Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. apríl 2024, sobota
 

Z denníkov - Október 2023

31. 10. 2023

Poda 2 - koordinátori participácie

Plán participatívnych procesov na rok 2024

Koordinátori participácie v októbri zisťovali podrobnejšie informácie o plánovaných regionálnych verejných politikách na úrade, v rámci ktorých je v roku 2024 záujem realizovať participatívny proces. Tieto informácie slúžia ako podklad pre vypracovanie Ročného plánu participatívnych procesov, ktorý obsahuje procesy, ktoré budú koordinátorky participácie realizovať v nasledujúcom roku. Dokument zároveň obsahuje aj vyhodnotenie predošlých procesov a projekty vnútroinštitucionálnej participácie.

Podujatia

Tímy koordinátorov participácie v tomto mesiaci organizovali viacero podujatí.

  • Žilinský samosprávny kraj
    • Konferencia VODA/SUCHO Na vode záleží - cieľom konferencie bolo pomenovať akútne problémy a ohrozenia, odprezentovať ukážky dobrej praxe vodozádržných opatrení a prizvať do spolupráce aktérov z územia.
  • Banskobystrický samosprávny kraj
    • Help Ukraine: stretnutie pomáhajúcich organizácií - podujatia sa zúčastnili zástupkyne a zástupcovia 15 organizácií, ktoré v rôznych oblastiach poskytujú pomoc odídencom z Ukrajiny, aby prediskutovali svoje skúsenosti a hľadali riešenia najpálčivejších problémov.
  • Košický samosprávny kraj
    • Konferencia Rozvoj publika - cieľom konferencie bolo prezentovať participatívny proces - aktívna komunikácia a spolupráca s publikom – vytvorenie Diváckej platformy; priblíženie metódy  TIE (Theater in Education) a tzv. “participatívne divadlo”; a vytvoriť priestor na sieťovanie kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií.
  • Nitriansky samosprávny kraj
  • Prešovský samosprávny kraj
    • Konferencia S PARTI PO CYKLO KRAJI - cieľom konferencie bolo prezentovať aktivity a vízie v danej  téme cyklistiky a cykloturistiky v rámci kraja; vytvoriť priestor pre zdieľanie praktických skúseností, ktoré podporujú spoluprácu a dialóg medzi PSK a občianskou spoločnosťou; predstavenie príkladov dobrej praxe a možností zapojenia sa do novovznikajúcej platformy.

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci október uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 03.10.2023 Komunita praxe: Katalóg dobrej praxe VÚC,
  • 17.10.2023 Komunita praxe: Retrospektíva, a čo nás čaká do novembra,
  • 26.10.2023 Komunita praxe: Optimalizácia a štandardizácia PP - dokumentácia,
  • 31.10.2023 Komunita praxe: Občianske zhromaždenia a legislatívne divadlo

Stratégie poznania

V októbri členovia a členky zaslali aktuálne informačné listy predmetu, ktorý sa zoberá participatívnou tvorbou verejných politík. ÚSV ROS ponúkol zapracovať so syláb obsah o riadenej participácia, ako výstupu národného projektu z programov UČIACE SA INŠTITÚCIE, UČIACE SA REGIÓNY, UČIACE SA MESTÁ A OBCE. V rámci konzultácií pokračovala príprava  syláb, ktorá smerovala k formulácii návrhu syláb. Súčasne prebiehala príprava na samostatný blok na podujatí NP PARTI LET´S GO PARTI 14. a 15. novembra 2023 v Galérii Umelka v Bratislave.

Index participácie

V októbri sme sa ponorili do prípravy technického zabespečenia Indexu participácie - v spolupráci so zahraničnými expertmi vznikli nástroje, ktoré budú prepočítavať výsledky Indexu. Aby boli tieto nástroje prístupné aj osobám bez expertízy v oblasti štatistiky a IT, rozhodli sme sa využiť čo najdostupnejšie softwarové riešenia. Výpočet hodnoty Indexu participácie preto funguje v excely a potrebné vzorce sa generujú pomocou R, čo je bezplatný programovací jazyk s otvorenou licenciou.

V tomto momente sú už nástroje pripravené a čakáme na prvé, takpovediac “ostré” spustenie Indexu participácie v roku 2024.

Služby vo verejnom  záujme

V mesiaci október sme sfinalizovali Príručku spolupráce verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií pri poskytovaní služieb. Text príručky prešiel jazykovou korektúrou, boli zapracované pripomienky od jazykovej korektorky. Ďalej text prešiel grafikou úpravou, ktorá dokumentu dodala na prehľadnosti a zrozumiteľnosti. Digitálna verzia príručky bude zaslaná zástupcom verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií, ktorí spolupracovali pri aktivite služby vo verejnom záujme, či už pri dotazníkovom zbere dát, fókusových skupinách, okrúhlych stoloch alebo na konferenciách organizovaných ÚSV ROS v rámci NP PARTI II.

Ďalej sme sa aktívne zúčastnili stretnutia odborných garantov expertnej skupiny zameranej na financovanie MNO v Českej republike. Rada vlády ČR pre NNO sa od roku 2022 venuje systémovej zmene financovania verejne prospešných služieb a činností zo štátneho rozpočtu. Pre tieto účely zriadila vyššie uvedenú expertnú skupinu. Na spoločnom stretnutí prebehlo vzájomné zdieľanie a prezentovanie skúseností a poznatkov v oblastiach: služby vo verejnom záujme, viacročné financovanie, partnerstvo, participácia, nepriame výdavky, rýchle dotácie, štátna pomoc a sociálne služby. Za ČR boli účastní Pavel Mička, vedúci oddelenia sekretariátu RV NNO, Jan Kamenický, Člověk v tísní, o. p. s., Aleš Sedláček, Česká rada dětí a mládeže / Junák - český skaut, z. s., Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, Kristina Ambrožová, České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS), z.s., Jaroslav Hrabák, Střední odborné učiliště včelařské - včelařské vzdělávací centrum, o.p.s,, Jana Miléřová, Glopolis, o.p.s, Miloslav Pípal, Armáda spásy v ČR, z.s..

Naďalej sa dopracovával návrh legislatívneho zámeru k službám vo verejnom záujme, kde sa pracovalo na zjednotení terminológie pojmov verejné služby, služby vo verejnom záujme, služby všeobecného hospodárskeho záujmu, všeobecne prospešné služby a pod.

""

Učiace sa mestá a obce

16. októbra 2023 sme pre takmer 30 zástupcov obcí a miest na Slovensku pripravili online workshop o tom, čo je to ako im pri správe miest a obcí môže pomôcť RIADENÁ PARTICIPÁCIA.

  • Prečo potrebujeme participáciu?
  • Musíme zapájať každého? A kto je každý?
  • Aké sú základné kroky navrhovania participatívneho procesu?

Účastníci a účastníčky vydržali na podujatí vo virtuálnom prostredí celý deň a ich záujem a otázky nás potešili a obohatili. Súčasne sme pre nich pripravili priestor, kde sa mohli navzájom porozprávať a vymeniť si skúsenosti v oblasti, kde ešte stále hľadáme príklady dobrej praxe a toho, čo naozaj funguje. Praktické, záživné teoretické aj praktické vstupy ponúkli lektorky: Alexandra Poláková Suchalová a Barbara Gindlová, ÚSV ROS,  Elena Gallo Kriglerová a Alena Holka Chudžíková, CVEK

""

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]