Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Z denníkov - November 2023

30. 11. 2023

Index participácie

V prvej polovici novembra sme sa zúčastnili konferencie Let's go PARTI, ktorú náš úrad usporiadal v bratislavskej Umelke (viac sa dočítate tu LINK). Náš tím sa podujal asistovať pri realizácií tréningov deliberatívnych fór a facilitácií príspevkov konferencie. Rovnako sa pri tejto príležitosti verejnosti predstavila Participatívna jednotka ÚSV ROS, ktorá bude v budúcom roku napĺňať Index participácie potrebnými dátami a hodnoteniami.

Samotný Index sa v novembri pretavoval do podoby finálneho výstupu - metodiky a podpornej dokumentácie Indexu participácie. Tešíme sa, že jej text si už čoskoro prečítate.

Poda 2 - koordinátori participácie

Podujatia

Tímy koordinátoriek participácie v tomto mesiaci organizovali viacero podujatí:

  • Banskobystrický samosprávny kraj
    • Konferencia Enviro.parti - cieľom bolo priblížiť, ako fungujú participatívne rozpočty na školách, ako môžu žiaci svojimi projektami prinášať zelené riešenia či ako zapojiť širšiu školskú komunitu do plánovania a realizácie enviroaktivít a vytvoriť priestor na sieťovanie medzi poskytovateľmi envirovýchovy a zástupcami škôl, ktorí sa envirovýchove venujú.
    • Webinár Participatívné rozpočty pre mestá a obce - zámerom podujatia bolo predstavenie konceptu participatívnych rozpočtov a príkladov praxe z prostredia Slovenka a Česka.
  • Košický samosprávny kraj
  • Nitriansky samosprávny kraj
    • Konferencia o participácii v kraji - konferencia vytvorila príležitosť na diskusiu o riadenej participácii, prezentáciu a diskusiu o participatívnych procesoch koordinátoriek participácie NSK, zdieľanie príkladov dobrej praxe z regiónu ale aj mimo neho.

Workshop s koordinátormi participácie

29.11. a 30.11.2023 sa uskutočnil ďalší z pravidelných osobných workshopov s krajskými koordinátormi participácie z Banskobystrického, Nitrianskeho, Košického, Prešovského a Žilinského samosprávneho kraja. Po dlhšej dobe sme sa stretli u nás v priestoroch ÚSV ROS. Na workshope sme otvorili množstvo rôznych tém. Hodnotili sme 2 roky programu Učiace sa regióny pomocou fokusových skupín a retrospektívy. Zároveň sme sa pozerali aj do budúcnosti - dizajnovali sme participatívne procesy na rok 2024 a diskutovali sme o nastavení komunity praxe v nasledujúcom roku. Workshop v spolupráci s nami viedli odborní garanti z Participation Factory.

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci november uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 07.11.2023 Komunita praxe: Ročný plán participatívnych procesov

Newsletter: Ako zapájať neorganizovanú verejnosť?

Publikovaný 29. novembra 2023

Nevyhnutným aspektom demokracie je aktívna účasť občanov na správe vecí verejných. Takzvaná neorganizovaná verejnosť však v slovenských podmienkach často prehliadaná bežní občania sú systematicky zapájaní do rozhodovania a tvorby verejných politík. Exituje však metóda, pomocou ktorej je možné získať názory aj od jednotlivých občanov, ktorí nie sú súčasťou  žiadnych organizácií. Ide o OBČIANSKE ZHROMAŽDENIA, ktoré sú súčasťou deliberatívnej demokracie. Ako fungujú? Kde sa využívajú? A s akými výsledkami? Je možné sa s nimi stretnúť aj na Slovensku? Zistíte v našom newslettri. <čítajte viac>

Riadená participácia

15. novembra 2023 sme na podujatí NP PARTI LET´S GO PARTI! v Galérii Umelka v Bratislave pre zástupcov obcí a miest na Slovensku pripravili online workshop o tom, čo je to ako im pri správe miest a obcí môže pomôcť RIADENÁ PARTICIPÁCIA.

  • Čo je riadená participácia?
  • Musíme zapájať každého? A kto je každý?
  • Aké sú základné kroky navrhovania participatívneho procesu?

V rozšírenom formáte sme predstavili aj témy, ktoré riadenú participáciu rozvíjajú:

  • SYSTÉM RIADENIA PARTICIPATÍVNYCH PROCESOV a jeho zavádzanie do praxe
  • PILOTNÉ TESTOVANIE STAVU A PODMIENOK PRE PARTICIPÁCIU V PROSTREDÍ MIEST A OBCÍ
  • DOBRÉ RADY OD REGIONÁLNYCH KOORDINÁTORIEK PARTICIPÁCIE

Podrobné informácie

""

23. novembra 2023 sme pre takmer 30 zástupcov obcí a miest vo Veľkom Šariši pripravili celodenný workshop UČIACE SA MESTÁ A OBCE, kde sa dozvedeli o tom, ako im pri správe miest a obcí môže pomôcť RIADENÁ PARTICIPÁCIA.

  • Prečo potrebujeme participáciu?
  • Musíme zapájať každého? A kto je každý?
  • Aké sú základné kroky navrhovania participatívneho procesu?

Účastníci a účastníčky si na 4 modelových príkladoch verejných politík, ktoré si sami vybrali (Zvýšenie návštevnosti hradov, Zvýšenie návštevností v Dennom centre, Zvýšenie účasti mládeže na tvorbe verejných politík, Revitalizácia vnútrobloku) zmapovali a vybrali stakeholderov a v ďalšej časti workshopu si nadizajnovali k predmetným politikám participatívny proces. Veľmi obohacujúce a motivujúce bolo zdieľanie skúseností z rôznych miest a obcí v tomto regióne, kedy sa navzájom mohli účastníci a účastníčky inšpirovať. Teoretické aj praktické vstupy ponúkli lektorky: Alexandra Poláková Suchalová a Barbara Gindlová, ÚSV ROS.

""

NP PARTI LET´S GO PARTI!

V dňoch 14. a 15. novembra 2023 sa v Galérii Umelka stretlo viac ako 100 zástupcov samosprávy, ústredných orgánov štátnej správy, akademického prostredia, študentov a študentiek, neziskového sektora, aby sa dozvedeli, ako im môže pri zapájaní verejnosti do tvorby verejných politík všetko, na čo sme v rámci NP PARTI prišli, zistili a ponúkli v diskusiách, world café či deliberatívnych fórach. Predstavili sme nové publikácie PRÍRUČKA SPOLUPRÁCE VEREJNEJ SPRÁVY A MIMOVLÁDNEHO NEZISKOVÉHO SEKTORA PRI POSKYTOVANÍ SLUŽIEB a uviedli sme do života PARTICIPATÍVNU JEDNOTKU, ktorá ostáva na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti aj po ukončení projektu a bude podporovať svojimi aktivitami subjekty verejnej správy pri ich participatívnych procesoch. A znalostnú databázu sme obohatili o 3 nové videá o nástrojoch e-participácie. Podujatie otvorili splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač a odborná garantka NP PARTI – národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík II. Barbara Gindlová.

""

Stratégie poznania

Členovia pracovnej skupiny Alexandra Poláková Suchalová (FSEV UK), Gizela Brutovská (Prešovská univerzita v Prešove), Martin Daško (UCM v Trnave) a študentky a študenti týchto škôl sa 15. novembra 2023 sa zúčastnili na bloku Ako učiť participáciu na vysokých školách a na následnej neverejnej časti podujatia: Participatívna tvorby syláb predmetu Participatívny tvorba verejných politík. V panelovej diskusii odprezentovali svoje skúsenosti s výukou predmetu a plány, ako predmet ďalej rozvíjať. UCM predstavili činnosť Centra pre podporu participácie, ktorá vznikla na UCM, členovia pracovnej skupiny vyjadrili záujem pokračovať v spolupráci s ÚSV ROS aj po ukončení projektu.

V neverejnej časti prebehla prvá časť pripomienkovania návrhu syláb. Ďalšie kolo pripomienkovania prebehlo na online stretnutí 30. novembra 2023, kde bolo dohodnuté zapracovanie pripomienok a finalizácia dokumentu v priebehu decembra 2023. Súčasne bolo dohodnuté podpísanie Memoranda o spolupráci s Prešovskou univerzitou.

"" ""

Nová publikácia: Ako zapájať neorganizovanú verejnosť?

