Index participatívnej a otvorenej vlády
Od roku 2024 Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti pravidelne vyhodnocuje stav participácie a otvoreného vládnutia na úrovni ministerstiev. Toto hodnotenie sa realizuje prostredníctvom Indexu otvorenej a participatívnej vlády.
Čo je Index otvorenej a participatívnej vlády?
Index otvorenej a participatívnej vlády je nástroj na hodnotenie inštitucionálnych predpokladov pre participáciu a otvorené vládnutie na úrovni ministerstiev.
Otvorené vládnutie sa v súlade s rámcami Iniciatívy pre otvorené vládnutie (OGP) a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) chápe ako: kultúra vládnutia, ktorá podporuje princíp transparentnosti, participácie a zúčtovateľnosti. Na základe tejto definície index skúma 28 indikátorov pre hodnotenie zmienených princípov.
Index otvorenej a participatívnej vlády rozhodne nehodnotí pracovné výkony zamestnancov ministerstiev. Pomocou porovnateľných ukazovateľov skúma príspevok jednotlivých ministerstiev k zavádzaniu princípu participácie do správy vecí verejných a rozvoju kultúry otvoreného vládnutia na Slovensku. Výsledky indexu poskytnú informáciu o predpokladoch pre úspešné vedenie participatívnych procesov na jednotlivých inštitúciách.
- Výsledky indexu majú primárne poskytovať informácie pre:
- vládu SR,
- ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy (ÚOŠS),
- poradné orgány vlády,
- odborové organizácie a profesijné komory,
- občiansku spoločnosť,
- verejnosť,
- medzinárodné organizácie a iniciatívy (OGP, OECD).
Prečo ÚSV ROS vypracováva Index otvorenej a participatívnej vlády?
Keďže medzi kľúčové činnosti Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti patrí:
- koordinácia tvorby a implementácia koncepcií dlhodobého rozvoja občianskej spoločnosti v Slovenskej republike,
- koordinácia tvorby a implementácia Akčných plánov OGP,
- podpora zavádzania riadenej participácie a dialógu do praxe verejnej správy a zvyšovanie účasti MNO na tvorbe a implementácii verejných politík.
ÚSV ROS rovnako úzko spolupracuje s Výborom pre verejnú správu OECD, pod ktorého kompetencie spadá tvorba Barometra občianskej participácie OECD.
V rámci spolupráce s OECD je tiež nutné zmieniť odporúčania rady OECD pre otvorené vládnutie 5.ii a 5.iii, ktoré nabádajú k zberu dát a hodnoteniu otvoreného vládnutia v členských krajinách. Tvorba Indexu otvorenej a participatívnej vlády úzko súvisí aj s cieľom 5. stratégie OGP na roky 2023-2028, ktorého obsahom je zber údajov a dôkazov o dopadoch otvoreného vládnutia správu vecí verejných.
Aké sú benefity Indexu otvorenej a participatívnej vlády?
Okrem samotných informácií a dát o otvorenom vládnutí boli identifikované aj viaceré možné využitia výsledkov Indexu. Ministerstvá môžu tieto výsledky využiť na:
- hodnotenie a zlepšenie služieb (najmä v oblasti informovania a sprístupňovania údajov), ktoré poskytujú občanom
- budovanie povedomia o činnosti ministerstva a pozitívnej verejnej komunikácie
- prezentáciu výsledkov ministerstva na domácej, ale aj medzinárodnej scéne
- nadväzovanie medzirezortných partnerstiev a zdieľanie dobrej praxe
- vytváranie vhodných podmienok pre sociálny dialóg
- porovnanie svojej činnosti oproti ostatným ministerstvám
- získanie merateľnej spätnej väzby na svoju činnosť a procesy
- tvorbu podkladov pre nové politiky a projekty
Keďže sa Index otvorenej a participatívnej vlády zakladá na pomerne jednoduchej metodike, s drobnými úpravami je možné použiť túto publikáciu pre sebahodnotenie akejkoľvek inštitúcie verejnej správy na Slovensku.
Aké druhy informácií hodnotí Index otvorenej a participatívnej vlády?
Index pracuje primárne s informáciami, ktoré sú prístupné každému občanovi Slovenskej republiky - s otvorenými dátami a verejne dostupnými údajmi na webových sídlach a vo výstupoch ministerstiev.
Index nepracuje s citlivými alebo utajovanými informáciami podľa osobitných predpisov.
S akou metodikou Index pracuje?
Metodika Indexu otvorenej a participatívnej vlády vznikla v rámci Národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2 pod názvom Index participácie.
Podrobná metodika je dostupná tu:
- Metodika Indexu (PDF, 552 kB) (PDF, 552 kB)
- Príloha 1: Participatívny proces tvorby Indexu participácie (PDF, 786 kB) (PDF, 786 kB)
- Príloha 2: Metodiky, metriky a prístupy k hodnoteniu participácie a otvoreného vládnutia (PDF, 224 kB) (PDF, 224 kB)
- Príloha 3: Index participácie: podklad na expertné pripomienkovanie (PDF, 461 kB) (PDF, 461 kB)
- Príloha 4: Index participácie: Spracovanie expertných pripomienok (PDF, 655 kB) (PDF, 655 kB)
- Príloha 5: Podklad pre druhú fázu participatívneho procesu - Overovanie dátových zdrojov v prostredí ÚOŠS (PDF, 810 kB) (PDF, 810 kB)
- Príloha 6: Správa z druhej fázy participatívneho procesu tvorby Indexu participácie: Overovanie dátových zdrojov v prostredí ÚOŠS (PDF, 355 kB) (PDF, 355 kB)
- Príloha 7: Podklad pre pilotné testovanie (PDF, 658 kB) (PDF, 658 kB)
- Príloha 8: Výsledky pilotného testovania (PDF, 711 kB) (PDF, 711 kB)
- Príloha 9: Návrh indikátorov pre meranie zapájania mimovládnych neziskových organizácií a ďalších organizovaných aktérov občianskej spoločnosti do rozhodovania orgánov verejnej správy (PDF, 153 kB) (PDF, 153 kB)
Aktuálne výsledky
Nakoľko ide o úplne prvé meranie Indexu participatívnej a otvorenej vlády je trochu predčasné presne pomenovať stav otvoreného vládnutia na jednotlivých ministerstvách – to nám viac prezradia trendy hodnotení v budúcnosti. Avšak z iných zdrojov a práce ÚSV ROS je možné poukázať na vzťahy niektorých činností ministerstiev a výsledkov meraní:
- Napríklad mimoriadne vysoké výsledky MK SR úzko súvisia s tvorbou Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorá dosiahla vysoké štandardy participácie.
- Druhé najvyššie hodnotené ministerstvo – MPaRV SR sa zas v dobe hodnotenia vyznačovalo intenzívnou a kvalitnou prácou s otvorenými dátami.
- S ohľadom na ostatné ministerstvá sa výsledky MV SR zdajú anomálne, avšak tento jav je zapríčinený faktom, že v štruktúre MV SR pôsobí ÚSV ROS.
Výsledné hodnotenie za jednotlivé ministerstvá je dostupné v grafe alebo v publikácii nižšie.
Podrobné výsledky nájdete v publikácii TU. (PDF, 11 MB)
Viac informácií tu: https://www.minv.sk/?ros_ogp_spravy...
Zodpovední zamestnanci:
Jakub Adámek (+421 2 509 44 985) – vyštudoval porovnávaciu religionistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, zúčastnil sa viacerých výskumných projektov zameraných na výskum identít, či vzájomných vzťahov medzi kultúrou, prírodou a societou. V súčasnosti pôsobí ako odborný pracovník v oblasti participatívnej tvorby verejných politík na Úrade splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti, kde sa venuje analytickým úlohám a vzdelávaniu štátnych zamestnancov v oblasti participácie.