Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

Na diaľnici vbehol autu do cesty medveď

23. 09. 2019

Diaľničná polícia bola v nedeľu (22.9.) večer krátko pred 22.00 hodinou, privolaná k prevereniu udalosti na rýchlostnej ceste R2. V smere od Zvolena na Detvu, približne 2 km za zjazdom na obec Vígľaš, vodičovi osobného auta vbehol do cesty medveď. Po zrážke medveď uhynul. Vodičovi vznikla na aute škoda, ale sa nezranil. 

Ako postupovať pri zrážke so zverou

Vodič pri zrážke so zverou je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo a túto udalosť oznámiť polícii čo mu vyplýva zo zákona o cestnej premávke. Polícia pri uhynutí zveri vždy kontaktuje zástupcu príslušného poľovného revíru, ktorý má právo nakladať s uhynutou zverou. V prípade nenahlásenie dopranej nehody (škodovej udalosti) so zverou, vodič poruší ustanovenia povinnosti vodiča pri dopravnej nehode. Zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, preto vodičovi ak privolá políciu, nehrozí žiadna sankcia.

Ako zabrániť škode a znížiť riziko zrážky

Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvery. V miestach najčastejšieho výskytu zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je zver najaktívnejšia. Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny.

Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.

V tejto súvislosti vyzývame vodičov k zvýšenej opatrnosti pri jazde najmä mimo obcí a v nočných hodinách, hlavne na miestach, kde je možné vo zvýšenej miere predpokladať pohyb zveri cez cestu  alebo v  jej okolí.

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy