Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Kabinet vymenoval nového hlavného hraničného splnomocnenca SR a jeho zástupcu

06. 02. 2024

paragraf

Novým hlavným hraničným splnomocnencom Slovenskej republiky je riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ Jozef Masnica.  Zástupcom hlavného hraničného splnomocnenca sa stal Jozef Jaško, ktorý je zároveň zástupcom riaditeľa UHCP PPZ.

Návrhy na ich vymenovanie v utorok 6. februára 2024 predložil na rokovanie vlády minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Vláda v tejto súvislosti poverila ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí diplomatickou cestou informovať o zmene na týchto postoch Maďarsko, Poľskú republiku, Českú Republiku a Ukrajinu.

Slovenská republika je viazaná bilaterálnymi zmluvami o režime a spolupráci na spoločných štátnych hraniciach, ktoré má uzatvorené so všetkými susednými štátmi s výnimkou Rakúska. Bilaterálne zmluvy zakotvujú inštitút hraničných splnomocnencov, ktorí sú zodpovední za realizáciu medzinárodných zmlúv týkajúcich sa štátnych hraníc, riešenie incidentov, mimoriadnych udalostí a všetkých problémov týkajúcich sa štátnych hraníc.

Na základe týchto zmlúv vláda Slovenskej republiky vymenúva hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky a jeho zástupcov.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy