Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 9. jún 2023, piatok
 

Európsky deň 112 v stredu aj v centre Bratislavy

10. 02. 2015

112-2015-mini

Pri príležitosti Európskeho dňa 112 pozývame všetkých na osvetovú akciu, ktorú  pripravilo Ministerstvo vnútra SR pod záštitou podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka v spolupráci s OC Eurovea. Podujatie bude prebiehať v tomto obchodnom centre v stredu 11. februára 2015 od 10.00 do 14.00 hod. Návštevníci dostanú reflexné pásky s nápisom Volaj 112.

Odborníci zo Sekcie krízového riadenia MV SR oboznámia návštevníkov o výhodách čísla 112, dozviete sa od nich zaujímavé príhody; záchranári Zdravotnej služby SR odprezentujú názorné ukážky prvej pomoci, pričom si to budú môcť vyskúšať aj návštevníci Eurovey. Národná transfúzna služba bude robiť odber a vyšetrenie krvi a merať tlak.

Logo 112

Tohtoročný Európsky deň 112, ktorý organizujú aj ostatné štáty Európskej únie, je zameraný najmä na problematiku neoprávnených resp. falošných volaní na číslo tiesňového volania 112. Vysoké množstvo neoprávnených volaní môže zamedziť prístup k službám na čísle tiesňového volania 112 tým ľuďom, ktorí pomoc skutočné potrebujú. Za uplynulých 5 rokov sa MV SR podarilo rôznymi technickými a organizačnými opatreniami znížiť počet neoprávnených volaní z 80% na 44% z celkového počtu volaní na číslo tiesňového volania 112.

Európske číslo tiesňového volania 112 bolo zavedené v roku 1991 (Rozhodnutím Rady z 29. júla 1991) so zámerom etablovania jednotného čísla tiesňového volania fungujúceho popri existujúcich národných číslach tiesňového volania vo všetkých členských štátoch Európskej únie. V Slovenskej republike bolo číslo 112 zavedené od 1. júla 2003. Volanie na číslo tiesňového volania 112 slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, keď je ohrozený život, zdravie, majetok životné prostredie alebo verejný poriadok. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu (pevnej linky, mobilu, telefónnej búdky). Výhodou čísla tiesňového volania 112 je možnosť lokalizácie volajúceho, ako aj možnosť dovolať sa na 112 aj bez SIM karty.

Koordinačné strediská integrovaného záchranného systému v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach, ktoré zabezpečujú príjem a spracovanie volaní na číslo tiesňového volania 112 pripravujú rôzne podujatia pre deti a mládež z vybraných základných a  stredných škôl. Pôjde o organizovanie rôznych prednášok a workshopov, ale aj praktických ukážok práce operátorov 112 a činností záchranných zložiek predovšetkým hasičov, zdravotníckych záchranárov a policajtov. Cieľová skupina je zvolená opäť zámerne, keďže sú to práve deti, ktoré sa podieľajú na vysokom počte neoprávnených volaní. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky prostredníctvom koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému chce aj touto cestou prispieť k zníženiu počtu neoprávnených volaní.

Program podujatí jednotlivých koordinačných stredísk nájdete tu.

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz