Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Priority rozpočtu ministerstva vnútra na rok 2017

01. 12. 2016

paragraf

Rozsiahla obnova policajných budov, pokračovanie vo výstavbe klientskych centier, otvorenie športovej akadémie, pokračovanie v modernizácii hasičského zboru či nákup ďalšieho vládneho špeciálu. To sú niektoré priority, ktoré v rámci schváleného rozpočtu Ministerstva vnútra SR na rok 2017 predstavil minister Robert Kaliňák vo štvrtok 1. decembra 2016 na tlačovej konferencii.

Celkové výdavky ministerstva vzrastú v budúcom roku z 2,1 na 2,3 miliardy eur. Podľa ministra to zahŕňa predovšetkým zvýšenie platov učiteľov najmä v regionálnom školstve. Odzrkadľuje sa tu aj valorizácia platov v celom rezorte z minulého roka, ktorá nebola súčasťou rozpočtu na rok 2016.

„Samozrejme, že žiadny minister nemôže pripustiť, nielen zo zvyku, ale aj v skutočnosti, že je spokojný so svojim rozpočtom,“ uviedol Kaliňák. „V snahe splniť všetky maastrichtské kritériá sa musíme prispôsobovať tým možnostiam, ktoré sú. My si vieme predstaviť omnoho väčšie investície do infraštruktúry, ktorá by bola veľmi viditeľná,“ doložil.
Robert Kaliňák predstavil rozpočtové priority na rok 2017 a ďalšie roky. V oblasti polície štát rozbehne rozsiahly program obnovy policajných budov prvého kontaktu. „Bolo viacero výhrad k stavu týchto budov, ktoré často majú mimoriadne nevyhovujúce podmienky, nielen pre prácu policajtov, ale aj pre občanov,“ vysvetlil šéf rezortu.

Robert Kaliňák o prioritách rozpočtu 2017

Pri rekonštrukcii chce ministerstvo využívať vlastné kapacity na výrobu plastových okien vo Svidníku. Plánuje rozbehnúť aj drevársku výrobu, nakoľko kapacity Zboru väzenskej a justičnej stráže, od ktorého odoberajú nábytok a vybavenie interiérov nepostačujú. Prevádzka by mala vzniknúť v časti Slovenska s najvyššou nezamestnanosťou a poskytnúť prácu niekoľkým desiatkam dlhodobo nezamestnaných.

Ministerstvo bude pokračovať aj v budovaní klientskych centier. Po veľkom klientskom centre v Bratislave, by podobné malo pribudnúť v Žiline a neskôr aj v ďalších krajských mestách. Kaliňák informoval, že v Žiline sa štátu podarilo získať priestory s rozlohou 11.000 štvorcových metrov za približne sedem miliónov eur. „Verím, že to bude zásadným príspevkom k skvalitneniu služieb pre občanov,“ uviedol minister.
Ministerstvo začne prestavbu klientskeho centra v Martine, v najbližšej dobe by malo dostať adekvátne ponuky aj v Prešove a Košiciach. Otvorené by mali byť klientske centrá v Trenčíne, Kysuckom Novom Meste, Žiari nad Hronom a Sobranciach.

Ďalší rozvoj čaká aj projekt Elektronického kontraktačného systému, tzv. štátneho eBay. Kaliňák informoval, že od jeho otvorenia sa v tomto systéme uskutočnili obchody za viac ako 542 miliónov eur. „Úspora ku dnešnému dňu predstavuje viac ako 176 miliónov eur, čo je zásadné číslo, prakticky predstavuje 24,49 percentnú úsporu,“ zdôraznil.

Prioritou bude i Športové centrum polície, ktorého športovcom sa podarilo získať všetky štyri medaily na tohtoročným letných olympijských hrách. Plánom je pritom vybudovať športovú akadémiu v areáli bývalého železničiarskeho učilišťa v bratislavskej Rači. „V úvode by tam bolo osemročné gymnázium so športovými triedami a adekvátnym množstvom športovísk tak, aby sme mohli pritiahnuť malé deti bez rozdielu príjmových skupín, ktoré by v budúcnosti mohli reprezentovať Slovensko,“ ozrejmil Kaliňák.)

V rámci ochrany pred klimatickými zmenami bude podľa ministra aj naďalej podporovaný hasičský a záchranný zbor, napríklad investíciami do hasičskej techniky, vrátane systému dobrovoľného hasičstva. Štát plánuje nakúpiť tri hasičské vrtuľníky, z ktorých jeden by mal byť špeciálne vyhradený pre horskú a záchrannú službu.

Dokončená by mala byť aj obnova Leteckého útvaru MV SR. Kaliňák priblížil, že po tohtoročnom nákupe väčšieho dopravného lietadla Airbus ACJ319 a dvoch menších lietadiel Fokker 100 ministerstvo plánuje nákup ešte jedného lietadla Airbus. Slovensko má ponuku na 15-ročný stroj, ktorý pôvodne slúžil vo francúzskej vládnej letke. „Cenovú ponuku sme dostali na 36 miliónov spolu so servisným strediskom,“ uviedol minister.

Štát bude v najbližšom období realizovať obnovu prvých 23 materských škôlok prostredníctvom eurofondov, rovnako aj vo výstavbe komunitných centier za celkom 15 miliónov eur, tiež v projektoch pre marginalizované komunity zameraných napríklad na zabezpečenie pitnej vody, v projektoch odpadového hospodárstva alebo v projektoch na rekonštrukciu bývania.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz