Program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi
Pilotná fáza Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi (ďalej len „program pomoci“) sa realizovala v rámci Národného akčného plánu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2006 – 2007. Jeho aktualizácia a pokračovanie sa realizovali v rámci ďalších stratégií pre oblasť boja proti obchdovaniu s ľuďmi. Najaktuálnejšia je Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2024 - 2028, ktorý schválila vláda Slovenskej republiky 18. októbra 2023 uznesením vlády Slovenskej republiky č. 522/2023 (ďalej len "národný program").
Hlavným cieľom národného programu je kontinuálne nadviazať na predchádzajúce strategické dokumenty pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi v koordinovanom systéme príslušných vnútroštátnych inštitúcií a medzinárodných organizácií. V súvislosti s vývojom v oblasti páchania trestného činu obchodovania s ľuďmi a boja proti tejto trestnej činnosti, s ohľadom na národné, európske, ako aj na medzinárodné trendy, národný program sa v nadchádzajúcom programovom období rokov 2024 - 2028 zameria na vytvorenie efektívnych nástrojov na včasnú identifikáciu, efektívnu ochranu a pomoc obetiam, najmä so zreteľom na osoby v zraniteľnom postavení, úspešného stíhania páchateľov a uloženia spravodlivého trestu, ako aj na harmonizovanie štruktúr a postupov referovania obetí na podporné systémy. Ide o problematické oblasti, ktoré si zaslúžia zvýšenú mieru pozornosti. S ohľadom na to, že ide o dynamicky sa vyvíjajúcu trestnú činnosť, je potrebné prispôsobiť sa novým výzvam a situáciám predovšetkým komunikáciou medzi subjektmi pomoci, ako aj medzi orgánmi činnými v trestnom konaní, a to nielen na národnej úrovni, ale aj na medzinárodnej úrovni. Pozornosť je potrebné venovať aj ostatným oblastiam, ako je ochrana a prevencia obchodovania s ľuďmi, kde by sa špecifická pozornosť mala zamerať aj na odídencov, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom a dostávajú sa do zraniteľného postavenia. Nemožno opomenúť zámer smerovať aktivity k úprave dopytovej stránky obchodovania s ľuďmi.
Obeťou sa na účely programu pomoci rozumie
- občan Slovenskej republiky,
- občan Európskej únie alebo
- štátny príslušník tretej krajiny,
u ktorého je dôvodné podozrenie, že sa na území Slovenskej republiky alebo v zahraničí stal obeťou obchodovania s ľuďmi.
Subjekty realizácie programu pomoci
- národný koordinátor pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorým je určený štátny tajomník Ministerstva vnútra Slovenskej republiky;
- zástupcovia ministerstva, určených ústredných orgánov štátnej správy a samosprávy;
- mimovládne organizácie a medzinárodná organizácia
Obsah programu pomoci
Pre obeť je obsahom programu zabezpečenie najmä:
- izolácie z kriminálneho prostredia,
- legalizácie pobytu na území Slovenskej republiky v prípade cudzinca,
- pomoci pri dobrovoľnom návrate do Slovenskej republiky, resp. do krajiny pôvodu v prípade cudzinca,
- sociálnej pomoci,
- sociálneho poradenstva,
- psychologického poradenstva,
- psychoterapeutických služieb,
- právneho poradenstva,
- zdravotnej starostlivosti,
- rekvalifikačných kurzov,
Ak sa obeť rozhodne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní je vytvorená možnosť poskytovania komplexnej starostlivosti počas celej doby trvania trestného konania.
Na základe zmluvného vzťahu s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky poskytuje v súčasnosti pomoc a podporu obetiam obchodovania s ľuďmi v rámci Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi Slovenská katolícka charita a Gréckokatolícka charita .
Vyhodnotenie Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktoré je súčasťou Situačnej správy pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi v Slovenskej republike, za jednotlivé roky nájdete v dokumentoch na stiahnutie.