Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. október 2020, utorok
 

Dano, R.I.P (Reakcia splnomocnenca na úmrtie ochranára, aktivistu a experta Daniela Lešinského)

12. 10. 2020

Milý Dano,

dnes je veľmi smutný deň. A mrchavé počasie je to čo ma určite najviac nerobí smutným. Ráno som sa dozvedel, že už nie si medzi nami.

Aj keď si bol z Trenčína, pre mňa si bol aj tak chalan zo stredného Slovenska, zo Zvolena. Stredoslovákov mám rád, možno preto, že aj môj otec je z Horehronia. Sú iní, statoční, úprimní, priami, zásadoví a tvrdohlaví. Aspoň takých vás väčšinou poznám. Nie je to s vami vždy ľahké, ale to je o.k. Posúvate nás dopredu a robíte nás aspoň trochu úprimnejšími, teda, robil si nás úprimnejšími. Som starší, ako ty, veľmi dlho som sa učil ľudí posudzovať komplexne a jedným z mojich signalizačných znakov je aj, ako mi kto podá ruku. Ty si ju podal vždy pevne, ako sa má. Aj to o tebe vypovedalo veľa a ja som sa vždy potešil.

Svojim postojom, zásadovosťou, osobným príkladom si bol inšpiráciou pre mnohých. V čase, kedy mnohí používajú, zelené témy ako  „sexi cliché“, ty ako rešpektovaný odborník si si vždy stál za svojim (a vlastne za našou planétou) a presviedčal nás o nevyhnutnosti konať zodpovedne, šetrne k životnému prostrediu, konať participatívne. Bol si rešpektovaný aktér občianskej spoločnosti a vysoký muž dobrej vôle, ktorý mimochodom sa veľmi zaujímal o moju prácu a vždy mi prial to najlepšie.

Aby som Dano nebol príliš patetický, to by sa ani tebe nepáčilo, bolo mi cťou ťa dlhodobo poznať, spolupracovať s tebou a podávať si s tebou ruku. Ďakujem za všetko a budeš chýbať. Odišiel si nečakane a skoro. A sľubujem ti, že nikdy nebudem jesť plastovým príborom!:-)

Česť tvojej skvelej pamiatke. R.I.P.

Ing. Daniel Lešinský, PhD. ( nar. 25. október 1974, zosn. október 2020)

Foto: Daniel Lešinský

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]