Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Index participácie

Zámer merať úroveň a kvalitu štátnych inštitúcii v podmienkach SR vychádza z domácich, ale i medzinárodných podnetov. V súčasnosti, v rámci širšej odbornej diskusie, panuje zhoda o absencii objektívneho, merateľného a motivačného nástroja, ktorý by umožnil pravidelne a komplexne vyhodnocovať kvalitu výkonu štátnej a verejnej správy pri dosahovaní podmienok dobrého vládnutia. Z európskeho a medzinárodného prostredia je však zrejmé, že o vytvorenie a aplikáciu takéhoto nástroja sa usilujú viaceré krajiny i medzinárodné inštitúcie. Komplexným indexom pre meranie kvality vládnutia disponuje Mexiko, podobný nástroj so zameraním na meranie plnenia Cieľov udržateľného rozvoja - Sustainable Development Goals nájdeme v Škótsku, alebo globálne indexy ako sú: The Global State of Democracy Indices, ktorý celosvetovo vyhodnocuje trendy demokracie a Open, Participatory and Representative Government Index na pôde OECD, zameraný na globálne meranie otvorenosti, participatívnosti a reprezentatívnosti vlád. Téme monitoringu a hodnotenia otvorenosti vlády a participácie sa v súčasnej dobe venujú aj v krajinách: Kanada, Taliansko a Rumunsko. Medzi kľúčové princípy otvoreného vládnutia patria transparentnosť, participácia a zúčtovateľnosť. Trend merania úrovne otvorenosti vládnutia a zhodnotenia stavu participácie, narastá celosvetovo, ale aj na úrovni konkrétnych krajín. V zmysle zistení analýzy stavu participácie na Slovensku sme skonštatovali, že chýba nástroj, ktorý by dokázal merať podmienky a stav participácie v prostredí ústredných orgánov štátnej správy (ÚOŠS). V rámci realizácie národného projektu Participácia 2 otvárame tému tvorby a testovania Indexu participácie, ktorý sa stane novým nástrojom pre monitoring a hodnotenie podmienok a stavu participácie v prostredí štátnej správy.

Základné informácie

  • Zaradenie: podaktivita 1 – Participácia a ústredné orgány štátnej správy,
  • Téma: podpora budovania kapacít pre participáciu na úrovni štátnej správy,
  • Doba realizácie: december 2022 – november 2023,
  • Partneri: vybrané ústredné orgány štátnej správy,
  • Zapojení experti a expertky z ÚSV ROS: Jakub Adámek, Lucia Lacika,
  • Financovanie: projekt je financovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu cez OP Efektívna verejná správa.

Čo je Index participácie a prečo ho potrebujeme?

Index participácie bude stabilným nástrojom pre monitoring a hodnotenie podmienok a stavu participácie v prostredí ÚOŠS SR. Štruktúra Indexu bude vychádzať z troch princípov transparentnosť (predpoklady pre participáciu), participácie (podmienky a stav participácie) a zúčtovateľnosť (dopady participácie). Index participácie nám prostredníctvom indikátorov kvantitatívneho merania pomôže na pravidelnej báze (raz za dva roky) zhodnotiť podmienky a stav participácie v prostredí ÚOŠS na Slovensku. Index bude doplnený o sken – pravidelne kvalitatívne hodnotenie participácie s využitím formátov ako sú pološtrukturované rozhovory, fokusové skupiny, analýza dokumentov, atď. Kvalitatívne skeny sa budú realizovať na malej vzorke ÚOŠS cca 1-3 ÚOŠS za skúmané obdobie. Výsledky zberu dát prostredníctvom Index a výsledky pravidelného hodnotenia budú slúžiť ÚSV ROS, ďalším inštitúciám a politikom ako základný referenčný rámec pre navrhovanie a realizáciu opatrení, ktoré zabezpečia zlepšenie stavu participácie v prostredí štátnej správy na Slovensku. Širokej aj odbornej verejnosti môžu výsledky Indexu poskytnúť jasnejší obraz o rozvoji participatívnych princípov v krajine a o aktuálnom stave a možnostiach participácie na tvorbe verejných politík.

Ciele a štruktúra aktivít

  • zmapovať existujúce indexy a systémy monitorovania stavu participácie, transparentnosti a zúčtovateľnosti,
  • nadizajnovať a naplánovať participatívny proces tvorby Indexu participácie,
  • zrealizovať expertné činnosti a zabezpečiť vytvorenie odborného vstupu pre participatívny proces,
  • implementovať participatívny proces tvorby Indexu participácie,
  • zabezpečiť testovanie Indexu participácie v spolupráci s minimálne dvoma ÚOŠS,
  • zapracovať podnety z aplikačnej praxe do finálnej verzie Indexu participácie,
  • nastaviť systém pravidelného monitoringu a hodnotenia stavu participácie a otvoreného vládnutia na Slovensku,
  • spracovať príklady dobrej praxe pre podporu budovania kapacít v procesoch zvyšovania transparentnosti, participácie a zúčtovateľnosti verejných inštitúcií,
  • pripraviť a zrealizovať informačné podujatia, zamerané na budovanie kapacít a zvyšovanie miery transparetnosti, participácie a zúčtovateľnosti,
  • zaistiť zavedenie pravidelného indexovania ústredných orgánov štátnej správy prostredníctvom akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie.

Prečo bude tvorba Indexu participácie realizovaná so zapojením verejnosti?

Participatívny proces tvorby Indexu participácie vytvorí podmienky a príležitosť zapojiť kľúčových aktérov, aby sa zaistila čo najväčšia validita jednotlivých merateľných ukazovateľov. Proces zabezpečí, aby ÚSV ROS so zapojenými aktérmi spoločne podieľali na tvorbe indexu a definovaní indikátorov/ukazovateľov. Ide o to, aby jednotlivé ukazovatele stavu participácie, čo najvernejšie odkazovali skutočný stav meraných javov v konkrétnych podmienkach ÚOŠS (dosiahnuť aplikovateľnosť indexu do praxe). Ďalším cieľom je spoločne s kľúčovými aktérmi identifikovať opakujúce sa, ako aj málo relevantné ukazovatele. Bez spolupráce a spolutvorby s dotknutými rezortmi rovnako nie je možné vytvoriť metodiku zberu vstupných dát pre merania tak, aby tento zber zbytočne nevyčerpával personálne kapacity dotknutých rezortov a súčasne nastaviť metodiku zberu tak, aby čo možno najprirodzenejšie zapadla do pracovného cyklu rezortov.

Participatívny proces a jeho harmonogram

Viac informácií o cieľoch, aktéroch a fázach participatívneho procesu, ako aj o možnostiach ako sa zapojiť do tvorby Indexu participácie, nájdete v dokumente Návrh participatívneho procesu tvorby Indexu participácie, alebo v našej novovytvorenej sekcii – plánované a realizované participatívne procesy.

Očakávané výsledky a výstupy

Realizované podujatia

  • prezentácia Indexu na OGP Europe Regional Meeting 2022 (11.-12.10.2022, Rím, Taliansko),
  • diskusia k indexu a meraniu princípu zúčtovateľnosti v rámci Dňa otvoreného vládnutia 2022, realizovaného ako súčasť konferencie Na spolupráci záleží (9.11.2022, Bratislava, Slovensko).
  • prezentácia Indexu participácie na Rade vlády pre MNO (7.12.2022, Bratislava, Slovensko, Bratislava, Slovensko).
  • predstavenie návrhu PP vedeniu ÚSV ROS (30.1.2023, Bratislava, Slovensko).
  • informačné podujatie pre zástupcov ÚOŠS (15.2.2023, Bratislava, Slovensko).
  • prezentácia Indexu na OECD 6th Meeting of the Working Party on Open Government (30.3.2023, Rím Taliansko).
  • prezentácia Indexu na OECD Workshps on implementing the Open Government Review of Romania (6.7.2023, Bukurešť, Rumunsko / online).
  • workshop Hodnotenie otvoreného vládnutia a spolupráca so štátnymi inštitúciami (9.8.2023, Bratislava, Slovensko)
  • diskusia k indexu a rôznym prístupom k meraniu kultúrnych fenoménov v rámci konferencie PARTI PARTY (10.8.2023, Bratislava, Slovensko)

Výstupy

O expertkách a expertoch

""Lucia Lacika (+421 2 509 44 924) - Kontaktná osoboa pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie na Slovensku. Po skončení magisterského štúdia v odbore európske štúdia na Masarykovej Univerzite v Brne študovala na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti ľudské práva, kde získala ďalší magisterský titul. Štúdium ľudských práv zúročovala v práci pre organizáciu Amnesty International Slovensko ako koordinátorka kampaní. Na Úrade splnomocnecna vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti sa snaží rozvíjať otvorené vládnutie vo verejnej správe cez koordináciu medzinárodnej Iniciatívy pre otvorené vládnutie. V každonennej práci komunikuje s centrálou, so štátnou správou a s mimovladnými neziskovými organizáciami o dôležitosti dodržiavania a podporovania princípov otvoreného vládnutia, predovšetkým transparentnosti, otvorenej komunikácie, zapájania všetkých aktérov do verejných politík a posilňovania zúčtovateľnosti. Monitoruje plnenie úloh z akčných plánov Iniciatívy pre otvorené vládnutie, pripravuje participatívnu tvorbu nových akčných plánov a zvyšuje povedomie o otvorenom vládnutí, jeho princípoch a úlohach v akčných plánoch medzi občianskou spoločnosťou a verejnou správou.

""

Jakub Adámek (+421 2 509 44 985) – vyštudoval porovnávaciu religionistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, zúčastnil sa viacerých výskumných projektov zameraných na výskum identít, či vzájomných vzťahov medzi kultúrou, prírodou a societou. V súčasnosti pôsobí ako odborný pracovník v oblasti otvoreného vládnutia na Úrade splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti, kde sa venuje analýze dobrej praxe členských krajín Iniciatívy pre otvorené vládnutie a tvorbe metoiky pre hodnotenie otvoreného vládnutia v prostredí štátnej správy.

""Matej Miklian (02/509 44 984) - na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti sa v rámci projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2 venuje prierezovým činnostiam. V súčasnosti primárne obsahovo-procesnému zabezpečeniu a tvorbe novej verzie dokumentu "Pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík". Absolvoval magisterské štúdium sociálno-politickej filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Navštevoval postgraduálne štúdium strategického managementu na Faculty of Social Sciences – Solvay Business school, Vrije Universiteit Brussel v Belgicku. Počas štúdia absolvoval odbornú stáž v kancelárii kvestora Európskeho parlamentu v Bruseli a taktiež odbornú stáž na odbore vnútornej politiky Kancelárie prezidenta SR. Má pracovné skúsenosti z Európskeho parlamentu v Bruseli, kde rok pracoval na generálnom sekretariáte a dlhoročnú prax vo verejnej správe. Absolvoval niekoľko študijných pobytov v Nórsku (EEA Grants), Turecku (Erasmus+) či Francúzsku. V súčasnosti je ašpirantom rigorózneho konania na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.