Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. apríl 2024, nedeľa
 

Z denníkov - Máj 2023

29. 05. 2023

PODA 2

Diagnostika - tretia fáza

Na základe rozhovorov s vedúcimi zamestnancami zo začiatku roka boli identifikované 3 participatívne tvorené politiky na každej VÚC. Tímy koordinátoriek participácie v tomto mesiaci realizujú rozhovory so zamestnancami úradu, ktorí mali vybrané politiky na starosti. Cieľom je získať komplexnejší obraz o tom, ako prebieha zapájanie verejnosti do tvorby politík na jednotlivých úradoch. Spoločným výsledkom všetkých fáz diagnostiky bude analýza stavu a zázemia pre participáciu na každom kraji samostatne, ako aj celkový prehľad o všetkých zapojených VÚC.

Krajské konferencie

V mesiaci máj sa konali až dve zo série piatich konferencií o participácii, organizované tímami krajských koordinátoriek. Program oboch konferencií bol veľmi bohatý. Koordinátorky participácie porozprávali o politikách, ktorých participatívne procesy majú na starosti. Nechýbala ani prezentácia príkladov dobrej praxe či už riadenej alebo občianskej participácie, alebo panelová diskusia, ktorej účastníkmi boli, okrem iných diskutujúcich, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a predseda kraja. Za organizáciu konferencií patrí obrovské poďakovanie koordinátorkám participácie BBSK a PSK. Viac sa o oboch konferenciách dozviete tu.

Krajské konferencie pokračujú 20.6.2023 v Žilinskom samosprávnom kraji.

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci máj uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 02.05.2023 Komunita praxe: Dotazníky a dátová analýza
  • 09.05.2023 Komunita praxe: Retrospektíva a zdieľanie plánov tímov KP
  • 16.05.2023 Komunita praxe: Demokratické technológie (civic tech)
  • 23.05.2023 Komunita praxe: Zdieľanie skúseností a plánovanie konferencií
  • 30.05.2023 Komunita praxe: Katalóg príkladov dobrej praxe, monitoring a evaluácia

PODA 1 - Analytika: formy a miera spolupráce MNO a ÚOŠS

Počas apríla sme na pôde ÚSV ROS interne odprezentovali kľúčové zistenia analýzy Na spolupráci záleží: Reflexia doterajšej spolupráce MNO a ÚOŠS vo formulovaní VP (PDF, 1 MB). V rámci prezentácie sme predstavili aj odporúčania pre tvorcov politík a MNO s cieľom skvalitniť  budúce procesy formulovania verejných politík na národnej úrovni. V mesiaci máj sme sa venovali zapracovaniu posledných odborných pripomienok k obsahu analýzy, vďaka ktorým sme doladili koherentnosť a čitateľnosť textu. V nasledujúcich týždňoch bude naša analýza podrobená jazykovej korektúre a publikovaná na stránke ÚSV ROS.

Služby vo verejnom záujme - Piate stretnutie expertného panelu

Na piatom stretnutí expertného panelu, ktoré sa uskutočnilo 18.5.2023 bol účastníkom predstavený prvý draft návrhu legislatívneho zámeru k službám vo verejnom záujme. Ten bol vypracovaný na základe dát získaných z analýzy legislatívy, dotazníkového prieskumu, fokusových skupín, okrúhlych stolov s relevantnými aktérmi v prepojení na vstupy, odporúčania a rozhodnutia členov expertného panelu k službám vo verejnom, ktorý trvá od januára 2023. Každý z účastníkov poskytol relevantné pripomienky, s ktorými sa budeme ďalej pri finalizovaní legislatívneho zámeru zaoberať. Všetkým účastníkom ďakujeme nielen za ich aktívnu účasť, ale aj skutočný záujem  a iniciatívny prístup, ktorý prejavili pri všetkých doteraz uskutočnených stretnutiach. Ich skúsenosti z praxe, návrhy na zlepšenia a celková spätná väzba bola prínosná a konštruktívna.

