Národný projekt Akreditácia MNO
Jednou z aktivít Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti bola aj realizácia národného projektu Zvyšovanie transparentnosti neziskového sektora a kvality služieb poskytovaných neziskovými organizáciami cez mechanizmus akreditácie MNO. Projekt prebiehal od marca 2014 do konca roku 2015 a bol realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
Cieľom projektu bolo vytvoriť návrh otvoreného informačného systému MNO ( návrh OIS MNO), ktorý zabezpečí vyššiu mieru transparentnosti, profesionality, kvality ľudských zdrojov a kvality služieb MNO. Zároveň sme sledovali zefektívnenie manažmentu verejných financií na strane poskytovateľov i prijímateľov. Tento systém bude využívať dátové informačné systémy dostupné v registroch a v iných databázach verejnej správy, pričom informácie budú publikované ako Open Data.
Verejná správa a MNO budú schopné efektívne využívať tento systém vo svojej praxi, ako na účely klasifikácie žiadateľov o verejné prostriedky z hľadiska ich transparentnosti a výkonnosti, tak aj na iné účely, napr. informačné, rešeršné, kontrolné, sumarizačné, či pre celkový prehľad o prijímateľoch verejných zdrojov.
Aktivity a výstupy projektu budú slúžiť zástupcom mimovládnych neziskových organizácií, grantových nadácií a zástupcom verejnej správy. Mimovládne neziskové organizácie, ktoré nevyužívajú alebo nebudú chcieť využívať na svoju činnosť verejné zdroje, nebudú ovplyvnené existenciou systému.
Pri realizácii projektu sme sa usilovali o naplnenie princípov partnerstva, preto sme projekt realizovali v spolupráci s kľúčovými organizáciami, ktoré plnia podporné a infraštruktúrne funkcie pre občiansku spoločnosť a neziskový sektor - Centrum pre filantropiu, n. o., SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien, Partners for Democratic Change Slovakia, o. z. a 1. Slovenské neziskové servisné centrum, o. z.
Projekt sme realizovali vo viacerých fázach. Prebehlo vypracovanie analýz existujúcich registrov a zahraničných akreditačných modelov, ako aj mapovanie a analýza potrieb cieľových skupín. Vybraný koncept modelu bol overený s jednotlivými cieľovými skupinami. V projekte sme zrealizovali vzdelávacie a poradenské aktivity, ktorých cieľom bolo posilniť manažérske a administratívne kapacity MNO.
Konečným výstupom projektu bola prezentácia návrhu finálneho modelu OIS MNO na záverečnom workshope v Bratislave, ktorá sa stretla s veľmi pozitívnou reakciou zo strany účastníkov.
Účastníci ocenili najmä:
- detailnosť vypracovania právnych a užívateľských posúdení modelu,
- zameranie na ekonomický prínos systému a na riešenie jeho dlhodobej udržateľnosti aj cez ekonomické úspory,
- návrh OIS MNO ako nový nástroj na zvýšenie transparentnosti MNO a zároveň zjednodušenie možností uchádzať sa o verejné zdroje.
Ocenením projektu bolo jeho zaradenie medzi prezentujúce projekty na záverečnej konferencii operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
V súčasnosti pripravujeme programovanie už samotného OIS MNO a jeho postupné zavedenie do praxe.
Keďže išlo o otvorený a participatívny projekt, ďakujeme všetkým, ktorí sa do projektu zapojili prostredníctvom pracovných workshopov, školení a konzultácií priebežne počas celého projektu vo všetkých regiónoch Slovenska.
|
Tento projekt sa realizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. |
|