Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. apríl 2024, nedeľa
 

Celoštátna bezpečnostno-represívna akcia posilní ochranu schengenského priestoru

06. 03. 2024

logo Policajného zboru SR

O spustení celoštátnej akcie zameranej na ochranu hraníc a boj proti nelegálnej migrácii na tlačovej konferencii na hraničnom priechode Čunovo-Rajka v stredu 6. marca 2024  informovali minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s riaditeľom hraničnej a cudzineckej polície Jozefom Masnicom

"Vysielame jasný signál, že ochrane našich hraníc venujeme maximálnu pozornosť a neustále zlepšujeme naše postupy v boji proti nelegálnej migrácii, čomu zodpovedajú aj výsledky, ktoré sme dosiahli od môjho nástupu na ministerstvo," uviedol minister vnútra.

Tlačová konferencia s ukážkami  techniky

Bezpečnostná akcia má dve časti.

Prvá sa zameriava na kontrolu oprávnenosti pobytu a pohybu štátnych príslušníkov tretích krajín v prihraničných oblastiach.

Slovensko už nie je  tranzitnou krajinou vhodnou pre migráciu, čo dokazujú aj štatistiky - na území Slovenska sa aktuálne nenachádzajú žiadni nelegálni migranti. Ministerstvo vnútra dôsledne plní svoju povinnosť chrániť nielen Slovensko, ale aj celú Európsku úniu. Pre prípad opätovného nárastu počtu zadržaných osôb na tzv. západobalkánskej trase má naša krajina vypracovaný semafor,  na základe ktorého možno prijímať bezpečnostné opatrenia na viacerých úrovniach.

Druhá časť akcie je zameraná na odhaľovanie neoprávnených pobytov, prevádzačstva, falšovania dokladov, nelegálnej práce a ďalších porušení zákona. Cieľom je udržať a ďalej zlepšovať bezpečnostnú situáciu na Slovensku.

“V rámci tejto operácie sa tiež očakáva spolupráca s českými kolegami, ktorí predstavia svoje technické vybavenie, čo je pre slovenských policajtov príležitosťou  na oboznámenie sa s najnovšími technológiami a postupmi v oblasti ochrany hraníc,” upresnil riaditeľ ÚHCP Prezídia PZ Jozef Masnica. 

Dôležitosť ochrany Schengenského priestoru zdôraznil Matúš Šutaj Eštok aj v súvislosti s blížiacim sa schengenským hodnotením, kde Slovensko tradične dosahuje vysokú úroveň.

"Sme odhodlaní udržať si vynikajúce výsledky v schengenskom hodnotení a pokračovať v našom záväzku zaistiť bezpečnosť Slovenska," uzavrel minister.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy