Migrácia, bezpečnosť a nástrahy digitalizácie sú témami konferencie Salzburského fóra v Rakúsku
25. 06. 2024Výzvy EÚ v oblasti bezpečnosti a migrácie na nasledujúcich päť rokov boli obsahom prvého dňa konferencie ministrov Salzburského fóra, ktorá sa koná 25. a 26. júna 2024 v rakúskom Laxenburgu. Okrem predstaviteľov členských štátov Salzburského fóra /Rakúsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko/ rakúski hostitelia pozvali aj zástupcov tzv. priateľov fóra najmä z krajín západného Balkánu, ako aj Nemecka a Ukrajiny.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka zastupujúceho Slovenskú republiku sa výzvy v oblasti nelegálnej migrácie nemenia, ide o problém, na ktorý výrazne reagujú občania všetkých krajín. „Stále platí, že sa sústredíme na ochranu našich vonkajších hraníc, kým vnútorné hranice ostávajú bez dlhodobých kontrol. Z môjho pohľadu zásadnou spoločnou oblasťou je boj proti prevádzačstvu, pretože ten významne vplýva na zastavenie migračných tokov,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.
Rovnako dôležité je podľa ministra vnútra zvládnuť návraty migrantov, a to do krajín, kde majú povolený pobyt.
Matúš Šutaj Eštok pripomenul, že úspešnosť spolupráce závisí od efektívnej výmeny informácií a využívania všetkých dostupných informačných technológií. Prístup k údajom je mimoriadne dôležitý z pohľadu presadzovania práva, keďže trestnoprávne procesy v prípadoch závažnej organizovanej trestnej činnosti sa častokrát opierajú o elektronické dôkazy. „Potrebujeme legislatívny rámec uchovávania údajov a prístupu k nim, ktorý zohľadní judikatúru Európskeho súdneho dvora a obsiahne aj šifrované údaje,“ spresnil slovenský minister vnútra.
Výzvy v oblasti bezpečnosti pozdĺž Dunaja v súvislosti s digitalizáciou
Rakúsko, ktoré počas konferencie oficiálne odovzdáva predsedníctvo v SF Bulharsku, súčasne predsedá aj Stratégii EÚ pre dunajský región / tzv. Dunajská stratégia/. K debatám o bezpečnosti členov dunajského regiónu v tejto súvislosti prizvalo aj zástupcov krajín západného Balkánu a Moldavska.
Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner adresoval partnerom v Dunajskej stratégii otázky týkajúce sa úrovne spolupráce medzi štátom a bezpečnostnými agentúrami, problému nelegálneho obchodu so zbraňami pozdĺž Dunaja a s tým súvisiacej eskalácii násilnej kriminality, a to vo svetle možností využívania služieb umožňujúcich šifrovať komunikáciu kriminálnikov.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka slovenská polícia venuje dunajskej vodnej trase patričnú pozornosť. „Vieme, že rôzne komodity, vrátane munície a zbraní, sa sofistikovane pašujú v rôznych častiach lodí. Pašeráci pritom počítajú s tým, že bezpečnostné zložky nemajú dostatočné technické vybavenie, personál, a ani presné operatívne informácie.“ Aj tu podľa neho zaúčinkuje dobrá medzinárodná spolupráca. Ako príklad osvedčenej praxe Matúš Šutaj Eštok spomenul spoločné hliadky s Maďarskom, ktoré kontrolujú plavidlá na spoločnej dunajskej hranici.
Slovensko podporuje medzinárodnú iniciatívu No More Ransom poukazujúcu na význam spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom v boji proti kyberkriminalite. „K lepšiemu prístupu k elektronickým dôkazom na celosvetovej úrovni by mala prispieť ratifikácia druhého dodatku k Budapeštianskemu dohovoru o počítačovej kriminalite. Tým sa zároveň zabezpečí vysoká úroveň ochrany fyzických osôb a dodržiavanie noriem EÚ v oblasti ochrany údajov,“ povedal Matúš Šutaj Eštok a zdôraznil, že bezpečnostné zložky dlhodobo vyjadrujú potrebu jednotného celoeurópskeho prístupu k uchovávaniu dát z elektronickej komunikácie.