Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. apríl 2024, piatok
 

Aj regionálni koordinátori a asistenti sa musia vzdelávať

14. 09. 2018

piestany5

Medzi mnohé aktivity Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“ patrí vzdelávanie koordinátorov a asistentov koordinátorov na regionálnej úrovni. Jedno takéto školenie sa uskutočnilo v dňoch 4. až 6. septembra 2018 v zariadení Signál v Piešťanoch. A keďže tu boli prítomné všetky krajské tímy, stihli zorganizovať aj celonárodnú poradu.

Téma prvého dňa školenia niesla názov „Prevencia a eliminácia násilia páchaného na ženách ako špecifickej formy trestnej činnosti“. Prednášku viedla Apolónia Sejková z občianskeho združenia MyMamy. Toto združenie poskytuje krízové poradenstvo ženám a ich deťom, ktoré sa stali obeťami násilia v partnerskom vzťahu. Venuje sa základnému a špecializovanému sociálnemu poradenstvu pre túto cieľovú skupinu a okrem iného poskytuje aj krátkodobé ubytovanie v zariadení núdzového bývania.

piestany

Lektorka účastníkom vysvetlila mýty a fakty v danej problematike, zoznámila ich s formami, vzorcami a dynamikou násilia a predstavila im prípadové štúdie. Porozprávali sa tiež o princípoch multiinštitucionálnej spolupráce a následne si spoločne pozreli spoty o násilí páchanom na ženách a o dopadoch násilia na deťoch.

Druhé školenie sa pod vedením Petronely Laukovej venovalo téme „Komunikácia s vybranými cieľovými skupinami“. P. Lauková pôsobí ako študijný poradca na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského na katedre pedagogiky a andragogiky. Odborne sa zameriava na didaktiku dospelých, komunikáciu v edukácii dospelých a geragogiku (pedagogická disciplína zaoberajúca sa edukáciou seniorov).

piestany

Počas tejto vzdelávacej aktivity účastníci školenia prezentovali sami seba a diskutovali o tom, aký význam prisudzujú sociálnej komunikácii a jej druhom s akcentom na špecifické cieľové skupiny. Lektorka na prednáške kládla dôraz na spôsob profesionálnej komunikácie a na komunikačné zručnosti koordinátorov a asistentov s vybranými cieľovými skupinami. Spomeňme napríklad verbálnu a neverbálnu komunikáciu, komunikačné bariéry, komunikáciu s depresívnym, agresívnym človekom či marginalizovanými skupinami.

Tretí deň školenia viedla prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová. Predstavila príklady dobrej praxe z fóra a informácie k Senior linke 0800 172 500, ktorá je bezplatná a pomáha ľuďom riešiť ich problémy a aktuálnu situáciu. Pani Gálisová sa ako prednášajúca v auguste zúčastnila aj na besedách pre seniorov realizovaných trenčianskymi a žilinskými tímami z Národného projektu.

piestany

Po vzdelávacích aktivitách sa konala aj celoslovenská porada, na ktorej sa všetky krajské skupiny stretli aj s manažérskym a organizačným tímom. Prediskutovali predošlé pôsobenie, rozobrali aktivity a výsledky, s ktorými neboli až tak spokojní, vyzdvihli pozitíva a dobré čísla (počty besied, stretnutí a účastníkov) a naplánovali činnosť pre nasledujúce obdobie.

piestany

Foto: (ID)