Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. jún 2024, pondelok
 

Štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček na rokovaní Rady ministrov vnútra a spravodlivosti

07. 06. 2012

Štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček sa 7. júna 2012 zúčastnil na rokovaní Rady Európskej únie v zložení ministrov vnútra v Luxembursku.

Hlavným bodom spoločných diskusií bolo fungovanie schengenského systému. Ministri vnútra schválili legislatívny návrh, ktorý by v prípade vážneho ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti umožnil znovuzavedenie hraničných kontrol. Znovuzavedenie hraničných kontrol bude možné na 30 dní, v prípade potreby aj na dlhšie obdobie, maximálne však na 6 mesiacov.

V prípade mimoriadnych udalostí (napríklad teroristický útok) zostane možnosť okamžitého znovuzavedenia kontrol, maximálne však na 2 mesiace.

V prípade závažných nedostatkov pri kontrole hraníc niektorým členským štátom, ktoré by spôsobovali nestabilitu celého schengenského priestoru, bude možné zaviesť hraničné kontroly na 6 mesiacov, maximálne však na 2 roky. O schválenom návrhu bude teraz rokovať Európsky parlament.

Ministri diskutovali aj o spoločnom európskom azylovom systéme, predmetom spoločných rokovaní boli aj pripravované readmisné dohody medzi Európskou úniou a tretími krajinami, najmä Tureckom, Marokom a Pakistanom.

Rada ministrov sa tiež dohodla na zriadení Európskeho centra kybernetickej kriminality. Centrum má byť podľa návrhu súčasťou Europolu a jeho úlohou bude podporovať členské štáty s cieľom rýchlejšie reagovať na počítačovú kriminalitu.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz