Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Migračné toky, ktorým čelia SR a ČR, by nemali viesť k opätovnému obnoveniu kontrol na vnútorných hraniciach

05. 06. 2023

simko-jindrak1

Minister vnútra SR Ivan Šimko v pondelok 5. júna 2023 prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Rudolfa Jindráka. Bilaterálne stretnutie iniciovala česká strana, pričom témami rokovania boli  najmä problém nelegálnej migrácie aj v kontexte obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach, rozvíjanie vzájomnej spolupráce či blížiace sa parlamentné voľby na Slovensku v kontexte šírenia hoaxov a dezinformácií.

Na margo aktuálnej celospoločenskej situácie a blížiacich sa parlamentných volieb na Slovensku český veľvyslanc Rudolf Jindrák uviedol, že situáciu na Slovensku pozorne sleduje a vníma jej zložitosť. Minister vnútra SR Ivan Šimko zdôraznil, že agenda blížiacich sa volieb a ich transparentný priebeh je pre rezort vnútra kľúčová.Naša úloha je doviesť Slovensko do zdarného a úspešného konca, čo sa volieb týka, je to jedna z mojich priorít ako ministra vnútra," povedal Ivan Šimko.

Veľvyslanec Rudolf Jindrák a minister vnútra Ivan Šimko

V súvislosti s voľbami prebehla diskusia o dôležitosti zabraňovať šíreniu dezinformácií a hoaxov, kde minister Ivan Šimko vyzdvihol prácu Centra boja proti hybridným hrozbám MV SR, ktoré sa venuje monitorovaniu a spracúvaniu dát a informácií zo zdrojov vykazujúcich známky radikalizácie, nenávistných prejavov, extrémizmu a dezinformácií.  Česká strana v tejto súvislosti ocenila vysokú profesionalitu práce na rezortných sieťach, najmä špecializovanú stránku Policajného zboru SR na boj proti hoaxom a podvodom v online priestore. 

V rámci diskusií o nelegálnej migrácii veľvyslanec Jindrák zdôraznil, že migračné toky, ktorým momentálne obe krajiny čelia, by nemali viesť k opätovnému obnoveniu kontrol na vnútorných hraniciach. Obe strany sa zhodli na dôležitosti rozvíjania a udržiavania vzájomnej spolupráce či už na rezortnej úrovni, alebo v rámci policajných zborov, kde česká strana ocenila výbornú spoluprácu s Úradom hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ.  

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy