Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

Príčinou tejto dopravnej nehody boli únava a mikrospánok

22. 08. 2019

Diaľničná polícia v Žiari nad Hronom objasňuje dopravnú nehodu, ktorá sa stala v utorok (20.8.) v popoludňajších hodinách na rýchlostnej ceste R1. 63-ročná vodička osobného auta v dôsledku únavy prešla na nespevnenú časť vozovky, kde narazila do trávnatého svahu. Auto sa pravdepodobne cez strechu prevrátilo, prerazilo oplotenie  rýchlostnej cesty a zostalo  stáť nepojazdné mimo cesty. Vodička sa pri nehode našťastie iba ľahko zranila. 

K mikrospánku dochádza hlavne pri monotónnej jazde na úsekoch ako sú diaľnice alebo cesty prvej triedy. Príčinou nie je len nedostatok spánku, ale závisí to aj od jeho kvality a súvisí aj s horúcimi letnými dňami.

Ťažké nehody spôsobené únavou sa vyskytujú najčastejšie počas noci alebo poobede (od 15.00 do 16.00 hod.).

Kedy má šofér nábeh na mikrospánok? Keď začína vidieť rozmazane kontúry predmetov v okolí auta, stráca orientáciu vo svojom jazdnom pruhu a pociťuje z toho úzkosť, keď sa zľakne zmenenej zvukovej kulisy pri vjazde do tunela alebo dlhšieho podjazdu. Najúčinnejším opatrením je uvedomenie si tohto rizika – teda zastaviť, oddýchnuť si a nabrať nové sily.

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy