Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Slovensko je pripravené naďalej pomáhať Grécku pri zvládaní migračných vĺn

28. 10. 2021

grecka-vlajka

Minister vnútra Roman Mikulec a štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner v stredu 27. októbra2021  počas druhého dňa návštevy Grécka rokovali s gréckym ministrom pre migráciu a azyl Notisom Mitarachim. Hlavnou témou stretnutia boli otázky migrácie a azylu, v ktorých slovenská aj grécka strana zdieľajú viacero spoločných postojov. 

Ministri Slovenska a Grécka zdôraznili potrebu efektívne chrániť vonkajšie hranice EÚ. „V boji  s nelegálnou migráciou je kľúčová spolupráca s tretími krajinami, návratová politika a účinná ochrana vonkajšej schengenskej hranice, pričom je nutné posilniť pôsobnosť Frontexu v tomto smere,” povedal slovenský minister vnútra, ktorý zároveň ocenil úsilie a výsledky Grécka pri monitorovaní hranice.

Notis Mitarachi a Roman Mikulec

Do ochrany vonkajšej hranice Únie sa zapája aj Slovensko vysielaním policajtov do krajín západného Balkánu, či už na  základe bilaterálnej spolupráce alebo prostredníctvom Frontexu – Európskej agentúry pre pobrežnú a pohraničnú stráž.
Ministri odmietli zneužívanie migrácie na politické účely v súvislosti so situáciou na hraniciach Bieloruska s niektorými štátmi EÚ.

Roman Mikulec pri utečeneckom tábore

Roman Mikulec potvrdil, že Slovenská republika naďalej odmieta povinné kvóty pri prerozdeľovaní migrantov. Na druhej  strane sme pripravení i naďalej byt solidárni a pomáhať krajinám v prvej línii.

Príkladom je odovzdanie daru pre novovybudovaný kontrolovaný utečenecký tábor na ostrove Samos počas návštevy. Slovensko tak zareagovalo na výzvu gréckej strany, ktorá akútne potrebovala dovybaviť tábor zubárskym kreslom pre stomatologickú ambulanciu.

Odovzdanie materiálnej pomoci

Solidaritu s Gréckom pri zmiernení následkov migrácie prejavilo Slovensko už aj v minulosti poskytnutím materiálnej a finančnej pomoci. Migračný úrad Ministerstva vnútra SR aktuálne rozbieha spoluprácu s gréckymi kolegami, ktorá sa týka zmierňovania sociálneho napätia a konfliktov, integrácie azylantov a práce so zraniteľnými osobami v utečeneckých táboroch.

Rokovania

Agenda slovenského ministerstva vnútra je v Grécku rozdelená medzi viaceré rezorty. Po utorkovom stretnutí s gréckym ministrom pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Christosom Stylianidisom a ministrom pre námorníctvo a ostrovnú politiku Ioannisom Plakiotakisom sa Roman Mikulec v stredu neformálne stretol aj s ministrom pre vnútorné záležitosti Makisom Voridisom, s ktorým hovoril o úprave volebnej legislatívy v Grécku a na Slovensku.

Na rokovaniach počas dvojdňovej zahraničnej cesty slovenský minister vnútra vyzdvihol prínosnú a dlhodobú spoluprácu s Helénskou republikou, ktorú máme záujem ďalej rozvíjať vo viacerých oblastiach.

Prečítajte si tiež:

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz