Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. apríl 2024, piatok
 

Reprezentatívny prieskum: Participácia, občan a verejnosť

Základné informácie

  • Zaradenie: podaktivita 1 – Participácia a ústredné orgány štátnej správy,
  • Téma: budovanie kapacít verejnosti pre participáciu, participácia z pohľadu verejnosti/občana,
  • Doba realizácie: február 2022 - marec 2023,
  • Experti a expertky zapojení do zberu dát: Elena Gallová Kriglerová, Alena Holka Chudžíková
  • Financovanie: tento projekt je financovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu cez OP Efektívna verejná správa

Zdôvodnenie

Efektívna participácia vedie k tomu, že obyvatelia nadobúdajú dôveru v to, že inštitúcia verejnej správy pracuje s nimi a pre nich. Obyvatelia, ktorí participujú na správe vecí verejných, majú možnosť vstúpiť do dialógu a vzťahu s verejnou inštitúciou, vzájomne sa spoznať a spolupracovať. Predpokladom kvalitnej participácie obyvateľov/verejnosti, ako aj jej produktom je dôvera – to znamená, že obyvatelia majú vyššiu tendenciu a ochotu participovať na správe vecí verejných, ak dôverujú inštitúciám verejnej správy (pretože majú dôveru v to, že inštitúcia ich hlas skutočne vypočuje a ich vstup do participatívneho procesu bude mať reálny efekt). Nízka dôvera v inštitúcie má teda za priamy dôsledok ohrozenie demokracie a znižovanie sociálnej súdržnosti. Ďalším dôsledkom nízkej dôvery a súdržnosti je pocit pasivity a rezignácie na akúkoľvek občiansku aktivitu a participáciu na správe vecí verejných. Ak ľudia nedôverujú iným a ak nemajú pocit, že inštitúcie, ktoré majú slúžiť obyvateľom, im aj naozaj slúžia, je ťažké dôverovať tomu, že ako jednotlivci máme možnosť čokoľvek v našom okolí zmeniť. Preto je nevyhnutné skúmať možnosti a hľadať spôsoby zvyšovania účasti obyvateľov v spravovaní vecí verejných a prostredníctvom participácie zvyšovať dôveru vo verejné inštitúcie.

Ciele

  • v záujme vytvárania priestoru pre participáciu občanov na tvorbe verejných politík a presadzovania participácie do každodennej praxe je našim cieľom reflektovať pozície a stanoviská občanov (laickej verejnosti) k participácii a úlohe participácie v procese budovania dôvery v demokratické princípy prostredníctvom reprezentatívneho prieskumu.

Čo chceme zistiť?

Voľba realizovať reprezentatívny prieskum postojov verejnosti k participácii vyplynula z absencie odpovedí na otázky:

  • Ako vníma verejnosť/občan mieru svojho angažovania?
  • Aké formy angažovania verejnosti/občanov sú najviac využívané/praktizované?
  • Aké spôsoby a možnosti participácie verejnosť/občania využívajú?
  • V akých oblastiach dochádza k zapájaniu verejnosti/občanov? 
  • Čo bráni občanom zapájať sa? Aké faktory ovplyvňujú participáciu občanov?
  • Nakoľko sú občania spokojní s činnosťou vlády?
  • Nakoľko sú občania spokojní s činnosťou úradov samosprávnych krajov?
  • Nakoľko sú občania spokojné s činnosťou mestských a obecných úradov?
  • Nakoľko sú občania spokojní s prácou mimovládnych neziskových organizácií?
  • Aká je dôvera k ľuďom, susedom, skupinám ľudí a inštitúciám?

Štruktúra aktivít

  • zabezpečenie dodávateľa pre zber dát prostredníctvom reprezentatívneho prieskumu prostredníctvom vhodnej formy verejného obstarávania,
  • nastavenie metodiky pre zber dát na reprezentatívnej vzorke obyvateľov Slovenska – 1200 respondentov,
  • zrealizovať reprezentatívny prieskum a analytické činnosti, ktoré rozšíria pohľad na participáciu z pohľadu verejnosti/občana,
  • zanalyzovať predpoklady a podmienky pre občiansku angažovanosť, participáciu a budovanie dôvery k verejným inštitúciám,
  • navrhnúť opatrenia a mechanizmy, ktoré umožnia zvýšiť občiansku angažovanosť, participáciu a nastaviť proces budovania dôvery k verejným inštitúciám,
  • zabezpečiť verejnú prezentáciu výstupov z reprezentatívneho prieskumu,
  • zapracovať výsledky výskumu, ktoré budú slúžiť východiskové dáta pre sekundárnu analýzu a ďalšiu analyticko–metodickú činnosť, do relevantných výstupov projektu.

Ako sme pripravovali dotazník?

Konštrukcii dotazníka predchádzala analýza teoretickej literatúry, zrealizovaných prieskumov a faktorov, u ktorých existuje predpoklad, že ovplyvňujú mieru angažovanosti a spôsoby participácie verejnosti/občana. Základný rámec dotazníka, navrhnutý Elenou Kriglerovou a Alenou Chudžíkovou z Centra pre výskum etnicity a kultúry, prešiel dvoma fázami pripomienkovania zo strany ÚSV ROS (Alexandra Poláková, Anna Šestáková, Mária Milková, Lucia Lacika a Barbara Gindlová). Dotazník bol skonštruovaný tak, aby sa výsledky dali porovnať s výsledkami minulých obdobných prieskumov z roku 2008, 2018 a 2020, čo umožní v niektorých faktoroch sledovať vývoj stavu participácie verejnosti na Slovensku za posledných desať rokov.

Metodika zberu dát

Zber dát na reprezentatívnej vzorke obyvateľov – 1200 respondentov (vekové rozpätie respondentov: 18 – 86 rokov), bol postavený na dotazníku (PDF, 529 kB), ktorý zastrešil dvadsaťštyri komplexných otázok (uzavretých, s viacerými možnosťami odpovedí – 137 premenných). Dotazník zisťuje mieru a spôsoby angažovania občanov, dôvody zapojenia/nezapojenia občanov do rozhodovania o veciach verejných, ako aj faktory, ktoré ovplyvňujú ochotu občanov angažovať sa a participovať na tvorbe verejných politík, mieru spokojnosti občanov vo vzťahu k činnosti vlády, regionálnej a miestnej územnej samosprávy, ako aj činnosti mimovládnych neziskových organizácií. Samostatná  časť je venovaná téme dôvery k inštitúciám.

Verejné obstarávanie na dodávku služieb

Dňa 13. februára 2023 bolo vyhodnotené verejné obstarávanie na predmet zákazky zabezpečenie kvantitatívneho zberu dát. Úspešným uchádzačom sa stala spoločnosť Actly, s. r. o., ktorá zabezpečí  kvantitatívny zber dát (reprezentatívny prieskumu dôvery občanov SR v inštitúcie verejnej správy s dôrazom na vnímanie participácie verejnosťou - či verejnosť chce a vie participovať, ako vnímajú participáciu iniciovanú zo strany verejných inštitúcií) na vzorke  1212 respondentov (N1212) s využitím 24  komplexných otázok. Stretnutie so zástupcom dodávateľa sa uskutočnilo 28.2.2023 v sídle ÚSV ROS, prítomní na stretnutí: Martin Mravec – Actly, s. r. o., Silvia Ďurechová, Barbara Gindlová, Elena Gallová Kriglerová a Alena Chudžíková, ÚSV ROS. Pilotné testovanie dotazníka na malej vzorke respondentov, ktoré otestuje zrozumiteľnosť otázok, ako aj prípadné anomálie v procese dotazovania, prebehlo prvý marcový týždeň roka 2023. Ostrý prieskum bol zrealizovaný v priebehu mesiaca marec 2023. Výstupom reprezentatívneho prieskumu (zberu dát) sú súborné kvantitatívne štatistické dáta – dátový súbor vo formáte SPSS súbor prípadne jeho alternatíva.

Zber dát

Po pripomienkovaní dotazníka zo strany spoločnosti Actly s.r.o., prebehol reprezentatívny prieskum - zber dát - v termíne od 21.03. 2023 do 04.04. 2023. Reprezentatívny prieskum sa realizoval osobným dopytovaním zoči-voči (face to face) na vzorke 1200 respondentov. Konečný rozsah dotazníka bol 31 komplexných otázok vrátane 7 otázok na sociodemografickú identifikáciu respondentov a kontrolu reprezentativity. Dotazník obsahoval 153 premenných (znakov) a toho 3 polootvorené otázky. Odovzdané súborné kvantitatívne štatistické dáta – dátový súbor vo formáte SPSS bol plne reprezentatívny vo vzťahu k cieľovej skupine 18 až 86 ročných občanov Slovenskej republiky, a to podľa šiestich demografických indikátorov: vek, pohlavie, kraj, veľkosť sídla, vzdelanie a národnosť. Sprievodná dokumentácia a dáta boli odovzdané k termínu 14. apríla 2023:

  • Zabezpečenie kvalitatívneho zberu dát – popis odovzdaného diela (PDF, 282 kB)
  • Dátový súbor 1 – celé znenie
  • Dátový súbor 1 – skrátené otázky
  • Dátový súbor 3 – dôvera a participácia 2023

V období máj až júl 2023 prebiehalo spracovanie a interpretácia zozbieraných dát a príprava podkladov pre verejnú prezentáciu výsledkov prieskumu.

Čo si myslí verejnosť? - výstup z reprezentatívneho prieskumu

Výsledky reprezentatívneho prieskumu Participácia z pohľadu verejnosti autoriek Eleny Gallo Kriglerovej a Aleny Holka Chudžíkovej, ponúkajú odpovede na otázky: Aké spôsoby a možnosti participácie verejnosť/občania využívajú? Čo bráni občanom zapájať sa? Aké faktory ovplyvňujú participáciu občanov? Odpovede nájdete v publikácii ČO SI MYSLÍ VEREJNOST?  (PDF, 3 MB)

Verejná prezentácia výsledkov z reprezentatívneho prieskumu Participácia z pohľadu verejnosti

Dňa 10.8.2023 sa v rámci odbornej konferencie PARTI PARTY vo Vodárenskom múzeu v Bratislave konala verejná prezentácia výstupov z reprezentatívneho prieskumu.

  • Formát: Prezentácia výsledkov prieskumu spojená s diskusiou
  • Priradenie podujatia: Podujatie bolo priradené k odbornej konferencii PARTI PARTY
  • Stručný popis: Aké formy angažovania verejnosti/občanov sú najviac využívané/praktizované? Aké spôsoby a možnosti participácie verejnosť/občania využívajú? V akých oblastiach dochádza k zapájaniu verejnosti/občanov? Čo bráni občanom zapájať sa? Aké faktory ovplyvňujú participáciu občanov? Nakoľko sú občania spokojní s činnosťou vlády? Nakoľko sú občania spokojní s činnosťou úradov samosprávnych krajov? Nakoľko sú občania spokojné s činnosťou mestských a obecných úradov? Nakoľko sú občania spokojní s prácou mimovládnych neziskových organizácií? Aká je dôvera k ľuďom, susedom, skupinám ľudí a inštitúciám?
  • Zapojené expertky: Elena Gallová Kriglerová, Alena Holka Chudžíková, CVEK, Barbara Gindlová, ÚSV ROS
  • Prezentácie:
  • Videozáznam po nahratí nájdete tu

O expertkách

Elena Gallová Kriglerová

Elena Gallová Kriglerová – procesná analytička, expertka v oblasti politiky marginalizovaných skupín v kontexte národného projektu ÚSV SR ROS Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík. Sociologička. V roku 2005 sa spolupodieľala na založení Centra pre výskum etnicity a kultúry. Od roku 2012 v ňom pôsobí ako riaditeľka. Kultúrna integrácia menšín a migrantov, prístup detí z prostredia menšín k vzdelávaniu a interetnické vzťahy sú témami, ktorými sa zaoberá najčastejšie. V spolupráci s rôznymi samosprávami sa venuje aj téme integrácie migrantov na lokálnej úrovni a participácii menšín na tvorbe verejných politík. V minulosti realizovala viacero výskumných projektov zameraných na situáciu Rómov a migrantov na Slovensku. Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií venovaných uvedeným témam.

Alena Holka ChudžíkováAlena Holka Chudžíková – procesná analytička, expertka v oblasti participácie marginalizovaných skupín v kontexte národného projektu ÚSV SR ROS Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík, sociálna psychologička a výskumníčka. Študovala psychológiu na Trnavskej univerzite (2007) a aplikovanú sociálnu psychológiu na University of Sussex vo Veľkej Británii (2009). Oblasti jej expertízy zahŕňajú témy sociálnej a kultúrnej integrácie migrantov a utečencov, otázky sociálnej identity, kultúrnej rozmanitosti a politického diskurzu o menšinách. Z hľadiska metodológie a analýzy sa špecializuje na kvalitatívne výskumné metódy a kvalitatívnu analýzu dát. Od roku 2009 pôsobí v Centre pre výskum etnicity a kultúry, v súčasnosti na pozícii senior výskumníčka. V rokoch 2011-2016 sa na pozícii zástupkyne šéfredaktorky podieľala na vydávaní kritického štvrťročníka Menšinová politika na Slovensku. V posledných štyroch rokoch sa zameriava na výskum a vzdelávacie aktivity v oblasti migrácie a integrácie cudzincov s dôrazom na lokálnu úroveň. Venuje sa tiež príprave a lektorovaniu interkultúrnych tréningov pre rôzne cieľové skupiny, najmä však pre samosprávy, mimovládne organizácie a vzdelávacie inštitúcie. Je spoluautorkou viacerých publikácií a článkov v téme integrácie migrantov a kultúrnej rozmanitosti, napr. Migranti v meste: prítomní a (ne)viditeľní, Nórsky vzor – integrácia utečencov v Nórsku, Utečenci nám nastavujú zrkadlo – akou krajinou chceme byť?, Štátne deti na jednej lodi – rómske deti v detských domovoch.

Ďalšie relevantné výstupy k téme