Legislatívny zámer k službám vo verejnom záujme bol predstavený aj zástupcom mimovládnych neziskových organizácií na zasadnutí Komory MNO, ktoré sa konalo v poobedňajších hodinách 18.5.2023. Širšej verejnosti bude zámer predstavený na konferencii Spájame sa za demokraciu 13.6.2023 v Novej Cvernovke.

Index participácie

Myšlienka vytvoriť Index participácie bola do istej miery motivovaná ambíciou pracovnej skupiny OECD pre Otvorené vládnutie (v ktorej ÚSV ROS zastupuje Slovenskú republiku) vytvoriť metodiku pre hodnotenie otvoreného vládnutia v krajinách OECD. Vďaka tomu spolupracujeme spoločne s OECD na projekte technickej pomoci, v ktorom nám pomáhajú zlepšiť meranie participácie a sprievodných princípov transparentnosti a zúčtovateľnosti na národnej úrovni.

V máji sme sa stretli so zástupcami OECD na prvom z troch metodologických workshopov k tvorbe Indexov a diskutovali sme o všeobecnom nastavení, indikátoroch a dlhodobej udržateľnosti nášho projektu. Odborníci z OECD nám dali dôležitý feedback na naše definované indikátory a solídnu množinu predbežných dát, ktorú sme získali vďaka doterajšej spolupráci s kolegami z ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy. Od OECD očakávame, že nám na ďalších workshopov pomôže aj s konkrétnejším zarámcovaním otvoreného vládnutia a komunikáciou. Veríme, že vďaka partnerstvu s OECD dokážeme priniesť čo najkvalitnejší nástroj pre poznanie participácie a otvoreného vládnutia na Slovensku.

ÚSV ROS má spolu so zamestnancami NP PARTI cez 25 pracovníkov… toto číslo sa nemusí zdať veľké, avšak pre organický tok informácií predstavuje tento počet už prvé prekážky. Aby sme všetci na Úrade mali tie najčerstvejšie poznatky o postupe prác Indexe Participácie, sme 29.05.2023 usporiadali celoúradnú prezentáciu Indexu participácie.

Participácia v digitálnej ére 2 - consider.it

CONSIDER.IT – /z angl. ZVÁŽTE TO/ je e-nástroj, ktorý má v rámci participatívnych procesov široké využitie, o čom sa presvedčili aj účastníci workshopu (15.5.2023), ktorý bol venovaný práve tomuto užívateľsky jednoduchému nástroju. Na workshope účastníci consider.it testovali a skúšali ako sa s ním pracuje a čo všetko dokáže. V rámci menšej skupiny 5 účastníkov mali všetci dostatok priestoru na vyskúšanie, otázky, ale aj na zaujímavú diskusiu o motiváciách, prečo by chceli nástroj vyskúšať.

  • Lektor: Miro Šimkovič, nezávislý expert
  • Moderátor: Marcel Hofer, Úrad Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

PARTICIPÁCIA V DIGITÁLNEJ ÉRE – polis s Michalom Horským

25. mája 2023 sme na workshope Participácia v digitálnej ére poslednýkrát predstavili nástroj Polis. Tento open source softvér umožňuje dosahovať konsenzus v diskusii a zmieňovať polarizované názory, o čom sa v praktickej časti presvedčilo takmer 30 účastníkov a účastníčok. Opäť sme sa uistili, že názorová zhoda  aj v rámci polarizovaných postojov je možná.

Ako hodnotili podujatie účastníci a účastníčky?

  •  Nástroj Polis dokáže rozdimenzovať dáta a spracovať ich tak, aby boli porozumiteľné.
  •  Potešilo ma, že je v našej spoločnosti snaha o zlepšenie.
  •  Bez diskusie niet demokracie a sociálne siete nie sú o diskusii ale o sebaprezentácii.

Prezentoval: Michal Horský, DEMDIS

Moderoval: Marcel Hofer, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]