Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. apríl 2024, utorok
 

Nezatvárame oči pred obchodovaním s ľuďmi

23. 09. 2019

Neexistujú presné informácie o tom, ktorá z foriem vykorisťovania, pokiaľ ide o počet, vo svete prevláda. Odhady o presnom rozsahu a počtoch obetí sa líšia, pretože ide o vysoko organizovanú ilegálnu činnosť na medzinárodnej úrovni a všeobecne sa odhaduje, že počty odhalených prípadov tvoria len špičku ľadovca. Slovenská republika je zdrojovou, tranzitnou aj cieľovou krajinou pre obchodovanie s ľuďmi.

V období rokov 2016 až 2019 bolo na Slovensku 175 identifikovaných obetí obchodovania s ľuďmi. V rámci Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi bola napríklad v roku 2018 poskytovaná pomoc a asistencia 41 ľuďom. Najčastejšími formami vykorisťovania za posledné obdobie boli sexuálne vykorisťovanie a nútený sobáš. Väčšinou išlo o mladé ženy a dievčatá, ktoré takto zneužívali na prostitúciu či nútené sobáše," hovorí ministerka vnútra Denisa Saková.

SOŠ PZ BratislavaPri vykorisťovaní mužských obetí prevláda nútené žobranie a pracovné vykorisťovanie. „Obete za svoju prácu nedostávajú žiadnu mzdu alebo dostávajú iba malú sumu, zvyškom financií disponujú páchatelia prostredníctvom fikcie dlhu, teda ide o vymyslený dlh, pri ktorom sa páchatelia snažia vytvoriť v obetiach pocit, že im dlžia peniaze za cestovné, sprostredkovateľské alebo ubytovacie náklady," vysvetľuje Tibor Kovács zo Strednej odbornej školy Policajného zboru Bratislava. Avšak, nie všetky obete sa zo situácie oslobodia útekom, aj keď sa to niekedy stáva. V niektorých prípadoch im pomôže zásah tretej strany alebo ich prepustia samotní obchodníci. A tiež pomáha a zasahuje polícia.

Za účelom zvýšenia kvalifikačnej úrovne príslušníkov Policajného zboru SR, s cieľom zlepšenia a zefektívnenia prevencie a identifikácie obchodovania s ľuďmi Stredná odborná škola Policajného zboru Bratislava úspešne implementuje vzdelávací projekt pre 300 policajtov, na ktorý získala finančnú podporu z Fondu pre vnútornú bezpečnosť Európskej únie.

Nábor obetí moderného otroctva prebieha pomerne jednoducho. Napríklad v prípade núteného žobrania môže fiktívny zamestnávateľ alebo sprostredkovateľská agentúra ponúknuť výhodnú nenáročnú prácu - často v zahraničí - so slušným zárobkom, ubytovanie zadarmo a garanciu zamestnania. Taktiež vôbec neprekáža neznalosť jazyka, človek tam predsa nebude sám a určite sa nestratí, agentúra alebo priamo zamestnávateľ mu zabezpečí prepravu. Mnoho ľudí, motivovaných prekročiť vlastný komfort s cieľom dosiahnuť pre seba a svoju rodinu viac, je ochotných prehliadnuť nezrovnalosti v poskytnutých informáciách a podstúpiť cestu za lepším životom do neznáma.

Projektový manažér Tibor Kovács a riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin

Aj v prípadoch sexuálneho vykorisťovania sú osoby lákané prostredníctvom prísľubu dobre platenej práce v zahraničí osobným kontaktom s náborárom a dokonca často v mieste svojho bydliska. Po nalákaní sú neustále kontrolované a nútené poskytovať sexuálne služby na ulici, „privátoch“, alebo iných uzatvorených priestoroch.

Na Kancelárii ministra vnútra SR je vytvorený odbor prevencie kriminality, ktorý pripravil v spolupráci so Strednou odbornou školou PZ Bratislava  projekt pre vzdelávanie príslušníkov PZ v oblasti identifikácie obchodovania s ľuďmi,  na ktorý sa podarilo získať financovanie z Európskeho fondu pre vnútornú bezpečnosť. Úzka a erudovaná spolupráca všetkých organizačných súčastí Ministerstva vnútra SR je bezpodmienečne základom pre úspešnú realizáciu tak dôležitých a významných aktivít.  

Fond pre azyl, migráciu a integráciu

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy