Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Hraniční splnomocnenci Čiech, Slovenska a Poľska hovorili o vývoji situácie v oblasti nelegálnej migrácie

02. 12. 2021

bielorusko-hranica-ilustr

V pondelok 29. novembra 2021 sa v českom Mikulove uskutočnilo pravidelné stretnutie hlavných hraničných splnomocnencov Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľskej republiky. Poľská strana sa pripojila k stretnutiu online.

Hlavný hraničný splnomocnenec Českej republiky plk. Milan Majer poďakoval poľskej strane za ochranu hranice s Bieloruskom s tým, že preukazujú službu aj celej Európskej únii. Rovnako hlavný hraničný splnomocnenec Slovenskej republiky plk. Robert Gucký deklaroval  pripravenosť Slovenskej republiky poskytnúť pomoc poľskej strane, či už v podobe personálu alebo materiálne. Poľská strana informovala o aktuálnom stave na ich hranici s Bieloruskom. Násilné útoky a provokácie pokračujú. Poľské hranice stráži 15-tisíc príslušníkmi armády, hraničnej stráže a polície.

Hraniční splnomocnenci Robert Gucký a Milan Majer

Česká a slovenská strana si vymenili vzájomné informácie o situácii v oblasti nelegálnej migrácie a zaujímali sa o aktuálny vývoj, ako aj trendy na poľsko-bieloruskej hranici. Zaujímali  sa aj o to, ako  sa situácia na bieloruskej  hranici premietla do vzťahov s Nemeckom. Obe strany sa zaoberali aj možnosťou presunu trasy z Bieloruska cez Ukrajinu.

Zhodli sa, že napriek menšej medializácii je situácia náročná aj na hranici Litvy s Bieloruskom. Rovnako na hranici Maďarska so Srbskom, čo je hlavný smer sekundárnej migrácie cez balkánsku trasu, ktorá najviac ovplyvňuje  situáciu v Českej republike,  na Slovensku i  v Rakúsku. Slovenská strana v tejto súvislosti informovala o podpísaní bilaterálnej  dohody, na základe ktorej bude môcť naša krajina vyslať  policajtov na maďarsko-rumunskú a maďarsko-srbskú hranicu.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy