Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2021, piatok
 

Globálna správa OSN o obchodovaní s ľuďmi

05. 02. 2021

Dňa 2. februára 2021 sa konalo na pôde Organizácie spojených národov špeciálne podujatie pri príležitosti vydania Globálnej správy o obchodovaní s ľuďmi.
Správa monitoruje situáciu v 148 krajinách a ponúka globálny, regionálny a národný prehľad trendov a tokov v oblasti obchodovania s ľuďmi. Najčastejšou formou vykorisťovania zostáva sexuálne vykorisťovanie (50%), nasleduje pracovné vykorisťovanie (38%).
Hoci počet obetí neklesá, od roku 2004 sa pomerne radikálne zmenil profil obetí. Dáta ukazujú, že klesol percentuálny podiel vykorisťovańych žien zo 74% na 46%, avšak v priebehu rokov došlo k nárastu podielu vykorisťovaných mužov (z 10% na 19%) a detí (zo 16% na 35%).
Okrem prehľadu celkovej situácie sa správa venuje socioekonomickému pozadiu obetí v kontexte náboru, otázkam detských obetí, nútenej práci, hospodárskym odvetviam, ktoré sú voči obchodovaniu s ľuďmi zranitelnejšie a nakoniec fenoménu internetových technológií, ktoré obchodníci v čoraz väčšej miere využívajú na nábor i vykorisťovanie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)