Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. apríl 2024, pondelok
 

NP PARTI LET´S GO PARTI!

Pozývame všetkých priaznivcov participácie na posledné veľké podujatie národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2, kde ponúkame na jednom mieste všetko, čo národný projekt priniesol a už tradične v zaujímavom a pestrom mixe aktivít a formátov.

  • Čo sa v téme participácia deje?
  • Ako sa participuje na všetkých úrovniach verejnej správy?
  • Ako sa učí participácia na vysokých školách?
  • Ako spolupracujú štát a neziskový sektor pri službách vo verejnom záujme?
  • Dozviete sa aj informácie o kyberbezpečnosti v neziskovom sektore, vyskúšate si formáty world café a deliberatívne fórum na vlastnej koži, prezradíme aj čo bude po ukončení národného projektu a ako s nami môžete naďalej rátať.


""""

"" ""

""  ""

""


SUMÁR Z LET´S GO PARTI!

V dňoch 14. a 15. novembra 2023 sa v Galérii Umelka stretlo viac ako 100 zástupcov samosprávy, ústredných orgánov štátnej správy, akademického prostredia, študentov a študentiek, neziskového sektora, aby sa dozvedeli, ako im môže pri zapájaní verejnosti do tvorby verejných politík všetko, na čo sme v rámci NP PARTI prišli, zistili a ponúkli v diskusiách, world café či deliberatívnych fórach.

Predstavili sme nové publikácie PRÍRUČKA SPOLUPRÁCE VEREJNEJ SPRÁVY A MIMOVLÁDNEHO NEZISKOVÉHO SEKTORA PRI POSKYTOVANÍ SLUŽIEB a uviedli sme do života PARTICIPATÍVNU JEDNOTKU, ktorá ostáva na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti aj po ukončení projektu a bude podporovať svojimi aktivitami subjekty verejnej správy pri ich participatívnych procesoch. A znalostnú databázu sme obohatili o 3 nové videá o nástrojoch e-participácie.

Podujatie otvorili splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač a odborná garantka NP PARTI – národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík II. Barbara Gindlová.

""

14. novembra 2023 - VEĽKÁ SÁLA

SEDEM ROKOV ZAVÁDZANIA PARTICIPÁCIE DO PRAXE, alebo čo priniesol národný projekt NP PARTI PRE ÚOŠS

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti má za sebou takmer sedem rokov, ktoré venoval zavádzaniu participácie. Národný projekt má tri podaktivity, každá z nich je venovaná jednej úrovni verejnej správy. Ústredným orgánom štátnej správy sa venovala samostatná podaktivita s názvom Participácia a ÚOŠS. Čo všetko sa nám v rámci jej realizácie podarilo? Ako sme budovali kapacity pre participáciu? Čo sa skrýva za programom Učiace sa inštitúcie? Ako bude pokračovať? Aké konkrétne partnerstvá vznikli? Na akých verejných politikách spolupracoval a spolupracuje úrad splnomocnenca? Ako sa snažíme zabezpečiť riadený dialóg štátu so zástupcami MNO? Čo sa skrýva za termínom Rezortná rada?

  • Moderátorka: Barbara Gindlová
  • Diskutovali: Filip Vagač, Alexandra Poláková, Matej Miklian
  • Záznam z diskusie: TU

""

PARTICIPÁCIA A ÚOŠS - (NE)riadená participácia: Ako prebieha?

Ústredné orgány štátnej správy spolupracujú pri tvorbe materiálov aj s odbornou a širokou verejnosťou. Môžeme však túto spoluprácu nazývať riadenou participáciou? Čo nám o nej hovoria kvantitatívnej dáta v Slov-lexe a kvalitatívny výskum na Ministerstve životného prostredia SR, Ministerstve spravodlivosti SR a Ministerstve vnútra SR? Čo by bolo potrebné urobiť pre to, aby rezorty mali kapacity, schopnosti a zdroje na to, aby zapájanie verejnosti zaradili medzi stabilné procesy v rámci prípravy legislatívnych aj nelegislatívnych materiálov?

  • Moderátor: Matej Miklian
  • Diskutovali a prezentovali: Tomáš Winkler a Alexandra Poláková Suchalová
  • Prezentácia (PDF, 1 MB)
  • Záznam z diskusie: TU

""

DIAGNOSTIKA STAVU A PODMIENOK PRE PARTICIPÁCIU NA ÚROVNI SAMOSPRÁVNYCH KRAJOV

Aké sú na úradoch samosprávnych krajov podmienky pre zapájanie verejnosti? Aký je aktuálny stav tvorby regionálnych politík s účasťou verejnosti? Aké sú bariéry a prekážky participácie na úrovni VÚC? Aké sú silné stránky súčasnej participatívnej praxe a potenciál, na ktorom možno stavať? Ako je na úradoch vnímaná rola a úlohy koordinátorov participácie? Ako optimalizovať využitie koordinátorov participácie tak, aby z ich prítomnosti úrad získal čo najviac? Akými ďalšími opatreniami by bolo možné skvalitniť plánovanie a realizáciu participatívnych procesov na úrovni samosprávnych krajov?

  • Prezentuje: Anna Šestáková, Hana Mravcová (Barbora Minárová, Richard Lukačka)
  • Prezentácia (PDF, 854 kB)
  • Záznam z prezentácie: TU

""

PRÍRUČKA SPOLUPRÁCE VEREJNEJ SPRÁVY S MNO pri poskytovaní služieb

Aké aktivity sme realizovali v rámci NP PARTI II k zlepšeniu podmienok pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme? Aké najzaujímavejšie zistenia priniesla Analýza poskytovania služieb VS a MNO? Čo nové prinesie legislatívny zámer k službám vo verejnom záujme? Čo všetko nájdete v príručke spolupráce VS a MNO pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme?

""

PRIESKUM KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI V MIMOVLÁDNOM SEKTORE NA SLOVENSKU V ROKU 2023

Vo viacerých krajinách Európy sú dlhodobo evidované kybernetické útoky a špionáž proti mimovládnym neziskovým organizáciám. Od roku 2020 pred nimi upozorňuje v susednom Česku aj Bezpečnostní informační služba. Na Slovensku však o takýchto prípadoch vieme z otvorených zdrojov len málo. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti preto pri príležitosti európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti v roku 2023 zrealizoval prvý komplexný prieskum poodhaľujúci realitu v našom mimovládnom sektore. Panel predstaví jeho priebežné výsledky.

AKO VYUŽÍVAŤ E-NÁSTROJE PARTICIPÁCIE V PRAXI?

Zapájanie občanov do života v meste, obci, či v kraji sa stáva čoraz rozšírenejším spôsobom, ako zapájať aj väčší počet účastníkov a účastníčok. Ako slušne diskutovať online?

""

14. novembra 2023 - MALÁ (KAMENNÁ) SÁLA

OBČIANSKE ZHROMAŽDENIA, ALEBO ČO PRINÁŠA KATALÓG PRÍKLADOV DOBREJ PRAXE?

Inovatívne deliberatívne iniciatívy, ako sú občianske zhromaždenia, občianske poroty na národnej a miestnej úrovni sa už konajú v mnohých krajinách a prinášajú nové spôsoby zbližovania občanov a inštitúcií. Ponúkajú odpoveď na otázku, prečo je dôležité zapájať neorganizovanú verejnosť. Aké sú prínosy deliberatívneho dialógu? Aké deliberatívne formáty zapojenia verejnosti poznáme zo zahraničia? V riešení akých tém, problémov sú najčastejšie využívané? Čo všetko nájdete v našom novom katalógu deliberatívnych formátov zapájania verejnosti? Pre koho je určený? A čo iniciovalo jeho vznik?

""  ""

PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS: Čo ponúkame a čo by ste od nás potrebovali?

Čo je participatívna jednotka ÚSV ROS? Ako môže participatívna pomôcť zástupcom ústredných orgánov štátnej správy (ÚOSŠ) pri participatívnej tvorbe verejných politík? Aké sú očakávania ÚOŠS od participatívnej jednotky? Ako môžeme spoločne pracovať na zlepšení podmienok pre participatívnu tvorbu verejných politík? Odpovede na tieto a iné otázky budeme hľadať spoločne vo formáte world café.

""  ""

15. novembra 2023 - VEĽKÁ SÁLA

RIADENÁ PARTICIPÁCIA V SAMOSPRÁVE   

Ako národný projekt budoval kapacity pre participáciu v prostredí úradov samosprávnych krajov a v prostredí miest a obcí? Aké boli možnosti a aké sú výsledky? Čo sa skrýva za programom Učiace sa regióny? A čo priniesol program Učiace sa mestá? Vieme dosť o tom ako mestá, obce a kraje vnímajú a praktizujú participáciu? Aké metódy zapájania verejnosti sú najobľúbenejšie? Čo sa podarilo a čo sme si predstavovali inak? Prečo sme na úrovni miest a obcí otvorili aj tému zapájania neorganizovanej verejnosti? A čo vám ponúkneme v roku 2024? Ako budú pokračovať aktivity úradu po ukončení projektu?

  • Moderátor: Miroslav Zwiefelhofer
  • Diskutovali: Barbara Gindlová, Alena Petrželková, Tomáš Rákos, Participation Factory
  • Záznam z diskusie: TU

""

SYSTÉM RIADENIA PARTICIPATÍVNYCH PROCESOV a jeho zavádzanie do praxe

Optimalizáciou systému riadenia participatívnych procesov. Procesné mapy, vzorové šablóny, manuál na podporu riadenia participatívnych procesov.

