Kabinet schválil národnú stratégiu európskeho integrovaného riadenia hraníc do roku 2026

07. 12. 2022

logo EÚ

Národná  stratégia  európskeho integrovaného riadenia hraníc na roky 2023 až 2026, ktorú v stredu 7. decembra 2022 na návrh ministra vnútra SR Romana Mikulca schválila vláda,  nadväzuje  na predchádzajúci dokument pre obdobie rokov  2019-2022. Pre nasledujúce 4 roky stanovuje nové úlohy, ktoré bude musieť Slovenská republika plniť v tejto oblasti.  

Pre monitorovanie, koordináciu a aktualizáciu plnenia jednotlivých úloh vznikol aj riadiaci výbor pre implementáciu európskeho integrovaného riadenia hraníc, v ktorom budú mať zastúpenie rezorty vnútra, financií, zahraničných vecí, práce a sociálnych vecí, ako aj úradu na ochranu osobných údajov.

Súčasťou stratégie je harmonogram 79  úloh, na realizáciu ktorých bude treba v nasledujúcich 4 rokoch vynaložiť viac ako 31 mil. eur z rozpočtu ministerstva vnútra a z eurofondov.   

V oblasti kontroly hraníc sa ráta so stabilizáciou personálneho stavu hraničnej a cudzineckej polície a obmenou jej materiálno-technického vybavenia. Takisto sa plánuje  nasadenie najmodernejších technológií pri hraničnej kontrole a hraničnom dozore.  

Slovensko by malo v budúcnosti  zvýšiť vysielanie expertov na operačné aktivity organizované agentúrou Frontex a výraznejšie personálne prispievať do Stáleho zboru európskej pohraničnej a pobrežnej stráže,  či aktívne sa zapájať do medzinárodných aktivít orientovaných na boj proti nelegálnej migrácii.

Zintenzívnenie spolupráce s krajinami pôvodu nelegálnych migrantov a predvídanie rizikových situácií v oblasti prevádzačstva a obchodu s ľuďmi je jedna z kľúčových úloh stratégie.

Dôraz je kladený aj na vzdelávanie policajtov služby hraničnej a cudzineckej polície /aj formou e-learningu/, zamerané napríklad aj na vyhľadávanie informácií z otvorených zdrojov. Vyžaduje sa tiež zvýšiť u policajtov  úroveň komunikácie v anglickom jazyku.  Požiadavkám aplikačnej praxe Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ by sa mali prispôsobiť aj učebné osnovy policajných škôl.

Európske integrované riadenie vonkajších hraníc patrí medzi základné politiky EÚ, na napĺňanie jeho cieľov bola v roku 2016 zriadená Európska pohraničná a pobrežná stráž. Povinnosť mať vypracovanú národnú stratégiu tohto typu vyplýva z nariadenia o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži . Členské štáty EÚ majú vypracúvať  národné stratégie v úzkej spolupráci so  všetkými vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za riadenie vonkajších hraníc a návrat.

Stratégia vypracovaná na národnej úrovni SR zohľadňuje výsledky schengenských hodnotení, úlohy vyplývajúce z európskej a národnej právnej úpravy a posudzovania zraniteľnosti krajiny  realizované agentúrou Frontex.