Splnomocnenec
Postavenie splnomocnenca
Splnomocnenec je poradným orgánom vlády SR. Rozsah právomocí a postavenie splnomocnenca je určený štatútom. Splnomocnenec môže zriaďovať pracovné skupiny alebo komisie, pričom vymedzí aj ich agendu, zloženie, úlohy, zásady činnosti, technické a organizačné zabezpečenie činnosti, ako aj práva a povinnosti členov.
Pôsobnosť splnomocnenca
- Splnomocnenec predkladá návrhy a iné materiály vláde prostredníctvom podpredsedu vlády a ministra vnútra. Robí tak v spolupráci s príslušnými ministrami.
- Splnomocnenec sa zúčastňuje medzirezortných pripomienkových konaní.
- Splnomocnenec predkladá návrhy na rokovanie poradných orgánov vlády.
- Splnomocnenec sa zúčastňuje na zasadnutiach vlády, na ktorých sa prerokúvajú otázky patriace do jeho rozsahu úloh za podmienok ustanovených rokovacím poriadkom vlády.
Hlavné úlohy splnomocnenca
Splnomocnenec najmä:
- Zabezpečuje a koordinuje prípravu a implementáciu Akčných plánov Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti a Iniciatívy pre otvorené vládnutie, zabezpečuje a koordinuje tvorbu iniciatív a stratégií, ktoré sa prioritne zameriavajú na posilnenie postavenia občanov voči štátu a jeho orgánom, podporu aktivít, ktoré zvyšujú participáciu občanov a ich vplyv na verejné politiky, financovanie aktivít občianskej spoločnosti, transformáciu a zefektívnenie dotačných systémov štátu v prospech rozvoja občianskej spoločnosti a vytvorenie všeobecne záväzných právnych predpisov pre občiansku participáciu a pre mimovládne neziskové organizácie.
- Pri tvorbe a realizácií iniciatív a stratégií sa podieľa na legislatívnom procese umožňujúcom zvýšenie občianskej participácie a rozvoja mimovládneho neziskového sektora.
- V spolupráci s mimovládnymi neziskovými organizáciami monitoruje, analyzuje a vyhodnocuje problémy súvisiace s optimálnym nastavením prostredia a podmienok pre rozvoj a zdravé fungovanie občianskej spoločnosti.
- Organizuje porady zainteresovaných orgánov a inštitúcií a po dohode s nimi navrhuje príslušné opatrenia a závery.
- Z podnetu vlády, mimovládnych neziskových organizácií alebo z vlastného podnetu na základe svojich poznatkov zabezpečuje pre vládu vypracovanie analytických a koncepčných materiálov.
- Zabezpečuje a koordinuje zefektívňovanie podmienok pre rozvoj občianskej spoločnosti v Slovenskej republike.
- Splnomocnenec v rámci svojej pôsobnosti pripravuje a spolupodieľa sa na tvorbe ďalších koncepčných materiálov súvisiacich s rozvojom občianskej spoločnosti.
Ľudia vo funkcii splnomocnenca
Prvým splnomocnencom pre rozvoj občianskej spoločnosti bol Filip Vagač, ktorý bol do funkcie vymenovaný v marci 2011. Vo funkcii pôsobil do konca októbra 2013, kedy sa funkcie vzdal. Počas svojho pôsobenia sa významnou mierou pričinil o zintenzívnenie dialógu a spolupráce medzi MNO a štátnym sektorom. Obnovila sa činnosť Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie, ktorá začala pravidelne zasadať, organizoval každoročné celoštátne Konferencie s bohatou účasťou významných predstaviteľov tretieho sektora a výkonnej moci/štátnej správy, prispel k prijatiu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku a Akčného plánu na roky 2012 a 2013 a aktívne zasiahol do legislatívneho procesu viacerých zákonov (Zákon o dobrovoľníctve, Zákon o verejných zbierkach, Zákon o whistleblowingu).
Druhým splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti bol od novembra 2014 do 15. marca 2022 Martin Giertl. Počas svojho pôsobenia napĺňal svoju ambíciu hľadania nových procesov v spoločnosti hlavne cez väčšiu participáciu občianskej spoločnosti a mimovládnych neziskových organizácií na správe vecí verejných. Zasadzoval sa za zvýšenie priestoru pre MNO pri implementácii a monitoringu EŠIF od ich účasti v monitorovacích výboroch a iných pracovných skupinách po samotnú realizáciu projektov MNO. Presadil zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií, ktorý zadefinoval 10 základných oblastí pôsobenia MNO. Pod jeho vedením úrad zrealizoval najväčší výskum stavu občianskej spoločnosti a MNO na Slovensku. Cez agendu otvoreného vládnutia podporoval nastavovanie mechanizmov, zvyšujúcich transparentnosť verejnej správy, efektívnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi, väčšiu dostupnosť dát v otvorenom formáte a mnoho ďalších tém.
Od 10. marca 2022 je staronovým splnomocnencom pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač. Hlavnú úlohu úradu v terajšej utečeneckej kríze vidí v zefektívnení koordinácie štátnych orgánov a organizácií, samosprávy a občianskeho sektora pri zvládaní terajšej humanitárnej krízy na našich východných hraniciach.