""

RIADENÁ PARTICIPÁCIA, ALEBO PILOTNÉ TESTOVANIE STAVU A PODMIENOK PRE PARTICIPÁCIU V PROSTREDÍ MIEST A OBCÍ

Mestá a obce dlhodobo prejavujú záujem o participáciu, nielen v čase tvorby a realizácie verejných politík, strategických projektov, ale hlavne v procese plnenia každodenných zadaní a úloh, ktoré si vyžadujú zohľadnenie hlasu verejnosti. Na Slovensku vidíme na strane miest a obcí zvýšený záujem o participáciu, ako aj silnejúci trend zapájania verejnosti na lokálnej úrovni, ale nemáme nástroj, ktorý by nám umožnil diagnostikovať skutočný stav a podmienky pre participáciu na úrovni mestských/obecných úradov. Preto sme sa rozhodli vypracovať a v praxi otestovať metodiku pre diagnostiku a hodnotenie podmienok a stavu participácie v prostredí miestnej územnej samosprávy, ktorú sme nazvali pilotné testovanie stavu a podmienok pre participáciu na úrovni miest a obcí.

Panelová diskusia spojená s prezentáciou základných charakteristík pilotného testovania objasní jeho cieľ, ktorým je tvorba a definovanie základných parametrov Indexu participácie pre mestá a obce. V diskusii s odborníčkami z CVEKu priblížime tvorbu dotazníku a základné parametre výskumu. Súčasťou diskusie bude aj storytelling našich kolegov z regiónov, ktorí sa s nami podelia o reálnu skúsenosť zo zberu dát, miery a ochoty respondentov zdieľať svoje skúsenosti s participáciou.

  • Moderátori: Matej Miklian, Zuzana Hromcová
  • Diskutovali: Alena Chudžíková, Elena Kriglerová, Ivana Vidová, Natália Nováková, Mesto Trnava
  • Prezentácia (PPTX, 2 MB)

""

RIADENÁ PARTICIPÁCIA, ALEBO DOBRÉ RADY OD REGIONÁLNYCH KOORDINÁTORIEK PARTICIPÁCIE - katalóg,  procesné mapy, koordinátori, PPP

Riadená participácia a riadenie participatívnych procesov. Viete, že riadenia participatívneho procesu sa dá rozdeliť na sedem fáz? Čo je riadená participácia a ako môže vyzerať systém riadenia participatívnych procesov, vám ukáže náš praktický workshop, ktorého súčasťou bude krst našej novej publikácie Učiace sa regióny, alebo za dvadsať strán dobrých rád o tom ako zvládnuť nástrahy participatívnych procesov od našich regionálnych koordinátoriek participácie.

  • Workshop viedli: Tomáš Rákos, Anna Wien, Particiption Factory

""  ""

15. novembra 2023 - MALÁ SÁLA

PREČO A AKO UČIŤ PARTICIPÁCIU NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH?

Čo majú o participácii vedieť budúci profesionáli vo verejnej správe? Kde treba začať? Ako sa na vysokých školách zavádzal do výuky predmet Participatívna tvorba verejných politík? Ktoré vysoké školy pripravili pre svojich študentov a študentky tento vzdelávací program? Čo obsahuje a ako naň reagujú študenti a študentky? Nahliadnite s  nami na akademickú pôdu a zistite, ako sa na participáciu pripravujú budúci úradníci a úradníčky.

  • Prezentovali / diskutovali: Alexandra Poláková Suchalová, Martin Daško, Alena Petrželková, študenti VŠ
  • Prezentácia (PDF, 4 MB)

  ""

LET’S GO PARTI! ŠPECIÁL

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti získal od Sekcie ľudských zdrojov Ministerstva obrany SR Pamätnú plaketu za spoluprácu pri príprave obyvateľstva na obranu štátu. Ďakujeme!

""

Participatívna jednotka ÚSV ROS má vedúcu, ktorou sa oficiálne stala Alexandra Poláková Suchalová! Blahoželáme a good luck.

""

POĎAKOVANIE

Ďakujeme všetkým účastníkom a účastníčkam za to, že prišli, počúvali, diskutovali, boli aktívne a aktívni, zvedavé a zvedaví, že boli otvorené a otvorení voči novým myšlienkam, novým ľuďom, že sa počúvali navzájom zástupcovia a zástupkyne ústredných orgánov štátnej správy, regionálnej samosprávy, miestnej územnej samosprávy, neziskového aj akademického sektora. Sú zárukou, že zapájanie občanov do správy vecí verejných bude úspešne a pokračovať aj po skončení národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík II. Let’s go parti!

""