Dobrovoľníctvo
Dobrovoľníctvo je činnosť vykonávaná v prospech iných, na základe slobodného rozhodnutia, vo voľnom čase a bez nároku na odmenu.
Dobrovoľnícku činnosť môže vykonávať každý a to v rôznych oblastiach, ako napr.: sociálna oblasť, humanitárne organizácie a organizácie na ochranu ľudských práv, kultúrna oblasť, ochrana životného prostredia, športová a vzdelávacia činnosť.
Postavenie dobrovoľníka/čky a právne vzťahy pri vykonávaní dobrovoľníckej činnosti upravuje na Slovensku zákon č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Správa Európskeho parlamentu o prínose dobrovoľníckej práce k hospodárskej a sociálnej súdržnosti z roku 2008 uvádza, že dobrovoľníctvo:
- predstavuje hospodársky prínos (podľa odhadov OSN predstavuje hospodársky prínos neziskových inštitúcií v priemere 5 % HDP, pričom aj mierny odhad času venovaného dobrovoľníckej práci predstavuje viac ako štvrtinu tejto hodnoty);
- je významnou hnacou silou rozvoja občianskej spoločnosti a posilňovania solidarity;
- má vysokú mieru pridanej hodnoty: za každé euro, ktoré organizácie vydali na podporu dobrovoľníkov, sa im vrátilo v priemere 3 až 8 eur;
- má nesmierne dôležitý prínos pre tvorbu sociálneho kapitálu;
- môže viesť k výrazným úsporám v oblasti verejných služieb;
- je prínosom pre osobnostný a sociálny rozvoj dobrovoľníka a má pozitívny dosah v rámci spoločenstva, a to napríklad na medziľudské vzťahy;
- vedie k priamemu zapájaniu občanov do miestneho rozvoja a môže tak zohrávať významnú úlohu pri podpore občianskej spoločnosti a demokracie;
- môže pozitívne vplývať na ľudské zdravie a z tohto pozitívneho vplyvu môžu profitovať všetky vekové kategórie a môže pomáhať pri predchádzaní telesným a duševným chorobám.
Koncepcia výchovy a vzdelávania detí a mládeže k dobrovoľníctvu
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) je súčasťou pracovnej skupiny spolu so zástupcami a zástupkyňami relevantných odborov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a jeho príspevkových a rozpočtových organizácií, mimovládnych neziskových organizácií, základných a stredných škôl a akademickej obce za účelom tvorby Koncepcie výchovy a vzdelávania detí a mládeže k dobrovoľníctvu. Hlavným cieľom koncepcie je začlenenie výchovy a vzdelávania k dobrovoľníctvu do formálneho aj neformálneho vzdelávacieho procesu na všetkých stupňoch vzdelávania. O procese priebežne informujeme na našej webstránke.
Kontakt
Viac informácií o dobrovoľníctve a o organizáciách venujúcich sa podpore a rozvoju dobrovoľníctva na Slovensku nájdete tu:
www.dobrovolnickecentra.sk
Kontaktné osoby na ÚSV ROS:
Mgr. Mária Milková
Tel.č.: +421 2 509 44 981
Mgr. Richard Lukačka
Tel.č.: +421 2 509 44 971