Z denníkov
APRÍL 2025
ODBORNÝ WORKSHOP: FACILITÁCIA
9. apríla 2025 sa uskutočnil ďalší zo série odborných workshopov pre zástupcov ústredných orgánov štátnej správy, tentokrát zameraný na schopnosť efektívne viesť stretnutia – facilitáciu. Ide o zručnosť, ktorej zvládnutie je v participatívnych procesoch nevyhnutné.
Účastníci a účastníčky workshopu – naši kolegovia a kolegyne z Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Úradu vlády SR, Úradu jadrového dozoru, Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity získali praktické informácie o facilitácii, o príprave stretnutí, ale aj o veľmi praktických problémoch pri vedení stretnutí – napr. ako vyriešiť problémové situácie s účastníkmi, ktorí si uzurpujú v diskusii priestor, ako postupovať, ak sa v skupine nachádza vedúci pracovník a mnoho ďalších.
Všetkých takmer 30 účastníkov bolo mimoriadne aktívnych a už počas workshopu vysoko oceňovali predovšetkým praktickosť a využiteľnosť informácií vo svojej agende. Workshop odborne viedli lektori Matej Miklian a Linda Zuzčáková z Participatívnej jednotky ÚSV ROS.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA ŠKOLE – FSEV UK
8. apríla 2025 sa Alexandra Suchalová, Barbora Minárová, Jana Gažurová a Alena Petrželková ocitli v pozícii hosťujúcich prednášajúcich na Ústave verejnej politiky Fakulty sociálnych a politických vied Univerzity Komenského v Bratislave.
Ako a prečo vznikol ÚSV ROS? Čo robí? Aké sú vzťahy medzi štátom, ziskovým a neziskovým sektorom? Čo je občianska spoločnosť? Čo sa deje, ak nefunguje? Ako je regulovaná občianska spoločnosť? Nad týmito otázkami spoločne so študentami a študentkami uvažovali ako odborníčky - úradníčky, ktoré do akademickej teórie prinášajú pohľady a skúsenosti z praxe. Pre nás bolo dôležité vidieť, ako sú témy tvorby verejných politík a participácie zapracované do učebných plánov a ešte zaujímavejšie, ako mladí ľudia uvažujú o spoločnosti a svojom mieste v nej.
V rámci cvičenia si študenti a študentky zadefinovali problémy a ako by ich z pozície občanov chceli riešiť – aký je problém, čo a ako chcú dosiahnuť, akú formu MNO si majú zvoliť, na aký rezort sa obrátiť. A čo týchto mladých vzdelaných ľudí najviac trápi ? Nájomné byty, platené stáže a odliv mozgov. Je užitočné zisťovať názory tých, ktorých sa verejné politiky budú najviac dotýkať, je dôležité zapájať ich do identifikácie a riešení problémov – je nevyhnutné participovať. Ďakujeme študentom a študentkám za ich aktívny prístup a FSEV UK za túto príležitosť.
AKO CHRÁNIŤ MÄKKÉ CIELE VO VEREJNEJ DOPRAVE (NIELEN) POČAS MAJSTROVSTIEV EURÓPY VO FUTBALE HRÁČOV DO 21 ROKOV?
Participatívna jednotka ÚSV ROS v zložení Jakub Adámek a Tomáš Winkler pokračovala v podpore participatívneho procesu zameraného na ochranu mäkkých cieľov, ktorý realizuje Odbor prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR. 7. a 8. apríla 2025 sa v Žiline zúčastnili Expertného fóra pre ochranu mäkkých cieľov vo verejnej doprave.
Prvý deň podujatia priniesol prezentácie a panelovú diskusiu expertov, z ktorých sa prítomní dozvedeli o hlavných výzvach v oblasti bezpečnosti v leteckej, vlakovej a autobusovej dopravy. Druhý deň prebehli dva okrúhle stoly facilitované expertmi z Participatívnej jednotky ÚSV ROS. Prvý z nich sa zameriaval na kooperáciu policajných zložiek a prepravcov pri zabezpečovaní verejnej dopravy počas Majstrovstiev Európy vo futbale hráčov do 21 rokov, ktoré sa budú konať v júni v 8 slovenských mestách. Druhý okrúhly stôl sa venoval zberu podnetov pre nastavenie bezpečnostných manuálov pre zamestnancov v železničnej a autobusovej doprave.
MAREC 2025
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE UK V BRATISLAVE
27. marca 2025 Matej Miklian a Tomáš Winkler z Participatívnej jednotky ÚSV ROS v rámci kurzu Výchova k ľudským právam na Katedre etickej a občianskej výchovy PdF UK predstavili študentom a študentkám hru o participatívnom rozpočte Nie je mesto ako mesto. Hra ich previedla celým procesom participatívneho rozpočtu v meste, jednotlivé skupiny prichádzali s návrhmi a v rámci spoločného hlasovania vyberali ten najlepší. Okrem didaktického účelu hra študentov a študentky aj dobre zabavila a na záver hry sa podarilo kolektívne vybrať pár projektov, ktoré študenti/ky pripravili ako návrhy pre zlepšenie stavu mesta. Za zmienku stojí napríklad kampaň "Nebuď hnus, použi autobus!"
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti oceňuje, Katedra etickej a občianskej výchovy PdF UK, tému zapájania občanov považuje v príprave budúcich učiteľov za dôležitú.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA CESTÁCH / PARTIZÁNSKE
Mestá Zlín a Partizánske spája spoločná história, Baťa, obuvnícky priemysel a obe majú úradníkov a úradníčky, ktorí neúnavne pracujú na tom, ako čo najlepšie prizývať svojich občanov do riešenia problémov a výziev vo svojich mestách. Práve preto sa 26. marca 2025 stretli zástupcovia a zástupkyne oboch týchto miest v Partizánskom, kde sa zúčastnili workshopu o participácii v rámci projektu: Rozvoj partnerství měst Zlín a Partizánske s důrazem na řešení společných výzev v oblasti územního rozvoje a efektivity veřejné správy financovaného z programu Interreg Slovensko – Česko.
Workshop bol zameraný na metódy participácie, ale keďže v participácii všetko so všetkým súvisí, lektori z Participatívnej jednotky ÚSV ROS Linda Zuzčáková, Jakub Adámek a Alena Petrželková ponúkli okrem metód participácie aj pohľad na širší rámec, v ktorom sa participácia odohráva: prečo ju treba robiť, kedy ju netreba robiť, aké metódy vybrať, ako ich vzájomne kombinovať, ako sa na participatívne procesy pripraviť, aby sme nezlyhali. Ďakujeme im všetkým za záujem a usilovnú prácu na workshope dúfame, sme ich v ich úsilí zapájať svojich občanov do diania v meste podporili.
UČIACE SA INŠTITÚCIE – keď sa učí sa aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Keďže sa na našom úrade realizujú už štyri národné projekty:
- Partnerstvo,
- Návrh systému redistribúcie potravinovej pomoci,
- Podpora strešných organizácií MNO,
- Integrácia,
pribudlo mnoho nových kolegov a kolegýň, ktorým sme chceli priblížiť prínosy, procesy a metódy participácie, aby ich vedeli využiť pri implementácii projektov, na ktorých pracujú.
V rámci trojdňového workshopu 11., 13., 19. marca získali základné informácie o verejnej politike, o cykle verejnej politiky, o riadenej participácii, ako aj o metódach zapájania občanov, ako dotazník, fókusová skupina, world café, facilitácia. Teoretické informácie boli namixované s interaktívnymi cvičeniami, lebo školiace dni boli náročné a podľa ich vlastných slov "hutné"
Program Učiace sa inštitúcie prebiehal pod vedením Alexandry Suchalovej a so zapojením Participatívnej jednotky ÚSV ROS.
WORKSHOP PRE ÚOŠS: FÓKUSOVÁ SKUPINA
12. marca 2025 sa na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti uskutočnil workshop pre zástupcov a zástupkyne ústredných orgánov štátnej správy o jednej z metód pre kvalitatívny zber dát v participácii – fókusovej skupine.
Čo je fókusová skupina? Kedy ju využiť? Aké má plusy a mínusy? Koľko účastníkov môže byť v jednej fókusovej skupine? Ako sa správne pýtať? Ako nemá vyzerať fókusová skupina?
Nad týmto rozmýšľali úradníci a úradníčky z Ministerstva vnútra SR, Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Úradu vlády Slovenskej republiky.
Workshop lektorsky zastrešili Tomáš Winkler a Zuzana Hromcová z Participatívnej jednotky ÚSV ROS.
ZVEREJNILI SME INDEX PARTICIPATÍVNEJ A OTVORENEJ VLÁDY ZA ROK 2022 – 2023
Ako sa participuje v prostredí ústredných orgánov štátnej správy na Slovensku?
Ako sa to dá zmerať? Po dlhej príprave sme 10. marca 2025 zverejnili prvé výsledky Indexu participatívnej a otvorenej vlády – jedinečného nástroja na meranie otvoreného vládnutia na slovenských ministerstvách. Tento Index pomáha plniť nie len odporúčania OECD a ciele medzinárodnej Iniciatívy pre otvorené vládnutie (Open Government Partnership), ale prináša najmä poznanie ako ďaleko sme sa v budovaní kultúry otvoreného vládnutia posunuli.
Index participatívnej a otvorenej vlády nájdete na linku:
https://www.minv.sk/?index_participativnej_a_otvorenej_vlady
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA CESTÁCH – SOBRANCE
6. marca 2025 Participatívna jednotka ÚSV ROS v zložení Linda Zuzčáková, Matej Miklian, Tomáš Winkler a Zuzana Hromcová zrealizovala v Sobranciach workshop pre predstaviteľov mesta. Zamestnanci mestského úradu na čele s pánom primátorom a prednostom sa dozvedeli, ako im môže pri správe mesta pomôcť riadená participácia a vyskúšali si aj sami nadizajnovať participatívny proces pri stavbe kompostárne. Sme radi, ze Sobrance sa zaraďujú k ďalšímk mestám, kde pokladajú zapájanie svojich obyvateľov do spolurozhodovaní o meste, v ktorom žijú, za dôležité.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA CESTÁCH – MICHALOVCE
5. marca 2025 sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Michalovciach stretlo viac ako 50 zamestnancov Mestského úradu, aby sa dozvedeli, ako ešte viac a efektívnejšie zapájať občanov do života vo svojom meste. Participatívnu jednotku ÚSV ROS v zložení Linda Zuzčáková, Zuzana Hromcová, Matej Miklian a Tomáš Winkler privítal primátor mesta pán Miroslav Dufinec, ktorý sa spolu so svojimi zamestnancami aktívne zúčastnil prvej časti workshopu pre samosprávu UČIACE SA OBCE A MESTÁ. Vysoká účasť zamestnancov úradu, ako aj účasť najvyšších predstaviteľov mesta je pre podporu participácie na celom úrade kľúčová. Okrem teoretických aj praktických informácií o participatívnom rozpočte, ako jednom z nástrojov zapájania sa občanom do správy vecí verejných, sa otvorila spolupráca aj na ďalších zadaniach mesta Michalovce, v ktorých by chceli zapájať svojich obyvateľov a privítali by konzultácie od Participatívnej jednotky ÚSV VROS.
FEBRUÁR 2025
VÝSLEDKY PRVÉHO INDEXU PARTICIPÁCIE VÚC ZVEREJNENÉ!
26. februára 2025 sme zverejnili výsledky Indexu participácie VÚC za rok 2023.
Všetky zistenia, prehľadné grafy, aj komentáre k jednotlivým grafom nájdete na linku: https://www.minv.sk/?index_participacie_VUC
Všetkým samosprávnym krajom nielen za to, že poskytli údaje do tohto indexu, ale predovšetkým za ich aktívne vyhľadávanie a realizáciu spôsobov, ako zapájať verejnosť do prípravy a tvorby verejných politík v ich regiónoch, ďakujeme a veríme, že zistenia Indexu participácie VÚC za rok 2023 budú pre nich motiváciou a povzbudením pre moderný výkon verejnej správy, do ktorého participácia občanov nepochybne patrí.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRI ZÁPISE TRADIČNÉHO OVČIARSTVA DO ZOZNAMU NEHMOTNÉHO KULURNEHO DEDIČSTVA UNESCO
20. februára 2025 Participatívna jednotka ÚSV ROS spolupracovala facilitovaním expertných stolov pri príprave nominácie tradičného ovčiarstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Skupiny expertov z rôznych rezortov (pôdohospodárstva, životného prostredia, kultúry, zdravotníctva, športu a cestovného ruchu ruchu...), ale aj občianskeho sektora – Juhaska reguľa, Miestna akčná skupina Techovská dolina, spoločne hľadali a navrhovali opatrenia, ktorými by v rámci svojich oblastí vedeli nielen nomináciu, ale aj udržiavanie tradičného ovčiarstva na Slovensku, podporiť. V susednom Poľsku (ale aj Maďarsku či Rumunsku) sa v rámci tradičného ovčiarstva koná ročne niekoľko podujatí, ktoré sú hojne navštevované miestnou komunitou, ale aj turistami, napríklad jarné vyháňanie oviec na pašu, alebo jesenné sťahovanie stád z hôr na statky (foto). Veríme, že sa zápis podarí a Slovensko opäť prispeje k nehmotnému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.
WORKSHOP PRE ÚOŠS – DOTAZNÍK
12. februára 2025 Participatívna jednotka ÚSV ROS pripravila pre zástupcov ústredných orgánov štátnej správy sériu praktických workshopov o metódach zapájania verejnosti do tvorby verejných politík. Odštartovali sme známou a zdanlivo jednoduchou metódou DOTAZÍKOM.
To, že to tak celkom nie je, sa presvedčili zástupcovia Úradu vlády Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorí mali za úlohu v úvode stretnutia najprv vyplniť veľmi zlé dotazníky, aby si potom, po vstupoch lektora Jakuba Adámeka, pripravili svoj vlastný – taký, ktorý bude mať čo najvyššiu návratnosť.
UKONČILI SME 6. CYKLUS UČIACICH SA INŠTITÚCIÍ
7. februára 2025 sme ukončili 3-dňový cyklus programu Učiace sa inštitúcie. Účastníci a účastníčky dostali dôležité informácie o tom, ako úspešne facilitovať stretnutie v podaní Lindy Zuzčákovej a Mateja Mikliana z Participatívnej jednotky ÚSV ROS. Popoludní dostali možnosť si získané poznatky o facilitácii a svoje schopnosti vyskúšať v hre Kto je vrah. Na všetky otázky dostali odpovede od lektorky Alexandry Suchalovej. Ďakujeme všetkým účastníčkam a účastníkov a veríme, že všetko čo sa naučili, využijú pri tvorbe strategických materiálov, ktoré budú realizovať, či už na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR alebo na Ministerstvo financií SR.
JANUÁR 2025
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA CESTÁCH: Connecting Leaders: Practical Approaches to Deliberative Democracy in Central and Eastern Europe Spájanie lídrov: Praktické prístupy v deliberatívnej demokracii v Strednej a Východnej Európe.
V zastúpení Lindy Zuzčákovej a Jakuba Adámeka sa Participatívna jednotka ÚSV ROS 22. januára 2025 zúčastnila v Prahe na expertnom okrúhlom stole Connecting Leaders: Practical Approaches to Deliberative Democracy in Central and Eastern Europe. Okrúhly stôl spoločne zorganizovali Rada EurópyCouncil of Europe, maďarskýDemNet a České priority, aby prezentovali príklady dobrej praxe z realizácie Citizens’ Assemblies – občianskych zhromaždení v Írsku, Rakúsku, Nemecku a Belgicku.
Táto metóda umožňuje diskutovať, a prichádzať s riešeniami na určitú tému alebo problém, aj neorganizovanej verejnosti, ktorá je často prehliadaná. Občianske zhromaždenie na Slovensku bude pripravovať aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a výmena skúseností z rôznych krajín je pre úspešnú organizáciu toho inovatívneho formátu deliberatívnej demokracie potrebná a veľmi vítaná.
UČIACE SA INŠTITÚCIE
21. a 28. januára 2025 sa usktočnili workshopy pre pre zástupcov a zástupkyne ústredných orgánov štátnej správy v rámci už piateho cyklu programu Učiace sa insštitúcie. Obsahom prvého stretnutia bolo definovať to najzákladnejšie: aký je cieľ materiálu? Potom sa pod vedením Alexandry Suchalovej zamýšľali nad vplyvom a dôsledkami pripravovanej stratégie a následne hľadali a triedili tých, na ktorých bude mať stratégia tento vplyv. Počas 2. stretnutia 28. januára 2025 hľadali odpovede na otázky:
- Prečo treba robiť predmetný strategický materiál?
- Aký je váš tím a ako ňom máte rozdelené úlohy? Akú máte podporu vedenia?
- Máte rozpočet na proces tvorby? Potrebujete ho? Cyklus bude ukončený na poslednom stretnutí 4. februára 2025.
NIE JE MESTO AKO MESTO – PRÍBEH POKRAČUJE
14. januára 2025 bolo na Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti doručených 5 hier o participatívnom rozpočte Nie je mesto ako mesto, ktoré nám maďarskí kolegovia, ktorým sme poskytli podklady na preloženie tejto doskovej spoločenskej hry, poslali ako poďakovanie. Naši kolegovia Linda Zuzčáková, Matej Miklian a Tomáš Winkler z Participatívnej jednotky, ktorí majú túto medzinárodnú výmenu na svedomí, si obliekli aj tričká maďarskej neziskovej organizácie, ktoré nám poslali spolu s hrami. Veríme, že hra v Maďarsku dobre poslúži.
Aj nám sa hry viac ako zídu, záujem je veľký a máme s ňou aj veľké plány. V marci si ju vyskúšajú študenti Pedagogickej fakulty UK v Bratislave a čoskoro sa objaví aj na školách v niektorom zo slovenských miest.
OTVÁRAME SÉRIU WORKSHOPOV PRE ZÁSTUPCOV ÚSTREDNÝCH ORGÁNOV ŠTÁTNEJ SPRÁVY
Participatívna jednotka ÚSV ROS otvára sériu dlhodobého vzdelávania pre zástupcov ústredných orgánov štátnej správy o participácii pre prvý polrok roku 2025. Poldňové workshopy sú určené pre úradníkov a úradníčky v štátnej správe, ktorí sú zodpovední za prípravu strategických materiálov, pri tvorbe ktorých potrebujete zapájať verejnosť.
Prihlásiť sa je možné na linku:https://forms.gle/BkQi9xnpMEsKmNPa9
DECEMBER 2024
UČIACE SA MIMOVLÁDNE NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE
5. decembra 2024 sme informovali o programe UČIACE SA MIMOVLÁDNE NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE. Po UČIACICH SA INŠTITÚCIÁCH a UČIACICH SA MESTÁCH A OBCIACH otvára Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti sériu workshopov o tom, ako čo najefektívnejšie zapajáť občanov do prípravy verejných politík pre zástupcov občianskej spoločnosti. Našou snahou je zosúladiť možnosti verejnej správy s potrebami a požiadavkami zástupcov MNO v oblasti participácie. Pretože pravidlá tvorby verejných politík a procesy verejnej správy lepšie poznajú inštitúcie verejnej správy, poznatky z terénu a živej praxe, vrátane užitočných expertíz, zas MNO. Najlepšie verejné politiky vzniknú, ak predstavitelia oboch skupín budú lepšie poznať svoje možnosti a budú vedieť, ako spolupracovať. A to je cieľom workhopov UČIACE SA INŠTITÚCIE a UČIACE SA MNO; jedno bez druhého nebude fungovať. Veríme, že sme pripravili zaujímavý obsah, ktorý budú môcť otestovať zástupcovia MNO už od marca 2025, kedy program UČIACE SA MNO plánujeme spustiť.
INDEX PARTICIPATÍVNEJ A OTVORENEJ VLÁDY NA RADE VLÁDY PRE MIMOVLÁDNE NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE
3. decembra 2024 sme na zasadnutí Rady vlády pre MNO predstavili predbežné dáta z Indexu participatívnej a otvorenej vlády, prostredníctvom ktorého sme monitorovali stav participácie v štátnej správe (na ministerstvách) na Slovensku. Po kompletnom spracovaní dát zo všetkých ústredných orgánov štátnej správy predstavíme výsledky vôbec prvého takéhoto zisťovania stavu participácie a otvoreného v štátnej správe.
ZOZBIERANÉ DÁTA PRE INDEX PARTICIPÁCIE VÚC!
2. decembra 2024 sme ukončili zber dát zo samosprávnych krajov na Slovensku pre Index participácie VÚC. Rovnako ako chceme poznať stav participácie a otvoreného vládnutia na ústredných orgánoch štátnej správy, zaujíma nás, ako zapájajú svojich obyvateľov do prípravy a tvorby strategických materiálov aj samosprávne kraje. Okrem 5 samosprávnych krajov, s ktorými sme úzko spolupracovali a stále spolupracujeme pri zavádzaní pozície koordinátorov participácie – Žilinský, Nitriansky, Košický, Banskobystrický a Prešovský, sa do zberu dát zapojili aj Trenčiansky, Trnavský a Bratislavský samosprávny kraj. Výsledky ponúknu reálny obraz o tom, ako sa kraje počúvajú hlas svojich občanov.
NOVEMBER 2024
UKONČENIE PREZENČNEJ ČASTI PROGRAMU UČIACE SA INŠTITÚCIE
Konzultačný program pre zamestnancov ústredných orgánov štátnej správy o participácii UČIACE SA INŠTITÚCIE, sa z prezenčnej časti, kde sa stretávali všetci účastníci spoločne, preklápa do konzultačnej časti. Na poslednom spoločnom stretnutí 28. 11. 2024 účastníci pokračovali v dizajnovaní celého procesu prípravy svojich verejných politík a netradičnou formou – prostredníctvom metodickej hry Kto je vrah? – si osvojili základy facilitácie, t. j. efektívneho vedenia stretnutí s občianskou verejnosťou. Teraz ich čakajú individuálne konzultácie pri dokončení prípravy strategických materiálov, aby sme sa priblížili k tomu, čo sme sľúbili: pripraviť strategické materiály čo najlepšie. Program UČIACE SA INŠTITÚCIE nekončí, na rok 2025 už sú pripravené ďalšie skupiny účastníkov a účastníčok z prostredia ústredných orgánov štátnej správy, ktorým sa s rovnakým nasadením bude venovať Participatívna jednotka ÚSV ROS.
UČIACE SA INŠTITÚCIE: DEŇ 2
21. november 2024 bol na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti spoločnosti rušný: privítali sme takmer 20 zástupcov a zástupkýň ústredných orgánov štátnej správy na 2. stretnutí programu Učiace sa inštitúcie. Išlo o pokračovanie programu, kde sa účastníci zamýšľajú nad tým, ako čo najlepšie pripraviť strategické materiály, ktoré pripravujú ich inštitúcie. V štyroch sa skupinách spoločne pripravovali dôvodovú správu pre potrebu zmeny, alebo vypracovania novej verejnej politiky, ktorej tému si vopred pripravili a ktorú reálne budú riešiť. V ďalšej časti mapovali a vyberali účastníkov, ktorí by do celého procesu prípravy verejnej politiky mali byť zapojení, keďže sa ich jej dôsledky budú bezprostredne týkať. Program opäť sprevádzala lektorka Alexandra Suchalová, v úlohe facilitátorov sa vystriedali takmer všetci členovia a členky Participatívnej jednotky ÚSV ROS.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA PEDAGOGICKEJ FAKULTE UK V BRATISLAVE
21. novembra 2024 sme veľmi radi prijali pozvanie hosťovať na prednáške pre študentky a študentov 1. ročníka Katedra etickej a občianskej výchovy PdF UK na predmeta Politológia I. Snažili sme im sa priblížiť pestrofarebnosť občianskej spoločnosti, ako sa môžu občania organizovať a na čo je to dobré, čo je participácia a prečo ju spravovaní štátu využívať, ale aj prečo to ešte celkom nejde. Študenti a študentky si potom v simulovanej hre vyskúšali, ako si založiť neziskovú organizáciu na tému, ktorá ich zaujíma a ktorú si sami vybrali: záchrana vinohradov nad Račou, zlepšenie študentského života na internátoch. Veríme že informácie v podaní Jakuba Adámeka, Tomáša Winklera, Barbory Minárovej a Aleny Petrželkovej, im priniesli reálnejší obraz o tom, ako funguje občianska spoločnosť. Participatívna jednotka ÚSV ROS ostáva otvorená prinášať informácie z praxe občianskej spoločnosti na Slovensku pre všetky vysoké školy na Slovensku.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA PRE EXPERTNÉ FÓRUM PRE OCHRANU MÄKKÝCH CIEĽOV – INTEGRÁCIA FYZICKEJ, OBJEKTOVEJ A KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI
18. novembra 2024 sme kolegom z Odboru Prevencia kriminality Ministerstvo vnútra SR a Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej Národný bezpečnostný úrad pomohli so zberom podnetov k lepšiemu nastaveniu ochrany mäkkých cieľov na Slovensku. Mäkké ciele – nízko chránené a verejne prístupné priestory, kde sa zhromažďujú veľké skupiny osôb – sú dôležitým prvkom aj pre zdravý rozvoj občianskej spoločnosti. Verejné zhromaždenia, univerzity, ale aj dopravné uzly sú miesta, od ktorých bezpečnosti priamo závisí aj občianska spoločnosť a uplatňovanie ľudských a občianskych práv. Je nám preto cťou podať pomocnú ruku špecialistom na bezpečnosť a pridať svojou trochou k tomu, aby sa mohli nielen aktívni občania slobodne a bezpečne angažovať vo verejnom občianskom priestore.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRE ELIMINOVANIE RODOVO PODMIENENÉHO ZNEVÝHODŇOVANIA NA TRHU PRÁCE A FEMINIZÁCIE CHUDOBY
V téme rodovo podmieneného znevýhodňovania na trhu práce a feminizácie chudoby sa Slovensko dlhodobo umiestňuje na najnižších priečkach v stredoeurópskom priestore. Ženy na Slovensku čelia rôznym rodovo podmieneným znevýhodneniam oproti mužom, ktoré im zamedzujú prístup ku kvalitným pracovným miestam a tým zabezpečeniu dôstojných životných podmienok a ekonomickej samostatnosti.
Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti SR sa preto v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung SR, Konfederáciou odborových zväzov a Slovenským národným strediskom pre ľudské práva rozhodli spoločne spustiť projekt pre pomoc zamestnaným ženám: ŽENA – SÚLAD PRÁCE A RODINY – snaha o vymanenie sa zo zažitých stereotypov. Cieľom podujatí bol zber podnetov, možných riešení, ale inšpirácií z európskych krajín prostredníctvom série diskusných fór so zástupcami zamestnávateľov, mimovládnych organizácií, ale aj samotných žien, ktorých sa táto téma bytostne dotýka a náčrt zmysluplných legislatívnych zmien.
Participatívna jednotka sa podieľala na príprave podkladov pre zber dát, podnetov a pripomienok priamo do zástupkýň cieľovej skupiny. Stretnutia sa za účasti splnomocnenkyne vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simony Zacharovej uskutočnili 4. novembra 2024 v Banskej Bystrici, 5. novembra 2024 vo Zvolene, 14. novembra 2024 v Kežmarku a 15. novembra 2024 v Prešove.
ODŠTARTOVALI SME PROGRAM PRE ÚSTREDNÉ ORGÁNY ŠTÁTNEJ SPRÁVY – UČIACE SA INŠTITÚCIE
14. novembra 2024 sme otvorili už piaty konzultačný program pre zástupcov a zástupkyne ústredných orgánov štátnej správy – Učiace sa inštitúcie. V inovovanom formáte sa zameriame na prípravu strategických dokumentov, aby program čo najlepšie kopíroval potreby účastníčok a účastníkov, ktoré boli identifikované v predchádzajúcich štyroch cykloch, ktoré boli zrealizované v rokoch 2021 – 2022.
Program je rozvrhnutý do 3 stretnutí po 6 hodín a samozrejmosťou sú individuálne konzultácie k pripravovaným materiálom. Snahou Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti je podporiť kolegov a kolegyne zo štátnej správy, aby vznikali dokumenty, ktoré budú v praxi úspešné a budú čo najviac reagovať na potreby občanov. Odbornou garantkou a lektorkou programu je Alexandra Suchalová z Participatívnej jednotky ÚSV ROS. Veríme, že program prostredníctvom praktických informácií a odporúčaní pomôže účastníkom a účastníčkam pomôže pripravovať kvalitnejšie materiály legislatívnej aj nelegislatívnej povahy a že sa účastníci vo svojej "úradníckej" praxi posunú smerom k efektívnejším procesom.
ROZŠÍRENÉ UČIACE SA OBCE A MESTÁ PRE MESTÁ SENICA A STARÁ TURÁ
13. novembra 2024 sme pripravili workshop o riadenej participácii pre zástupcov mesta Senica a Stará Turá zameraný na nácvik zručnosti pre budúce koordinátorky participácie.
Účastníčky workshopu spoločne s lektorkami Lindou Zuzčákovou, Zuzkou Hromcovou a lektormi Jakubom Adámekom a Matejom Miklianom z Participatívnej jednotky ÚSV ROS zisťovali, ako čo najlepšie zapájať svojich občanov do vecí verejných a aké metódy použiť. Na konkrétnom príklade revitalizácie parku pred Chiranou v Starej Turej si vyskúšali metódu world café a po krátkom teoretickom vstupe o tom, ako vypracovať čo najlepší dotazník, si ho priamo na workshope vytvorili.
OKTÓBER 2024
MEDZINÁRODNÁ ODBORNÁ KONFERENCIA BUILDING BRIDGES
28. októbra 2024 sa v Jurkovičovej teplárni v Bratislave sa uskutočnila medzinárodná odborná konferencia BUILDING BRIDGES – ENHANCING PUBLIC ENGAGEMENT, ktorá otvorila diskusiu o témach v oblasti prepájania verejnej správy a občianskej spoločnosti. Konferenciu zorganizoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a vystúpili na nej renomovaní experti z Českej republiky, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Rakúska, Írska, Maďarska, Talianska, Slovenska a Francúzska.
Cieľom konferencie bolo priniesť na Slovensko príklady dobrej praxe zo zahraničia a zároveň prezentovať výsledky domáceho poznania o inovatívnych prístupoch v participácii, ktoré Úrad splnomocnenca dlhodobo úspešne rozvíja. Tieto agendy sú považované v mnohých oblastiach za prelomové, a to nielen v domácom, ale aj v medzinárodnom kontexte. V tejto súvislosti za pomoci expertov zo zahraničia prináša Úrad splnomocnenca na Slovensko inovatívnu metódu „Citizens´ Assemblies“, ktorá je už úspešne otestovaná v mnohých krajinách.
Domáci aj zahraniční experti súčasne na konferencii predstavili dva nástroje monitorovania stavu participácie: OECD Citizen Participation Barometer a slovenský Index participatívnej a otvorenej vlády, ktorý vznikol na ÚSV ROS. Ide o súbor kritérií, ktoré mapujú stav transparentnosti vládnych inštitúcií voči občanom: ako sú jednotlivé údaje a informácie verejne dostupné a prístupné.
GAZDÁLKODJUNK KÖZÖSEN – ALEBO NIE JE MESTO AKO MESTO EXISTUJE UŽ AJ V MAĎARČINE
Prvý júlový týždeň navštívili naši kolegovia Linda Zuzčáková, Matej Miklian a Tomáš Winkler maďarský Debrecín, aby trilinguálne zvládli prezentovať a zahrať sa spoločenskú doskovú hru o participatívnom rozpočte Nie je mesto ako mesto, ktorá vznikla na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Hra ich oslovila natoľko, že sa rozhodli preložiť ju do maďarského jazyka a vydať ju s cieľom netradičnou formou podporiť povedomie o participatívnom rozpočte u detí a mladých ľudí. No a 14. októbra 2024 prišla báječná správa, že GAZDÁLKODJUNK KÖZÖSEN je už na svete. Blahoželáme a želáme nech sa hre aj participatívnemu rozpočtovaniu v Maďarsku dobre darí.
UČIACE SA OBCE A MESTÁ V SENICI
AKÉ BUDE MAŤ SENICA NÁMESTIE?
10. októbra 2024 sa Participatívna jednotka ÚSV ROS v zložení Zuzana Hromcová, Jakub Adámek a Tomáš Winkler opäť vybrala na cesty, tentokrát do Senice, aby pomohla úradníkom a úradníčkam na Mestskom úrade v Senici vymyslieť spôsob, ako do pripravovanej revitalizácie Námestia Oslobodenia zapojiť predstavy občanov. Úprava verejných priestranstiev je jednou z príležitostí, kde sa dá vhodne uplatniť princíp participácie – spoločné hľadanie riešení. Veríme, že po workshope o riadenej participácii UČIACE MESTÁ A OBCE, budú v Senici pri akomkoľvek probléme začínať otázkou – a nepotrebujeme sa spýtať našich obyvateľov? Odborné workshopy o riadenej participácii sú bezplatné určené pre všetky obce a mestá na Slovensku.
SEPTEMBER 2024
SPOLOČENSKÁ HRA NIE JE MESTO AKO MESTO NA EURÓPSKEJ NOCI VEDY
Participácia nie je len technika, ktorou štátna správa vyrába kvalitnejšie politiky, či objekt vedeckého bádania na poli sociálnych a humanitných vied. Participácia je najmä občianska zručnosť, ktorá napĺňa demokraciu v jej najzákladnejšom poňatí. Preto 27. septembra 2024 Jakub Adámek a Tomáš Winkler z Participatívnej jednotky ÚSV ROS prišli podporiť našich partnerov z Fakulty sociálnych vied UCM v Trnave, ktorí pripravili zážitkový workshop na Európskej noci vedy 2024 v bratislavskej Starej tržnici. Na workshope sa prítomné žiačky a žiaci veľmi ochotne vžili do kože koordinátora participácie a v bezpečnom prostredí hry Nie je mesto ako mesto preskúmali zákutia participatívneho rozpočtovania v samospráve.
UČIACE SA OBCE A MESTÁ V STAREJ TUREJ
10. septembra 2024 vycestovala Participatívna jednotka ÚSV ROS v zložení Zuzana Hromcová, Jakub Adámek a Tomáš Winkler do mesta Stará Turá, kde zrealizovala odborný workshop o riadenej participácii. Podujatie otvoril primátor mesta Stará Turá a zúčastnilo sa ho 40 zástupcov Mestského úradu a organizácií v pôsobnosti mesta. Účastníkom sme poskytli informácie a odporúčania, ako pripravovať participatívne procesy a predstavili sme im viacero dobrých príkladov z prostredia slovenských miest. V druhej časti workshopu prebehli facilitované diskusie pri troch stoloch o konkrétnych prípadových štúdiách zapájania verejnosti na mestskej úrovni.
AUGUST 2024
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRI OCHRANE BIODIVERZITY
7. augusta 2024 Participatívna jednotka ÚSV ROS pomohla kolegyniam a kolegom zo štátnej správy, tentokrát z Odboru ochrany biodiverzity a krajiny Ministerstvo životného prostredia SRs participáciou – konkrétne so zberom podnetov k aktualizácii Akčného plánu pre implementáciu opatrení Národnej stratégie ochrany biodiverzity s výhľadom do roku 2030. Akčný plán je rozdelený do 6 oblastí, ktoré sa priamo dotýkajú všetkých oblastí života na Slovensku. Preto je nevyhnutné do tvorby takto významného dokumentu zahrnúť širokú paletu odborníkov a aktérov zo všetkých sektorov a rezortov. Počas hybridného stretnutia sa podarilo zapojiť viac ako 50 expertov a stakeholderov z celého Slovenska a počas nasledujúceho workshopu naše facilitačné kapacity zozbierali nespočet podnetov pre efektívnejšiu ochranu životného prostredia.
JÚL 2024
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRE RUŽINOV A STAROMESTSKÚ KNIŽNICU
17. júla 2024 Participatívna jednotka ÚSV ROS pripravila workshop o riadenej participácii UČIACE SA MESTÁ A OBCE, tentokrát pre úradníčky a úradníkov z Mestskej časti Bratislava-Ružinov a pre zástupkyne Staromestskej knižnice. V malej letnej škole participácie si účastníčky a účastníci si prostredníctvom prezentácií Tomáša Winklera, Jakuba Adámeka a Zuzany Hromcovej overili svoje vedomosti o riadenej participácii, o tom, ako postupovať pri príprave participatívneho procesu a ponúkli sme aj mnoho inšpiratívnych formátov, ako pracovať s občanmi, ako ich aktivizovať a vtiahnuť do života v meste či v obci. Súčasne sme veľmi úspešne sme pracovali s e-nástrojom, ktorý sa dá efektívne využiť aj pri participatívnych procesoch – mentimetrom.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS V AKCII – UČIACI SA POPRAD
9. júla 2024 zavítala Participatívna jednotka ÚSV ROS v zložení Linda Zuzčáková, Zuzana Hromcová a Alena Petrželková do Popradu, aby podporili zástupcov mesta Poprad v ich rozhodnutí spustiť na jeseň 2024 v ich meste participatívny rozpočet prostredníctvom workshopu, ktorý pomohol odhaliť zákulisie participatívneho rozpočtu, ako aj objasniť pravidlá jeho fungovania. Workshop bol súčasťou dlhodobej aktivity Participatívnej jednotky ÚSV ROS UČIACE SA MESTÁ A OBCE – workshopov o riadenej participácii pre samosprávu.
Workshop otvoril prednosta Popradu Adrián Kromka, ktorý má sám bohaté osobné skúsenosti s participatívnym rozpočtom zo zahraničia, kde je PR už bežnou praxou. Súčasťou workshopu bol aj online storytelling Miroslava Šimkovič a Matúša Lukačoviča, ktorý si zažili niekoľko ročníkov participatívneho rozpočtu v mestách Banská Bystrica a Hlohovec.
SPOLOČENSKÁ HRA O PARTICIPATÍVNOM ROZPOČTE NIE JE MESTO AKO MESTO PUTUJE DO MAĎARSKA
V rámci medzinárodnej odbornej spolupráce s maďarskými organizáciami, ktoré prejavili záujem o našu spoločenskú hru Nie je mesto ako mesto, ktorá hravou formou približuje ako funguje participatívny rozpočet, Tomáš Winkler, Matej Miklian a Linda Zuzčáková viedli 2. júla 2024 v maďarskom Debrecíne trilingválny workshop o participatívnych rozpočtoch na školách. Súčasťou workshopu bola praktická ukážka a predstavenie hry Nie je mesto ako mesto. Nasledujúcim krokom našej spolupráce bude preklad hry do maďarského jazyka a jej následná bezplatná distribúcia do celého Maďarska, realizovaná spolupracujúcou organizáciou. Problematike participatívnych rozpočtov na školách sa venujeme dlhodobo, preto nás teší, že o našu expertízu prejavujú záujem aj v zahraničí.
JÚN 2024
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRI PRÍPRAVE CENTRÁLNEHO PORTÁLU OTVORENÝCH DÁT NA MIRRI SR
2. júna 2024 sa Participatívna jednotka ÚSV ROS zúčastnila na online workshope „Centrálny portál otvorených dát a možnosti jeho využitia mimovládnymi organizáciami“, ktorý organizovala Dátová kancelária Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Cieľom tohto stretnutia bolo predstaviť funkcionality nového centrálneho portálu otvorených dát ako sú registrácia aplikácií, komentovanie datasetov, podávanie podnetov na zverejňovanie dát a hlavne motivovať nových používateľov otvorených dát pracovať v prostredí nového portálu. Workshop za Participatívnu jednotku ÚSV ROS moderoval Jakub Adámek a Tomáš Winkler. Záznam z workshopu je verejne prístupný na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=-rp4cmBvMXc
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRI INFORMAČNOM SEMINÁRI MINISTERSTVA KULTÚRY SR
05. júna 2024 moderoval Matej Miklian informačný seminár s názvom Možnosti finančnej podpory v kultúre a kreatívnom priemysle. Cieľom podujatia bolo sprostredkovať aktérom a aktérkam v kultúrnom a kreatívnom priemysle (KKP) relevantné informácie o dotačných a podporných programoch na medzinárodnej, štátnej a regionálnej úrovni. Participatívna jednotka kolegom a kolegyniam z ministerstva kultúry SR pomohla taktiež s dizajnom participácie pri zbere spätnej väzby od potenciálnych žiadateľov (účastníkov podujatia), ktorí sa uchádzajú o podporu v prezentovaných programoch.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS PRE OCHRANU MÄKKÝCH CIEĽOV
Veľmi radi sme kolegom z Odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra pomohli pri nastavení systému ochrany mäkkých cieľov facilitáciou diskusií skupín expertov. Cieľom stretnutia, ktoré sa uskutočnilo 13. júna 2024, bolo identifikovať silné a slabé stránky nastavenia ochrany mäkkých cieľov a navrhnúť opatrenia systematizácie. Desiatky ľudí z rôznych rezortov, odborov Policajného zboru, Akadémie PZ, katedier bezpečnostného manažmentu či Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií si vymieňali svoje odbornosti, skúsenosti, názory i nápady. Veríme, že sa prostredníctvom formátu world café sa od prítomných expertov z rezortov, samosprávy, akademického prostredia a zástupcov MNO podarilo získať užitočné a praktické informácie z terénu tak, aby ich spracovanie pomohlo k nastaveniu odolnosti mäkkých cieľov - teda miest s vysokou koncentráciou ľudí bez kontrolovaného vstupu, kde môže prísť ktokoľvek a ohrozovať na živote alebo na zdraví iných ľudí (školy, nákupné centrá, kiná divadlá, kultúrne podujatia, kostoly, nemocnice, dopravné prostriedky apod.)
MÁJ 2024
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA KONFERENCII FUTURE DEVS
Dňa 3. a 4. mája 2024 sa v priestoroch Smolenického zámku uskutočnila vzdelávacia konferencia Future Devs, ktorá združila zriaďovateľov stredných a vysokých škôl, neformálnych vzdelávacích iniciatív, zástupcov Ministerstva kultúry SR a zamestnávateľov z oblasti herného priemyslu. Podujatie, organizované Slovak Game Developers Association, ponúklo bohatý program plný prednášok, diskusií a sieťovania s cieľom napomôcť skvalitneniu výuky herného vývoja na slovenských školách, vysokých školách a univerzitách. Zástupcovia Participatívnej jednotky ÚSV ROS Jakub Adámek a Zuzana Hromcová facilitovali workshop, ktorého cieľom bolo vyladiť potreby profesionálnej prípravy pre expertov počítačových hier – vizuálnych umelcov, programátorov a dizajnérov zvuku.
APRÍL 2024
INDEX PARTICIPÁCIE NA VÚC
Po vytvorení Indexu participatívnej a otvorenej vlády, ktorý je nástrojom na meranie princípov otvoreného vládnutia na úrovni štátu, začala Participatívna jednotka tvorbu Indexu participácie na úrovni samosprávnych krajov. Ide o nástroj na pravidelné vyhodnocovanie kapacít, kompetencií a praxe na úradoch vyšších územných celkov tvoriť verejné politiky za účasti verejnosti. Výsledok hodnotení má slúžiť pre lepšie poznanie možností verejnosti vstupovať do tvorby verejných politík, ako aj kapacitných možností jednotlivých VÚC s verejnosťou aktívne spolupracovať. Začiatok zberu dát je plánovaný na jeseň 2024. Dáta sa budú zbierať za rok 2023.
PARTICIPATÍVNA JEDNOTKA ÚSV ROS NA UNIVERZITE SV. CYRILA A METODA V TRNAVE
Dňa 29. 4. 2024 experti Participatívnej jednotky ÚSV ROS Linda Zuzčáková a Tomáš Winkler a Alena Petrželková na chvíľu zastúpili pedagógov na fakulte sociálnych vied na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a pre prítomných študentov a študentky pripravili interaktívnu prednášku o aktivitách ÚSV ROS – o ÚSV ROS, o koordinátoroch participácie v regiónoch a koncepte riadenej participácie.
Súčasne sa uskutočnilo pracovné stretnutie, kde Martin Daško, vedúci Centra pre podporu participácie na UCM spolu s kolegom Michalom Garajom informovali o aktivitách súvisiacich s podporou participácie:
- aktívna spolupráca s mestami Trenčín a Trnava pri zbere dát,
- úspešné využívanie hry Nie je mesto ako mesto, vrátane prezentácie hry na Institute sociálních studií v Prahe,
- prípravy Univerzity 3. veku o participácii,
- ako hosťujúce prednášajúce plánujú pozvať koordinátorky participácie z regiónov.
Predstaviteľov ÚSV ROS následne prijali prodekan pre výchovno-vzdelávaciu činnosť, rozvoj a doktorandské štúdium Ján Machyniak a prodekan pre zahraničné vzťahy a fakultný koordinátor pre mobilitu Dalibor Mikuš.
FEBRUÁR 2024
INDEX PARTICIPATÍVNEJ A OTVORENEJ VLÁDY V PROSTREDÍ ÚOŠS
Po ukončení analýzy legislatívnych procesov zverejnených na portáli Slov Lex nastali vhodné podmienky pre naštartovanie prác na Indexe participatívnej a otvorenej vlády v prostredí ústredných orgánov štátnej správy. Na ÚSV ROS sme vytvorili 3 členný analytický tím, ktorý sa počas nasledujúcich mesiacov ponorí do webových stránok jednotlivých ministerstiev, preskúma dátový portál, všetky zistenia archivuje na nezávislom portáli Archive.org. Takýto postup sme zvolili z dvoch dôvodov:
- chceme zozbierať a vyhodnotiť všetky relevantné dáta tak, aby sme neskôr, pri verifikácii vstupných dát, čo najviac uľahčili prácu rezortom,
- veríme, že používanie otvorených nástrojov má zmysel pre budovanie kultúry otvoreného vládnutia.
Keď zozbierame a vyhodnotíme všetky nájdené údaje tak pristúpime k validácií v spolupráci s hodnotenými ministerstvami, ale to je už práca na ďalšie mesiace.
JANUÁR 2024
ANALYTIKA
V roku 2024 participatívna jednotka prevzala úlohu monitoringu a analýzy inštitútov Predbežnej informácie a Správy o účasti verejnosti na tvorbe právneho predpisu. Tím 4 analytikov bude celý mesiac skúmať každý legislatívny proces každého zákona, nelegislatívneho materiálu, stratégie, či koncepcie z hľadiska uplatňovania princípu participácie pri tak zásadnej práci ako je tvorba právnych predpisov a ako svedomito je plnený nevyhnutný reporting pri tejto dôležitej práci.