Konferencie

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA
BUILDING BRIDGES – ENHANCING PUBLIC ENGAGEMENT

28. októbra 2024 sa v Bratislave sa uskutočnila medzinárodná odborná konferencia BUILDING BRIDGES – ENHANCING PUBLIC ENGAGEMENT, ktorá otvorila diskusiu o témach v oblasti prepájania verejnej správy a občianskej spoločnosti. Konferenciu zorganizoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a vystúpili na nej renomovaní experti z Českej republiky, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Rakúska, Írska, Maďarska, Talianska, Slovenska a Francúzska.

Cieľom konferencie bolo priniesť na Slovensko príklady dobrej praxe zo zahraničia a zároveň prezentovať výsledky domáceho poznania o inovatívnych prístupoch v participácii, ktoré Úrad splnomocnenca dlhodobo úspešne rozvíja. Tieto agendy sú považované v mnohých oblastiach za prelomové, a to nielen v domácom, ale aj v medzinárodnom kontexte. V tejto súvislosti za pomoci expertov zo zahraničia prináša Úrad splnomocnenca na Slovensko inovatívnu metódu „Citizens´ Assemblies“, ktorá je už úspešne otestovaná v mnohých krajinách.

Konferencia súčasne priniesla čiastočný odpočet vzájomnej spolupráce medzi Úradom splnomocnenca a expertmi z OECD a Európskej komisie, s ktorými dlhodobo spolupracuje.

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová vo svojom záverečnom príhovore zdôraznila ambíciu Úradu splnomocnenca budovať pevné mosty medzi štátom a občianskou spoločnosťou. Zároveň deklarovala záväzok zostať lídrom v témach, ktoré vytvárajú priestor na silné partnerstvá na medzinárodnej úrovni.

  • 28. OKTÓBRA 2024
  • Jurkovičova tepláreň, Bottova 1, Bratislava

_______________________________________________________________________________________

9:30 – 10:30 PANEL DISCUSSION ON THE DEVELOPMENT OF THE CIVIL SOCIETY / PANELOVÁ DISKUSIA O ROZVOJI OBČIANSKEJ SPOLOČNOSTI

Aké boli míľniky rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku? Aké sú pred nami aktuálne výzvy v podpore rozvoja občianskej spoločnosti? Akými nástrojmi podporuje štát rozvoj občianskej spoločnosti na Slovensku v porovnaní so zahraničím? Ako je v legislatíve garantované postavenie občianskej spoločnosti v rôznych krajinách? Čo považujete za základnú úlohu občianskej spoločnosti pri presadzovaní demokratických hodnôt? Nielen o týchto otázkach diskutovali pozvaní účastníci z Českej republiky a Srbska so splnomocnenkyňou vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.

  • Moderátorka: Alexandra Suchalová
  • Diskutovali: Simona Zacharová, splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti; Milena Nedeljkov, Ministerstvo ľudských práv a práv menšín a sociálneho dialógu, Srbsko; Roman Haken, Centrum pro komunitní práci, Střední Morava, Česká republika

10:50 – 12:10 PANEL DISCUSSION ON CITIZENS´ ASSEMBLIES / PANELOVÁ DISKUSIA O OBČIANSKYCH ZHROMAŽDENIACH

Inovatívne deliberatívne iniciatívy, ako sú aj občianske zhromaždenia, sa už konajú v mnohých krajinách a prinášajú nové spôsoby zbližovania občanov a inštitúcií. Ponúkajú odpoveď na otázku, prečo je dôležité zapájať neorganizovanú verejnosť. Aké sú prínosy občianskych zhromaždení? Aká je prax občianskych zhromaždení v zahraničí? V riešení akých tém, problémov sú najčastejšie využívané? Ako zapojiť aj širšiu verejnosť, ktorá nie je priamym účastníkom verejných zhromaždení? Tieto otázky boli predmetom diskusie expertov na občianske zhromaždenia zo zahraničia, ktorí prezentovali aj príklady dobrej praxe zo svojich krajín.

  • Moderátorka: Linda Zuzčáková
  • Diskutovali: Damir Kapidžić, University of Sarajevo, Bosna a Hercegovina; Graham Wetherall-Grujić, The Innovation in Politics Institute, Rakúsko; Cathal O´Regan, Citizens´ Assemblies Secretariat, Írsko; Eva Bordos, nezisková organizácia Demnet, Maďarsko
  • Cathal O´Regan (odkaz na prezentáciu)

13:10 – 14:10 FISHBOWL DISCUSSION ON PARTICIPATION/ FISHBOWL O PARTICIPÁCII

Dá sa naozaj participovať? V akých témach dnes občania participujú a v akých by mali? Prečo by sme sa nemali báť participatívnych procesov? Je zapojenie každého občana mýtom, alebo reálnou možnosťou? V osviežujúcom formáte fishbowlu – metóde, kedy do diskusie expertov priamo vstupujú účastníci konferencie – sme všetci spoločne diskutovali o týchto základných východiskách pre úspešnú participáciu.

  • Moderátor: Matej Miklian
  • Diskutovali: Ventseslav Kozarev, Joint Research Centre, Európska komisia, Taliansko; Júlia Tatárová, koordinátorka participácie Banskobystrický samosprávny kraj; Tomáš Rákos, Participation Factory, Česká republika

14:30 – 15:30 PANEL DISCUSSION ON OPEN GOVERNMENT AND PARTICIPATORY INDEX / PANELOVÁ DISKUSIA O INDEXE OTVORENÉHO VLÁDNUTIA A PARTICIPÁCIE

Záverečný blok predstavil dva nástroje monitorovania stavu participácie: OECD Citizen Participation Barometer  a slovenský  Index participácie a otvoreného vládnutia, ktorý vznikol na ÚSV ROS. Ide osúbor kritérií, ktoré mapujú stav transparentnosti vládnych inštitúcií voči občanom: ako sú jednotlivé údaje a informácie verejne dostupné a prístupné. Následná diskusia priniesla inšpiratívne názory na prínosy monitorovania a hodnotenia stavu participácie. 

  • Moderátor: Tomáš Winkler, ÚSV ROS
  • Diskutovali: Benedict Stefani, OECD – Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj; Jakub Adámek, ÚSV ROS
  • Benedict Stefani (odkaz na prezentáciu)
  • Jakub Adámek (odkaz na prezentáciu)

FOTOGALÉRIA

Pracovnú, ale aj priateľskú atmosféru medzinárodnej konferencie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

MEDIÁLNE VÝSTUPY

Mediálne výstupy z konferencie. (PDF, 481 kB)

POĎAKOVANIE

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová na záver konferencie poďakovala účastníčkam a účastníkom konferencie za cenné podnety a príklady dobrej  praxe a  vyjadrila vôľu a záujem pokračovať v stretávaní sa expertov na participáciu na pravidelných odborných konferenciách Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti s medzinárodnou účasťou.