Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. november 2020, pondelok
 

Pridajte sa ku konzultáciám k publikačnému minimu otvorených dát štátnej správy

17. 11. 2020

Logo Iniciatívy pre otvorené vládnutie Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SK) otvorilo konzultáciu k návrhu publikačného minima pre štátnu správu, do ktorej je možné sa zapojiť do 22. novembra 2020

Cieľom publikačného minima pre štátnu správu je nadefinovať zoznam kľúčových datasetov, ktoré budú v podobe otvorených údajov povinne zverejňovať všetky rezorty a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Úloha vychádza z Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2020 - 2021 a jej cieľom je zlepšiť transparentnosť a otvorenosť štátnej správy v rámci prístupu občanov k informáciám, zjednotiť zverejňovanie základných datasetov štátnej správy v rovnakej forme, štruktúre či perodicite. Zverejňovanie dát štátnej správy v otvorenom formáte podporuje napríklad vznik zaujímavých aplikácií užitočných pre občanov, môže pomáhať so sledovaním transparentnosti či efektívnosti nakladania s verejnými zdrojmi či prispieť k inovatívnym riešeniam a verejným politikám založeným na dátach.

Publikačné minimum štátnej správy je partnerom k publikačnému minimu miest a obcí, ktoré bolo predmetom predchádzajúceho akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2017 - 2019. Toto publikačné minimum pripravilo občianske združenie Alvaria a je dostupné na konzultáciu na webstránke OZ Alvaria s názvom "Návrh Open Data publikačného minima pre samosprávy: Zapojte sa do diskusie".

Viac informácií, návrh publikačného minima aj návod ako sa do konzultácií zapojiť do 22. novembra 2020 sú dostupné na webstránke MIRRI SK s názvom "Rozpracovanie publikačného minima štátnej správy. Prispejte k jeho skvalitneniu".  

Ďakujeme za Vaše podnety! 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]