Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Slovenskí odborníci na prevenciu kriminality diskutovali s bývalým americkým neonacistom o tom, ako žiť bez nenávisti

20. 05. 2016

picciolini-extrem-ilustr

Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra v spolupráci s veľvyslanectvom USA zorganizoval na pôde Prezídia Policajného zboru SR diskusiu  s bývalým lídrom neonacistickej organizácie z USA Christianom Picciolinim.

Christian Picciolini sa ako 14-ročný stal členom a neskôr vodcom neonacistického skinheadského gangu.  Prudkými pouličnými bitkami, opileckými zhromaždeniami stúpencov bieleho rasizmu (White Power),  aj náborom  pre zahraničných teroristických diktátorov sa Picciolini ponáral do rasistickej skinheadskej kultúry, nenávistnej propagandy  a násilia. Nakoniec však pochopil, že jeho nenávistný život bol postavený na klamstvách a dnes robí osvetu medzi mladými ľuďmi.

Christian Picciolini na Prezídiu PZ

Picciolini založil neziskovú organizáciu Život po nenávisti /Life after Hate/, ktorá pomáha ľuďom odpojiť sa od nenávistných skupín  a naučiť sa prijímať samých seba a akceptovať ostatných, bez ohľadu na farbu pleti, náboženské vyznanie alebo sexuálnu orientáciu.

Christian Picciolini na Prezídiu PZ

Podľa riaditeľa OPK Jozefa Halcina /na snímke vľavo/ išlo o „ jedinečnú príležitosť stretnúť sa s človekom, ktorý strávil svoju mladosť ovplyvnený silnou neonacistickou skupinou a dnes  nám odovzdáva svoje skúsenosti... Sme veľmi radi, že tieto skúsenosti budú odovzdané počas ďalších stretnutí aj mladým ľuďom na Slovensku“. Cieľom stretnutia bolo priblížiť skúsenosti s prácou s mládežou, ktorá je ohrozená radikalizáciou a extrémizmom, a tiež  na základe svojich osobných skúseností ilustrovať možnosti práce s takýmito ohrozenými skupinami.