Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. apríl 2024, pondelok
 

Kabinet prerokoval správu o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca

15. 03. 2023

paragraf

Minister vnútra Roman Mikulec v trdu 15. marca 2023 na rokovaní vlády informoval o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca - riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru plk. Mgr. Roberta Guckého a jemu podriadených hraničných splnomocnencov, ich zástupcov a pomocníkov za rok 2022. 

Hlavnými výzvami v minulom roku boli aktivity, ktoré v spolupráci so zástucami susedných štátov viedli k dodržiavaniu bezpečnostných záruk a poriadku na vnútorných hraniciach, ako aj ku kontrole vonkajších hraníc Slovenskej republiky.

Rok 2022 bol z hľadiska opatrení v súvislosti s hranicami Slovenskej republiky náročný, a to či už na vonkajšej hranici Schengenu s Ukrajinou alebo vnútorné hranice z dôvodu nárastu sekundárnej migrácie. Predložená správa pozitívne hodnotí spoluprácu operatívno-pátracích orgánov v boji proti nelegálnej migrácii, obchodovaniu s ľuďmi, falšovaniu dokladov, ako aj oblasť výmeny informácií. 

 "Je pre nás mimoriadne dôležité spolupracovať so susediacimi štátmi a udržiavať profesionálne vzťahy tak, aby sme si dokázali návzájom efektívne a koordinovane pomáhať. Príkladom je pomoc Českej republiky v úvode vojny Ruska proti Ukrajine, kedy boli príslušníci Polície ČR priamo na východných hraniciach, alebo vyslanie našich príslušníkov Policajného zboru na podporu maďarskej vonkajšej hranice Schengenu so Srbskom,” uviedol minister vnútra Roman Mikulec. 

Pravidelné stretnutia hraničných splnomocnencov zároveň umožňujú zjednotiť opatrenia v jednotlivých štátoch, tak, aby bol vnútorný priestor členských štátov EÚ bezpečnejším. Dôkazom sú spoločné medzištátne policajné hliadky, ktoré sa ukázali ako efektívny doplnkový nástroj v boji proti sekundárnej migrácii zo západného Balkánu. 

 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy