Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. máj 2024, streda
 

Z denníkov - September 2023

30. 09. 2023

Stratégie poznania

V septembri pokračovala činnosť pracovnej skupiny Stratégie poznania. Členovia a členky reagovali na situáciu, kedy mnohí z členov boli zaneprázdni a ich pracovné povinnosti by im neumožňovali zúčastniť sa plánovaného fyzického stretnutia. Činnosť pracovnej skupiny preto pokračovala formou konzultácií a stretnutí užšieho autorského tímu: TUKE Košice, UPJŠ Košice, UCM Trnava, FSEV UK Bratislava.  Členom a členkám skupiny boli zaslané vzorové sylaby z Masarykovej univerzity v Brne ako inšpirácia pre sylaby nového predmetu.

Index participácie

Mesiac september sme začali návštevou globálneho samitu Iniciatívy pre otvorené vládnutie. V rámci bohatého sprievodného programu sme navštívili viacero workshopov zameraných na participatívne a deliberatívne metódy zapájania občanov do tvorby politík, kde sme sa stretli s najnovšími trendmi v tejto oblasti. Ako sa ukazuje, výzva ktorej sme sa v projekte NP PARTI rozhodli čeliť tvárou v tvár - presadenie princípu participácie naprieč vládou - má globálny rozmer a Slovensko v jej riešení dobíja popredné miesta. Z množstva formálnych aj neformálnych rozhovorov rovnako vieme, že trend merania participácie a budovania rebríčkov otvoreného vládnutia zaujíma čoraz viac krajín. A preto môžeme tvrdiť, že s Indexom participácie sme vykročili na správnu cestu.

Po návrate na Slovensko sme sa pustili do dokončenia aktivity projektu “Inkubátor participácie” v ktorej sme mapovali dobrú prax pre podporu participácie, transparentnosti a zúčtovateľnosti. Na konci tejto etapy projektu máme zmapované projekty na Slovensku (Politika otvorenej komunikácie, MuMap, a Aktivity vedenia MZVaEZ) a v zahraničí (Podpora opštinských rád, Moja samospráva, Klimatické zmeny, Financovanie mimovládneho sektora, Monitoring verejných výdavkov).

V druhej polke mesiaca (25.09.) sme ďalej rozvíjali spoluprácu s OECD na Štvrtom stretnutí expertnej skupiny OECD k transparentnosti, slobodnému prístupu k informáciám a zúčtovaťelnosti, kde sa okrem iných zaujímavých tém ponorili aj do merania dopadov transparentnosti a zúčtovateľnosti.

Čo si myslí o participácii verejnosť?

""Autorský tím výskumníčok Eleny Gallo Kriglerovej a Aleny Holka Chudžíkovej z Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) zrealizoval reprezentatívny prieskum Participácia z pohľadu verejnosti s cieľom odhaliť dôležité zistenia o úrovni dôvery, občianskej angažovanosti a vnímaní verejných inštitúcií na Slovensku.

Hlavné zistenia z odpovedí z viac ako 1200 respondentov a respodentiek zhrnuli autorky v publikácii ČO SI MYSLÍ VEREJNOSŤ? Aké sú?

  • dôvera voči politickým inštitúciám, najmä voči vláde je na nízkej úrovni a občania cítia, že nemajú vplyv na politické rozhodnutia a často sa cítia bezmocní s nevypočutí,
  • naopak, regionálne samosprávy a miestne samosprávy majú lepšiu povesť, pričom občania z menších miest majú pocit, že sa samospráva zaujíma o ich problémy a tieto úrovne riadenia spoločnosti sa osvedčili aj v krízových situáciách ako bola pandémia alebo humanitárna kríza
  • aj napriek tomu, že dôvera voči inštitúciám klesá, voči inštitúciám na lokálnej úrovni ako sú úrady práce alebo odbory sociálnych vecí v mestách a obciach táto dôvera prevažuje a závisí od vzdelania a socioekonomického statusu respondentov, vzdelanejší a ekonomicky prosperujúci jedinci týmto inštitúciám dôverujú častejšie,
  • približne polovica občanov dôveruje mimovládnym organizáciám, predovšetkým tým, ktoré sa venujú sociálnym službám, zdravotnej starostlivosti a ochrane životného prostredia a mnohí občania považujú tieto organizácie za užitočné v rámci spoločnosti.

Dôležitým odkazom reprezentatívneho prieskumu je nutnosť poskytovať informácie o možnostiach participácie, aby sa občania mohli aktívnejšie angažovať vo verejných záležitostiach a vplývať tak na kvalitu verejnej správy a verejného života.

KOMPLEXNÉ VÝSLEDKY PRIESKUMU

Poda 2 - koordinátori participácie

Podujatia

Tímy koordinátoriek participácie v tomto mesiaci organizovali viacero podujatí.

  • Žilinský samosprávny kraj
    • Vnútroinštitucionálna participácia - cyklistické raňajky - zamestnanci úradu na spoločných raňajkách diskutovali o možnostiach rozvoja cyklodopravy - motivácii k jazde do práce na bicykli či kolobežke, a konkrétnych opatreniach, ktoré by mohli prispieť k zlepšeniu podmienok pre cyklistov a kolobežkárov na Úrade ŽSK.
  • Nitriansky samosprávny kraj
    • Metodický deň pre opatrovateľov v Nitrianskom kraji - podujatia sa zúčastnili opatrovatelia zo zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK, a verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb. Účastníci diskutovali v 2 skupinách o najpálčivejších problémoch práce opatrovateľov a návrhoch na ich riešenia.
  • Košický samosprávny kraj
    • Vnútroinštitucionálna participácia – aktivita so zamestnancami ÚKSK na spoločnom podujatí - Čistenie Dobšinskej Maše. Podujatie prispelo k upevneniu vzťahov medzi kolegami na úrade. Jeho súčasťou bol aj dotazníkový prieskum, ktorého výsledky budú zapracované do plánu aktivít v rámci zlepšovania medziodborovej spolupráce na úrade.

PARTI.HACKATHON23

V rámci monitorovacieho obdobia sme sa aktívne zúčastnili na Parti Hackaton 2023, ktorý organizoval pražský IPR. Podujatie sa konalo 13. a 14. 9. 2023 v budove CAMP - Centrum architektury a městského plánování, Vyšehradská 51, Praha 2. Zúčastnili sa ho koordinátorky z BBSK, PSK a zástupcovia ÚSV ROS. Cieľom stretnutia bolo prepojiť profesionálov, ktorí sa venujú participácii a spoločne v zmiešaných tímoch pracovať na živých zadaniach (mestské časti Praha, ministerstvo rozvoje, uholné regióny, participácia mladých, práca so stakeholdermi v regiónoch, tvorba Vízie 2025 atď.).

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci september uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 05.09.2023 Komunita praxe: Plán práce na rok 2024, výstupy, merateľné ukazovatele,
  • 19.09.2023 Komunita praxe: Plán participatívnych procesov na rok 2024,
  • 27.09.2023 Komunita praxe: Vyhodnotenie participatívnych procesov za 2022/23

Služby vo verejnom záujme

V mesiaci september prebiehalo pripomienkovanie a recenzovanie dokumentu Príručka spolupráce VS a MNO pri poskytovaní služieb. Externí spolupracovníci úradu, ale aj zástupcovia verejnej správy a mimovládnych neziskových organizácií poskytli spätnú väzbu o zrozumiteľnosti, silných a slabých stránkach príručky, ktoré boli zapracované s cieľom vypracovať, čo najviac akceptovaný, kvalitný a využiteľný materiál. Naďalej pokračovalo aktívne členstvo v pracovnej skupine k verejnému záujmu v kultúre, ktoré bolo doplnené aktívnou účasťou na konferencii organizovanej MK SR v dňoch 18.9. – 19.9.2023, kde bol širšej verejnosti v oblasti kultúry predstavený legislatívny zámer k službám vo verejnom záujme. Spoločným cieľom je vzájomné pochopenia a akceptácia legislatívneho materiálu, jeho exaktné a efektívne nastavenie. Spolupráca pokračuje aj s MPSVaR. Dňa 13.9.2023 sa konalo stretnutie so zástupkyňami rezortu, riaditeľkou odboru sociálnych služieb Máriou Machajdíkovou a riaditeľkou odboru VO a legislatívy Erikou Rusnákovou. Stretnutie bolo zamerané na tému služby všeobecného hospodárskeho záujmu (SVHZ), ktoré sa úzko dotýkajú služieb vo verejnom záujme a sú naviazané na niekoľko právnych predpisov, či už európskych alebo slovenských. Cieľom bolo nájsť súlad medzi pripravovanou legislatívnou úpravou k SVHZ zo strany MPSVaR SR a legislatívnym zámerom k službám vo verejnom záujme v gescii ÚSV ROS.

""  ""

Učiace sa mestá a obce

20. 9. 2023 sa v Trenčíne  uskutočnil ďalší z workshopov pre obce a mestá o riadenej participácii UČIACE SA OBCE A MESTÁ.

Workshop bol zameraný na to, ako majú zástupcovia miest a obcí pracovať s verejnosťou.

V novozrekonštruovanom kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne sa na workshope stretlo viac ako 20 zástupcov miest a obcí nielen z Trenčianskeho kraja, aby získali najnovšie poznatky o zapájaní verejnosti do správy vecí verejných a  najmä, aby spoločne hľadali tie najlepšie spôsoby a tie najschodnejšie cesty, ako verejnosti vysvetliť svoje zámery a ako ju do niekedy aj ťažších rozhodnutí prizývať.

  • Prestavba / zrušenie 50m plaveckého bazéna v Púchove?
  • Zlúčenie škôlok v Prievidzi?
  • Redefinícia jednej z hlavných ulíc v Partizánskom?

To boli konkrétne zadania / úlohy / problémy = VEREJNÉ POLITIKY, ktoré sme na workshope v zmiešaných skupinách účastníkov a účastníčok pod vedením skúsených lektoriek Alexandry Polákovej Suchalovej a Barbary Gindlovej riešili.

Ďalšie workshopy pripravujeme v priebehu októbra a novembra.

""

7. septembra 2023 sme pre účastníkov a účastníčky z Miestneho úradu Bratislava – Staré mesto, Bratislava – Čunovo a Hlohovec pripravili workshop, v ktorom sme okrem prehľadného sumáru teoretických poznatkov, ponúkli aj 2 praktické aktivity:

  • mapovanie stakeholderov / JE STAKEHOLDER A ÚČASTNÍK TO ISTÉ?
  • dizajnovanie participatívneho procesu / ZASADNUTIE KOMISIÍ  –  JE ALEBO NIE JE TO PARTICIPÁCIA?

Ďakujeme všetkým účastníkom a účastníčkam za ich záujem a prácu na workshope aj za dobrú atmosféru a pozitívnu spätnú väzbu:

  • Najviac oceňujem rady ako chystať participáciu – teda s kým, do akej miery, za akým účelom, aké sú očakávané výsledky, či sú prínosné a pod.
  • Reakcie organizátorov na otázky a podnety účastníkov = rýchle, trefné, ....
  • Pripomenul som si a uvedomil, že participácia je neustály proces a komunikácia.
  • Nie je možné, aby bola participácia úspešná bez teórie.
  • Je dôležité rozlíšiť, aj čo je, ale aj čo NIE JE participácia.

Vo workshopoch pokračujeme po celom Slovensku, najbližší sa uskutoční:

  • 20. septembra 2023
  • Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda, Kniežaťa Pribinu 197
  • REGISTRÁCIA

""

PODA 1C – Participácia a ÚOŠS: analytika

V priebehu mesiacov august a september prebiehala analýza praxe participatívnej tvorby verejných politík na rezortoch vnútra, spravodlivosti a životného prostredia. Základom analýzy sú prípadové štúdie, ktoré popisujú konkrétne procesy tvorby legislatívnych materiálov so zapojením verejnosti. Zaujíma nás, ako jednotlivé rezorty pristupujú k téme riadenej participácie – aké sú ich motivácie k zapájaniu verejnosti, ako vyberajú účastníkov participatívnych procesov a ako samotné procesy prebiehajú.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]