Do knižnej edície Participácia pribudol nový titul, ktorý približuje jeden zo spôsobov ako spoznať názory bežných, nijako neorganizovaných ľudí. Autori publikácie Ako zapájať neorganizovanú verejnosť? (PDF, 2 MB) Inšpiratívne príklady občianskych zhromaždení v európskych mestách Linda Zuzčáková a Matúš Lukačovič zozbierali desať konkrétnych príkladov, ako sa mestá z rôznych krajín Európy rozhodli dôverovať svojim občanom, obyvateľom a obyvateľkám v celej škále rozličných tém. Veľmi prakticky sa dozviete, ako môžu vyzerať rôzne podoby zapojenia obyvateliek a obyvateľov do zásadných otázok, ktorými v našich obciach a mestách žijeme každý deň. Našou ambíciou je, aby sa publikácia stala nielen pracovným zošitom – často čítaným, ochytaným, popodčiarkovaným, s otáznikmi, výkričníkmi a záložkami, ale aj využitým námetom na príbehy budúcich občianskych zhromaždení.

""

Nová publikácia: Príručka spolupráce verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií pri poskytovaní služieb

V knižnej edícii Participácia sme veľmi radi privítali aj ďalšiu zaujímavú publikáciu Príručka spolupráce verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií pri poskytovaní služieb (PDF, 563 kB). Kolektív autoriek Mária Murray Svidroňová, Katarína Vitálišová, Veronika Zahorjan, Lucia Švecová a Lucia Johanesová v ňom prestavujú základné mechanizmy spolupráce verejnej správy s neziskovým sektorom, ponúkajú sumár kritérií ako si správne vybrať vhodný typ finančného mechanizmu,  prinášajú príklady nefinančnej spolupráce  a odporúčajú aj vhodné postupy pri uzatváraní spolupráce – kontrahovaní. Publikácia je verná svojmu názvu – je to veľmi praktická príručka pre všetkých, ktorí sa či na strane VS alebo neziskového sektora, zaujímajú o efektívnu spoluprácu.  

""

Deliberácia

1. workshop AKO ZAPÁJAŤ NEORGANIZOVANÚ VEREJNOSŤ?

8. novembra 2023 sa uskutočnil prvý workshop pre zástupcov samosprávy, ako pripravovať občianske zhromaždenia AKO ZAPÁJAŤ NEORGANIZOVANÚ VEREJNOSŤ? Na workshope sa stretlo viac ako 20 motivovaných úradníkov a úradníčok, ktorí si najprv vypočuli, čo sú deliberatívne fóra, ako fungujú v európskych mestách a predstavili sme aj príklad zo Slovenska – z Trnavy.

A potom si vyskúšali, aké je to byť účastníkom či účastníčkou deliberatívneho fóra – simulovaného občianskeho zhromaždenia.

Prezentovali:

  • Linda Zuzčáková a Matúš Lukačovič z Úradu Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

PREZENTÁCIA (PDF, 33 MB)

""

2. workshop AKO ZAPÁJAŤ NEORGANIZOVANÚ VEREJNOSŤ?

9. novembra 2023 sme zrealizovali druhý online workshop AKO ZAPÁJAŤ NEORGANIZOVANÚ VEREJNOSŤ?

Borgersamling, Burgerkabinet, alebo občianske zhromaždenie či deliberatívne fórum je formát o zapájaní nijako neorganizovaných, "bežných" občanov, ľudí, ktorí žijú v danom meste/obce a samospráva chce poznať a zohľadňovať ich názory pri riešení problémov. Fungujú vo viacerých mestách Európy, pričom prvé občianske zhromaždenie sa konalo v Kanade už v roku 2004.

Účastníci aj účastníčky aj na dnešnom workshope získali hlavné informácie o spôsobe prípravy deliberatívneho fóra, o praktických príkladoch z európskych miest, ale aj z Trnavy a na záver si v simulovanom občianskom vyskúšali, ako také fórum prebieha.

Prezentovali opäť Linda Zuzčáková a Matúš Lukačovič, Úrad Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

PREZENTÁCIA (PDF, 33 MB)

""

PODA 1C - Participácia a ÚOŠS: analytika

Počas októbra a novembra sme dokončili analýzu praxe participatívnej tvorby verejných politík na troch rezortoch (Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo spravodlivosti SR  a Ministerstvo životného prostredia SR). V súčasnosti prebieha finalizácia záverečnej publikácie, ktorá zhrnie naše zistenia a sformuluje odporúčania pre rezorty v téme riadenej participácie. Publikácia bude zverejnená v priebehu decembra 2023.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]