Nové pravidlá pri vstupe z rizikových krajín na Slovensko platia od 18. septembra od 9. hodiny
17. 09. 2020Česká republika od 18. septembra už nebude na zozname tzv. bezpečných krajín. Naopak, do tohto zoznamu pribudli Bulharsko, Kanada a Švédsko. Ak prichádzate z rizikovej krajiny v rámci EÚ, môžete sa rozhodnúť, či predložíte pred vstupom na Slovensko negatívny test, alebo zvolíte domácu izoláciu. Tieto a ďalšie zmeny v hygienických opatreniach začnú platiť v piatok 18. septembra o 9.00 ráno až do odvolania.
Podrobnosti nájdete v aktuálnom nariadení hlavného hygienika.
Karanténa a vyšetrenie na COVID-19 od 18. septembra 2020 od 9. hodiny nie sú povinné, ak ste v uplynulých dvoch týždňoch navštívili niektorú z bezpečných krajín:
- Austrálske spoločenstvo
- Bulharsko - od 18. septembra
- Cyperská republika
- Čínska ľudová republika
- Dánske kráľovstvo
- Estónska republika
- Faerské ostrovy (samosprávne územie Dánskeho kráľovstva)
- Fínska republika
- Grécka republika
- Írska republika
- Island
- Japonsko
- Kanada - od 18. septembra
- Kórejská republika
- Lichtenštajnské kniežatstvo
- Litovská republika
- Lotyšská republika
- Maďarsko
- Monako
- Nemecká spolková republika
- Nórske kráľovstvo
- Nový Zéland
- Poľská republika
- Rakúska republika
- Slovinská republika
- Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
- Švajčiarska konfederácia
- Švédsko - od 18. septembra
- Talianska republika.
Všetky ostatné krajiny sú rizikové.
Príchod z rizikovej krajiny EÚ
Ak ste za predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu EÚ neuvedenú na tomto zozname, môžete postupovať dvomi spôsobmi:
1. preukážete sa negatívnym výsledkom PCR testu na COVID-19 zo zahraničného laboratória nie starším ako 72 hodín, alebo
2. nastúpite do domácej izolácie.
- Ak ste sa rozhodli pre izoláciu, ste povinní pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať sa na webe http://korona.gov.sk/ehranica. Potvrdenie o registrácii si odložte pre prípad policajnej kontroly.
- Najskôr v piaty deň izolácie podstúpte PCR test, ak je výsledok negatívny, môžete izoláciu ukončiť. Ak nemáte príznaky ochorenia, po 10 dňoch môžete izoláciu ukončiť aj bez výsledkov testu.
- Izolácia platí aj pre ostatných členov domácnosti. Ak lekár alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva nenariadia inak, deti do troch rokov nie je treba dať testovať. Izoláciu najmladšie deti končia spolu s ostatnými členmi domácnosti.
Príchod z rizikovej krajiny mimo EÚ
Ak ste boli počas predchádzajúcich 14 dní v rizikovej krajine mimo EÚ, najneskôr pri vstupe na Slovensko ste povinní zaregistrovať sa na webe http://korona.gov.sk/ehranica. Odložte si potvrdenie o registrácii a nastúpte do domácej izolácie. Izoláciu môžete ukončiť až po negatívnom výsledku PCR testu na COVID-19. Testovanie možno podstúpiť najskôr v piaty deň izolácie.
Kontroly a sankcie
Polícia bude vykonávať náhodné kontroly osobných motorových vozidiel, autobusovej a vlakovej dopravy na hraniciach alebo v blízkosti hraníc s Českou republikou. Cieľom kontrol bude splnenie registračnej povinnosti, ktorá vychádza z aktuálneho opatrenia hlavného hygienika. Zároveň bude dohliadať na bezpečnosť a plynulosť prejazdu vozidiel hranicami.
- Nerešpektovanie uvedených povinností je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 1659 eur. V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi priestupku pokutu vo výške do 1000 eur.
- Potvrdenie o elektronickej registrácii ste povinní preukázať polícii, ak vás o to požiada, pri vstupe a po prílete na územie Slovenskej republiky alebo počas pobytu na území Slovenskej republiky.
Výnimky
Nové pravidlá uvádzajú viacero ďalších výnimiek z povinnej izolácie a testovania po návrate zo zahraničia /týkajú sa napr. tzv. pendlerov do 30 km od hraničného priechodu, študentov, zdravotníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre a iných/. Detailné informácie o výnimkách nájdete v opatrení hlavného hygienika.
V odôvodnených prípadoch môže výnimku z povinnej izolácie udeliť úrad verejného zdravotníctva na základe písomnej žiadosti člena vlády Slovenskej republiky pre osoby v jeho pôsobnosti.
Ako požiadať o výnimku ministra vnútra?
Kam radšej necestovať?
Pandemická komisia 11. septembra definovala ďalšie rizikové regióny v dosiaľ bezpečných krajinách, kam neodporúča cestovať, a ak predsa vycestujete, buďte maximálne opatrní:
- Rakúsko: Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg
- Maďarsko: Budapešť, Fejér, Hajdú-Bihar, Pest
- Poľsko: Malopoľské vojvodstvo
- Slovensko: Bratislavský kraj
Zároveň navrhla rozšírenie rizikových regiónov o tieto oblasti:
- Bulharsko: Blagoevgrad, Dobrich, Smolyan
- Taliansko: Campania, Liguria, Sardínia, Trento
- Spojené kráľovstvo
- Anglicko: North East, North West, West Midlands, Yorkshire and the Humbe
- Severné Írsko
- Škótsko: Greater Glasgow And Clyde
- Wales: Aneurin Bevan, Cwm Taf
- Írsko: Dublin, Mid-West
- Švédsko: Hallands Lan
- Dánsko: Hovedstaden
- Estónsko: Ida-Viru Maakond, Võru Maakond
- Litva: Tauragės Apskritis
Zoznam bezpečných krajín a rizikových regiónov nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. Pravidlá vstupu pre cudzincov do týchto krajín si pred cestou určite overte na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí.