaty jún je Svetovým dňom utečencov

19. 06. 2018

utecenci

Valné zhromaždenie OSN  vyhlásilo 20. jún za Svetový deň utečencov (World Refugee Day).  Tento pamätný deň každoročne pripomínajú vo viac ako sto krajinách na celom svete.   Hlavným odkazom  Svetového dňa utečencov je poukázať na životné podmienky a problémy utečencov, vzbudiť povedomie spoločnosti o ich problémoch.

Je to deň, keď by sme sa mali pokúsiť vcítiť sa do osudov miiónov ľudí nedobrovoľne opúšťajúcich svoje domovy, či už kvôli vojne alebo prenasledovaniu, ktorí musia hľadať útočisko v iných krajinách.

Pri tej príležitosti sa aj tento rok  17. júna v Starej Tržnici konalo podujatie Nedeľná paráda, ktoré sprevádzal aj tradičný popoludňajší dáždnikový pochod ulicami centra Bratislavy v rámci pripomenutia si ťažkých ľudských príbehov.

Zástupcovia migračného úradu na podujatí Nedeľná paráda

Nedeľná paráda bola organizovaná Nadáciou Milana Šimečku a Slovenskou humanitnou radou v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami, iniciatívami a komunitami cudzincov.

Zástupcovia migračného úradu na podujatí Nedeľná paráda

Migračný úrad  MV SR sa aj tentokrát aktívne podujatia zúčastnil a vo svojom stánku prezentoval činnosť a kompetencie úradu, ilustroval štatistické údaje, ktoré práve kvôli klesajúcim trendom sú pre mnohých častokrát prekvapením. Zamestnanci hovorili so záujemcami o priebehu azylovej procedúry,nechýbali ukážky hygienických potrieb, či vreckového, ktoré sa v zariadeniach poskytujú pre žiadateľov o azyl. Taktiež prezentoval materiály využívané na výučbu kultúrnej orientácie a pod. Okrem toho ponúkol rôzne umelecké predmety vytvorené rukami samotných žiadateľov o azyl.

Podujatie sa nieslo v pozitívnom duchu, spojilo ľudí z rôznych kultúr, organizácií, podávali sa chutné pokrmy z najvzdialenejších kútov a celkovo sa posilňoval medzikultúrny dialóg.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz