Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 4. marec 2024, pondelok
 

Personál centier pre deti a rodiny školíme v rozpoznávaní situácií so znakmi obchodovania s ľuďmi

03. 11. 2021

obchod-deti-dd-ilustr

Informačné centrum na Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR začalo online vzdelávať odborný personál centier pre deti a rodiny v oblasti obchodovania s deťmi. Do konca novembra 2021 plánujú  preškoliť vyše 4 000 profesionálov z centier, ktorí tak budú môcť adekvátne zhodnotiť situácie nesúce znaky obchodovania s ľuďmi. Táto iniciatíva vznikla na základe úzkej spolupráce s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny.

V roku 2020 bolo na Slovensku identifikovaných spolu 62 obetí obchodovania s ľuďmi, pričom každou štvrtou bolo dieťa (16 detských obetí). Najčastejšie išlo o pracovné a sexuálne vykorisťovanie. „Prevencia je najúčinnejšia vtedy, keď je adresná. Uvedomujeme si to aj na ministerstve vnútra, zameranie sa na centrá pre deti a rodiny nie je preto náhodou. Práve deti umiestnené v týchto centrách sú obzvlášť zraniteľnými osobami z pohľadu ich potenciálu stať sa obeťou obchodovania s ľuďmi," povedala riaditeľka Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality ministerstva vnútra Martina Pussová.

Dosiaľ uskutočnené semináre majú pozitívnu odozvu účastníkov, ktorí získali ucelenejší obraz o problematike obchodovania s ľuďmi so zameraním sa na tých najzraniteľnejších – deti. Súčasťou odborného seminára je aj oboznámenie sa s národným referenčným mechanizmom a systémom pomoci pre obete obchodovania s ľuďmi prostredníctvom špecializovaného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi.

Ďalším krokom tejto spolupráce budú besedy priamo s deťmi, ktoré sú naplánované na rok 2022.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy