Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. jún 2023, pondelok
 

Minister vnútra hovoril s rumunským veľvyslancom o vývoji utečeneckej krízy

07. 04. 2022

mikulec-fabian-ilustr

Minister vnútra Roman Mikulec vo štvrtok 7. apríla 2022 prijal veľvyslanca Rumunskej republiky na Slovensku Călina Fabiana. Hlavnou témou stretnutia bolo dianie na Ukrajine a s tým spojená utečenecká kríza. Počas stretnutia diskutovali o  ďalších možnostiach pomoci odídencom.

 Cãlin Fabian ocenil promptnú a profesionálnu reakciu Slovenska na vzniknutú krízu, vyzdvihol vzájomnú pomoc a spoluprácu počas pandémie Covid-19.

  • Od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu vstúpilo na územie Rumunska viac ako 635-tisíc osôb. Prostredníctvom Mechanizmu EÚ pre civilnú ochranu Rumunsko Ukrajine darovalo materiálnu pomoc, najmä palivá, sanitné vozidlá, potraviny a hygienické balíčky.

  • Odídenci z Ukrajiny, ktorí legálne vstúpili na územie Rumunska a nežiadajú o formu ochrany, sa v Rumunsku môžu  zamestnať bez pracovného povolenia. Všetci utečenci dostávajú bezplatnú lekársku starostlivosť a v prípade núdze primeranú liečbu.

  •  Rumunsko dokáže aktuálne poskytnúť 400-tisíc ubytovacích jednotiek.

Calin Fabian a Roman Mikulec

Roman Mikulec a  Călin Fabian zastávajú názor, že prílev odídencov je potrebné vnímať aj z pohľadu bezpečnosti a zabrániť možnému vytváraniu organizovaných skupín v krajinách Európskej únie.

Minister vnútra opätovne deklaroval silnú podporu Rumunsku, Bulharsku a Chorvátsku pri rokovaniach o rozširovaní Schengenu.

Poďakoval veľvyslancovi za pomoc Rumunska počas koronakrízy. „V minulom roku ste nám pomohli vyslaním lekárov a sestier do našich nemocníc. Túto pomoc si nesmierne vážime a v mene Slovenskej republiky vám za tento prejav solidarity srdečne ďakujem," poznamenal Roman Mikulec.

 Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy