Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Obchodovanie s ľuďmi - rady a tipy ako sa vyhnúť podvodníkom pri hľadaní letnej brigády alebo sezónnej práce

24. 07. 2023

titulkaOSL

Leto je obdobím roka, počas ktorého okrem bezstarostného oddychovania na dovolenkách hľadáme tiež možnosti privyrobenia si v rámci sezónnych prác či letných brigád. Ministerstvo vnútra SR, v ktorého pôsobnosti je aj špecializované pracovisko - Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality upozorňuje na podvodné praktiky týkajúce sa fenoménu "nútená práca" či " nútená prostitúcia”.

Ohrození sú tí, ktorí sa rozhodnú v lete vycestovať na letnú brigádu či za inou prácou,  a nepreveria si firmu či zamestnávateľa. Vystavujú sa tak vysokému riziku, že stanú  obeťou obchodovania s ľuďmi.

Téma obchodovania s ľuďmi v lete mimoriadne aktuálna

Prinášame rady, tipy, opatrenia a odporúčania našich odborníkov. Pred odchodom do zahraničia je dôležité myslieť a preveriť si nasledujúce fakty:

 • PREVERUJTE - dobre si preverte agentúru alebo osobu, ktorá vám ponúka prácu v zahraničí. Základné informácie o agentúre, iné užitočné údaje a odporúčania získate aj na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.
 • KONTROLUJTE - každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania za úhradu, ktorý je dostupný na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Podrobne sa informujte o činnosti agentúry, vypýtajte si referencie od jej klientov. Overte si adresu svojho budúceho zamestnávateľa a to, či vôbec existuje. Seriózna pracovná agentúra poskytne aj telefonický kontakt na zamestnávateľa.
 • PODPISUJTE - podpisujte len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému dobre rozumiete, a v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru.
 • BUĎTE OPATRNÍ - neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu a získate potrebné pracovné povolenie alebo víza.
 • INFORMUJTE - o svojom odchode informujte svojich blízkych alebo dobrých známych. Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o svojom budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu.
 • DOHODNITE SA - dohodnite sa, ako často a kedy sa budete ozývať rodine alebo dobrým známym.
 • PRIPRAVTE SA - na cestu si vezmite nevyhnutnú finančnú rezervu na prípadný návrat domov, zabezpečte si cestovné poistenie a predplatenú telefónnu kartu.
 • KONTAKTY PORUKE - zoberte si so sebou kontakty na pomáhajúce organizácie, kontakt na ambasádu, na linky pomoci v krajine, kam cestujete. Informácie o slovenskom zastupiteľstve v  príslušnej  krajine, v ktorej sa práve nachádzate, vám po prekročení hraníc do krajín Európskej únie prídu automaticky na mobilný telefón vo forme SMS.

Pri ceste do zahraničia majte na pamäti:

 • nikomu za žiadnych okolností nedávajte svoj pas alebo občiansky preukaz, samozrejme okrem polície;
 • ak vám niekto odoberie doklady alebo ich stratíte, okamžite to nahláste polícii a kontaktujte slovenské zastupiteľstvo v danej krajine;
 • ak sú pracovné podmienky iné, ako sú uvedené v zmluve, obráťte sa na agentúru alebo osobu, ktorá vám prácu sprostredkovala, a informujte o tom vašich blízkych a známych;
 • ozývajte sa rodine alebo známym tak, ako ste sa pred odchodom dohodli. Oznámte im podľa možnosti každú zmenu pobytu;
 • o svojom pohybe a stretnutiach vždy informujte rodinu alebo známych;
 • pri používaní internetových stránok zameraných na komunikáciu dávajte pozor a v žiadnom prípade na seba neposkytujte kontakt alebo svoje fotografie;
 • neumiestňujte na web fotografie s obnaženými časťami tela, niekto by to mohol zneužiť;
 • na podozrivé návrhy nereagujte a o podozrivej komunikácii ihneď informujte;
 • vyhýbajte sa opusteným miestam a staveniskám;
 • v prípade akýchkoľvek problémov sa nebojte osloviť okoloidúcich, požiadať o pomoc v najbližšom obchode, nemocnici alebo v dopravnom prostriedku,
 • ak vám hrozí nebezpečenstvo, volajte políciu (158, 112) alebo kričte o pomoc.

 

Nielen pre odborníkov z praxe, ale aj pre tých, ktorí sa o tému obchodovania s ľuďmi zaujímajú, dávame do pozornosti materiál, ktorý bol spracovaný v rámci plnenia úloh aktuálneho Národného programu boja proti obchodovaniu  s ľuďmi na roky 2019 – 2023. Ten je výstupom práce odborníkov zastúpených v pracovnej skupine z rôznych inštitúcií, obsahuje postrehy z aplikačnej praxe a súhrn záverov z realizovaného workshopu na tému: Obchodovanie s ľuďmi za účelom pracovného vykorisťovania vs. zlé pracovné podmienky. Publikácia je uverejnená na stránke MV SR v časti venovanej problematike obchodovania s ľuďmi.   

Užitočné linky

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy