Participácia a inovácie
DELIBERÁCIA
Deliberatívna demokracia je formou participatívnej demokracie, v ktorej gro procesu tvorí priama občianska deliberácia. Nepopiera ani nepodkopáva demokratické normy, skôr ponúka potenciál budovať a posilňovať zastupiteľskú demokraciu a poskytuje príležitosť na zlepšenie výsledkov politiky. Kľúčovým faktorom pri výbere deliberatívnych metód je, že ponúkajú najväčšiu príležitosť vypočuť si a učiť sa od širšej, všeobecne reprezentatívnej skupiny, ktorá je schopná sa hlbšie ponoriť do témy, diskutovať o nej a následne prísť s riešeniami. Najrozšírenejšou deliberatívnou metódou sú takzvané občianske zhromaždenia.
OBČIANSKE ZHROMAŽDENIA (CITIZENS’ ASSEMBLIES)
Táto inovatívna metóda umožňuje náhodne vybranej (avšak reprezentatívnej) verejnosti diskutovať a prichádzať s riešeniami na určitú tému alebo problém. „Neorganizovaná verejnosť“ je na Slovensku v mnohých prípadoch prehliadaná a nie je systematicky zapájaná do vecí verejných. Pomocou občianskych zhromaždení dostávajú obyvatelia možnosť diskutovať a rozhodovať o výzvach v miestach kde žijú, hľadať riešenia na problémy a počúvať názory ostatných.
Vo svete sa tento nástroj používa na všetkých úrovniach vládnutia, od lokálnej, regionálnej a národnej až po medzinárodnú úroveň. Správne nastavené občianske zhromaždenie môže viesť k lepším výsledkom verejných politík, umožňuje verejným činiteľom robiť ťažké rozhodnutia a zároveň sa vyhnúť polarizácii v spoločnosti, a v neposlednom rade posilňuje dôveru medzi verejnosťou a štátom, krajom či mestom. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti v rámci Akčného plánu OGP 2024 – 2026 plánuje pilotne zorganizovať občianske zhromaždenie v spolupráci so samosprávou.
Fotodokumentácia z národného občianskeho zhromaždenia v Írsku