Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. máj 2024, nedeľa
 

Tak ako na cestách, aj na lyžiarskych tratiach platia určité pravidlá

27. 12. 2022

hzs-lyziar-ilustr

V prázdninovom závere roka je na zjazdovkách výrazne vyšší počet lyžiarov. Horská záchranná služba apeluje na turistov, aby rovnako ako na cestách aj na zjazdovkách dodržiavali pravidlá.

„Okrem lyžiarov sa na zjazdových tratiach vyskytujú aj skialpinisti, rodiny s deťmi, ktoré sa chcú sánkovať či peší turisti.  Je veľmi dôležité, aby sa tieto skupiny navzájom rešpektovali a  správali sa zodpovedne,“ zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Horská záchranná služba v snahe predchádzať úrazom na zjazdovkách  odporúča:

  • v lyžiarskych strediskách dodržiavať pokyny prevádzkovateľa strediska, zamestnancov a záchranárov;
  • pri lyžovaní  sledovať dianie okolo. Pozor na pohyb a smer lyžiarov pred vami, najmä na malé deti. V prípade, že chcete niekoho obehnúť, je potrebné ponechať si určitú rezervu a predísť tak prípadnej kolízii, ak by lyžiar pred nami náhle zmenil smer;
  • veľmi dôležité je sledovať a správne zareagovať, ak vidíte na svahu ratrak alebo skúter či záchranárov, ktorí môžu za sebou ťahať zvozné sane. V takom prípade sa snažíme uvoľniť  priestor a vyhnúť sa prípadnej kolízii. To isté platí aj pri zvozoch pacientov,  keďže na skútri aj so saňami sa záchranári pohybujú krajom zjazdovky kolmo dolu;
  • horskí záchranári dôrazne apelujú: 
    • počas lyžovania sa vyvarujte požitia alkoholu,
    • po skončení prevádzky opustite zjazdovú trať. 

Pre pretrvávajúce nezvyčajne teplé počasie v horských oblastiach záchranári turistom odporúčajú , aby uprednostnili prechádzky v nižších polohách pred vyššími. Na turistických chodníkoch sa nachádza súvislá, tvrdá, miestami ľadová snehová pokrývka, na ktorej hrozí riziko pošmyknutia. Odporúča sa zimná výstroj.

„Povrch snehu sa vplyvom oteplenia a dažďa premočil a následne pri ochladení zamrzol. Na povrchu sa vytvorila ľadová vrstva, ktorá môže byť mimoriadne klzká,“ zdôrazňuje riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Pre všetky pohoria je dopoludnia vyhlásený I. stupeň lavínového nebezpečenstva, poobede II. stupeň (z 5-dielnej stupnice). Očakávané sneženie sprevádzané silným vetrom vytvorí počas dňa na východných a juhovýchodných svahoch nebezpečné vankúše na už spomínanom tvrdom, ľadovom povrchu, čo zvýši lavínové nebezpečenstvo.

Horská záchranná služba odporúča v mobilnej aplikácii HZS zmenu nastavenia, zasielanie upozornení súvisiacich s počasím pre konkrétnu lokalitu, ktorú plánujú ľudia navštíviť.  „Ak HZS vydá pre akúkoľvek oblasť nové varovanie, užívatelia aplikácie sú okamžite upozornení bez nutnosti aktívne tieto informácie vyhľadávať v aplikácii alebo na webe HZS,“ vysvetlil riaditeľ HZS Biskupič.

Upozornenia na nebezpečenstvá v danej lokalite aplikácia turistom automaticky posiela aj vtedy, ak si v Knihe vychádzok a túr nastavia plánovanú trasu. Večer pred plánovaným dňom túry aplikácia sama odošle notifikáciu s aktuálnymi podmienkami vo vybranej oblasti hôr. Turisti tak majú dostatok času  na zváženie inej  trasy, alebo prípadne úplne iný výstup.

Viac informácii  na  webe: Horská záchranná služba – Mountain Rescue Service (hzs.sk) a FB stránke: https://www.facebook.com/hzs.sk.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz