Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. máj 2024, streda
 

Z denníkov - August 2023

31. 08. 2023

Cyklus podujatí PARTI PARTY

""V dňoch 10. a 11. augusta 2023 sa vo Vodárenskom múzeu v Bratislave konali podujatia zamerané na zber výstupov projektu NP PARTI 2.

  • Odborná konferencia PARTI PARTY ponúkla priestor pre zdieľanie poznatkov, skúseností ako pestrofarebný mix živých príbehov na tému participácia, praktickú degustáciu metód a foriem zapájania verejnosti (expertné panely, workshopy, interaktívny prezentačný cyklus spojený s participatívnym formátom práce s účastníkmi, brainstorming, ideaton, gamifikácia).
  • Odborné workshopy PARTI PARTY Riadená participácia boli zamerané na poznatky z participácie pre mestá a obce v niekoľkých interaktívnych formátoch (prezentácie s diskusiou, pro action café, fishobowl, deliberácia, workshop zameraný na e-nástroje participácie).
  • Večer 10. augusta 2023 bol venovaný expertnej diskusii Choreografie zmeny: V ozvenách reality, alebo Kam kráčaš, Slovensko?

Podrobné informácie o jednotlivých podujatiach.

Služby vo verejnom záujme

V auguste sme skompletizovali obsahovú stránku príručky, ktorú tvorili interné a externé pracovníčky Úradu SV ROS. Boli v nej popísané všetky dostupné finančné mechanizmy, dôvody, princípy dobrej a úspešnej spolupráce, doplnené o tabuľky a grafy. Tie boli doplnené o príklady dobrej praxe a odporúčané postupy pri uzatváraní spolupráce medzi VS a MNO. Základnú ideu a plán spojený s príručkou sme prezentovali na konferencii PARTI PARTY, ktorá sa konala 10.8.-11.8.2023 vo Vodárenskom múzeu v Bratislave. Účastní boli zástupcovia verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií, ktorí po úvodnej prezentácií diskutovali pri okrúhlych stoloch nielen k samotnej príručke, ale aj k jednotlivým možnostiam financovania služieb. O analýze stavu poskytovania služieb, v ktorých MNO nahrádza, dopĺňa alebo spolupracuje so subjektami VS diskutovala diskutovali zástupcovia úradu v rámci panelu Štát a MNO. V auguste sme sa stali aj súčasťou pracovnej skupiny, ktorá vznikla na MK SR za účelom riešenia témy verejného záujmu v kultúre. MK SR bolo inšpirované legislatívnym zámerom k službám vo verejnom záujme vypracovaným ÚSV ROS a viedlo k ďalšej vzájomnej spolupráci.

Poda 2 – koordinátori participácie

Diagnostika

Na základe rozhovorov s vedúcimi zamestnancami zo začiatku roka boli identifikované 3 participatívne tvorené politiky na každej VÚC. Tímy koordinátoriek participácie zrealizovali rozhovory so zamestnancami, ktoré mali politiky na starosti, a do konca augusta spracujú podklady zo všetkých rozhovorov do sumarizačnej šablóny. Zo všetkých podkladov sa následne bude spracovávať výsledná diagnostika stavu a podmienok pre participáciu na úrovni úradov jednotlivých zapojených krajov, a zároveň aj záverečná analýza Aká je prax participačnej tvorby verejných politík v prostredí regionálnej územnej samosprávy? 

Plán participatívnych procesov na rok 2024

Koordinátorky participácie v auguste zbierali informácie k dokumentom/projektom, v rámci ktorých je v roku 2024 záujem realizovať participatívny proces. Zber informácií o plánovaných procesoch sa konal prostredníctvom zasielania krátkych dotazníkov jednotlivým obsahovým odborom na ich úrade VÚC. V prípade záujmu odborov o spoluprácu s koordinátorkami participácie, prišlo k vypracovaniu vizitiek o jednotlivých projektoch a ich participatívnych procesoch. Následne za každý tím koordinátoriek participácie vznikne plán participatívnych procesov, na ktorých budú v roku 2024 pracovať.

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci august uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 01.08.2023 Komunita praxe: Príprava konferencie PARTI PARTY a prezentácia participatívnych politík - PSK a KSK
  • 08.08.2023 Komunita praxe: Prezentácia participatívnych politík - ŽSK, M&E - zjednodušenie,
  • 15.08.2023 Komunita praxe: Skupinové rozhodovanie,
  • 22.08.2023 Komunita praxe: Metódy sieťovania a networkingu

Index participácie

Aby sme dokázali čo najlepšie optimalizovať proces zberu dát a vyhodnocovania, otestovali sme Index aj na našom úrade. Okrem optimalizácie sme boli zvedaví aj na to, aké výsledky dosiahneme v porovnaní s ostatnými ÚOŠS a ako vyzerá proces hodnotenia z pozície hodnoteného orgánu.

Pilotné testovanie ukázalo, že analytik/čka ÚSV ROS zvládne vyhodnotiť jedno ministerstvo za 8-16 hodín. Kontrola údajov na strane dotknutého ministerstva trvala v prípade MK SR už len 15 minút. Všetky indikátory, ktoré prešli pripomienkovaním v participatívnom procese, sú funkčné a dajú sa hodnotiť. Blízky vzťah medzi úrovňou transparentnosti a zúčtovateľnosti sa opakovane potvrdil aj počas pilotného testovania, rovnako aj skutočnosť, že ministerstvá majú tendenciu dosiahnuť vyššiu mieru transparentnosti než participácie. Opačná situácia nastala pri hodnotení nášho úradu - miera participácie vysoko predčila ostatné hodnotené princípy.

Tieto výsledky sme prezentovali 7. augusta pre tím ÚSV ROS, a následne (09.08.) aj účastníkom/čkám participatívneho procesu tvorby Indexu počas metodologického workshopu Hodnotenie otvoreného vládnutia a spolupráca so štátnymi inštitúciami, ktorý sme organizovali v spolupráci so zástupcami OECD pre otvorené vládnutie. Okrem samotných výsledkov pilotného testovania sme predstavili aj širší medzinárodný kontext Indexu participácie. Benedict Stefani predstavil prácu OECD na tvorbe medzinárodného indexu občianskej participácie. Workshop okrem informácií priniesol aj podnety pre nové partnerstvá a pomohol identifikovať ďalšie dopady, ktoré by Index mohol priniesť.

Z workshopu sme sa nasledujúci deň (10.08.) presunuli na konferenciu PARTI PARTY kde sme v priniesli panelovú diskusiu Index participácie: Prečo chceme merať princípy a hodnoty. spolu s Annou Mariássyovou (SNSLP), Žanetou Turnerovou (MK SR), Benedictom Stefanim (OECD), Alessandrom Bellantonim (OECD), a Jakubom Adámkom (ÚSV ROS) sme predstavili prínosy a slabiny merania nehmotných kultúrnych hodnôt ako je právny štát, kultúra, či otvorené vládnutie. Ale o tom sa dozviete viac na našom You Tube kanáli.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]